Islanďané v referendu odmítli zaplatit dluh Velké Británii a Nizozemsku

  8:25aktualizováno  17:05
Islanďané nechtějí platit náhrady znehodnocených vkladů Nizozemsku a Velké Británii. V referendu řekli jednoznačné ne návrhu, který s výplatou náhrad pro obě země počítal. Islanďané nemají nic proti výplatě jako takové, chtějí ale lepší podmínky. Oba státy chtějí s Islandem dál jednat.

Islanďané jednoznačně odmítli splácení dluhu | foto: AP

Nizozemský státní tajemník pro finance Jan Kees de Jager krátce po zveřejnění výsledků řekl, že je zklamán z toho, že s Islandem zatím nebyla dohodnuta konkrétní podoba výplaty náhrad. Výsledek referenda je ale podle něj vnitřní záležitostí Islandu.

K referendu přišla jen polovina oprávněných voličů. Ti, kteří chtěli svůj názor sdělit, ale rozhodli jednoznačně. Proti návrhu vyplatit v přepočtu kolem 5,3 miliardy dolarů (zhruba 100,1 miliardy Kč) bylo 93 procent, pro bylo 1,8 procenta voličů. Zbylé hlasovací lístky byly buď prázdné, nebo neplatné.

Podmínky, za kterých měl Island náhrady vyplatit, byly dohodnuty ještě loni a mimo jiné se na jejich vyjednání podílela současná islandská premiérka Jóhanna Sigurdardóttirová. Proti podmínkám výplaty se ale zvedla vlna odporu a Británie i Nizozemsko 19. února nabídly podmínky jiné, pro Island výhodnější. Výsledek referenda proto není pro nikoho překvapivý a i sama Sigurdardóttirová avizovala, že referendum už je zbytečné.

Na Islandu mělo peníze 340 tisíc Britů a Nizozemců

Icesave byla internetovou bankou, která patřila přední islandské bance Landsbanki. Ta se spolu s dalšími bankami na Islandu stala obětí finanční krize a koncem roku 2008 zbankrotovala. V bance Icesave mělo uloženy peníze také asi 340 tisíc Britů a Nizozemců. Vlády těchto zemí ale své občany už dávno odškodnily a náhradu teď chtějí po Islandu.

Britský ministr financí Alistair Darling řekl, že Británie zaujme v otázce řešení problému kolem výplaty náhrad flexibilní postoj. "Pro nás je klíčové, abychom dostali zpět peníze," řekl ministr v rozhovoru na televizní stanici BBC. Dodal ale, že pro Island je výplata náhrad součástí procesu integrace do evropských struktur, kam ostrovní stát směřuje.

Výplata náhrad je pro Island důležitá i z hlediska uvolnění zahraniční pomoci, kterou má ostrov slíbenou. Island je jednou z největších obětí finanční krize, jeho ekonomika loni klesla o 7,7 procenta a poklesu se nevyhne ani letos. Mezinárodní měnový fond a skandinávské země Islandu slíbily finanční pomoc v objemu 4,5 miliardy dolarů (zhruba 85,4 miliardy Kč), část jí už vyplatily a další splátky zmrazily právě do doby, než země vyřeší výplatu náhrad za vklady v bance Icesave.

Na Islandu žije pouze asi 320 tisíc lidí a částka, kterou má země vyplatit jako náhradu za znehodnocené vklady, představuje asi 15 tisíc dolarů na osobu. To je v přepočtu asi 285 tisíc korun. Referendum, které se k výplatě náhrad konalo, bylo teprve první od roku 1944, kdy tento ostrov v severním Atlantiku vyhlašoval nezávislost na Dánsku.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Banky je obíraly, tak vymysleli virtuální směnárnu. Má hodnotu miliard

Taavet Hinrikus.

Estonec Kristo Kaarmann si poslal platbu v librách na účet vedený v eurech a divil se, jak nevýhodný kurz mu banka...

Konec polského úředníka. Kvůli závadnému hovězímu ho ministr odvolal

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski údajně v souvislosti s aférou kolem prodeje masa z nemocných krav...

Erdoganova vláda bojuje s inflací levnou zeleninou na státních trzích

Ilustrační snímek

Turecko se s prudkým nárůstem cen potravin vyrovnalo po svém. Otevřelo státní trhy, na kterých prodává levnou zeleninu...

Najdete na iDNES.cz