(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Vojtěch Duchoslav, Marek Duranský, Zdeněk Krátký

Indické ženy se rozpovídaly o obtěžování, firmy vyřizují pojištění proti MeToo

  • 33
Poté, co se lavina s obviněními ze sexuálního obtěžování přesunula z Hollywoodu do Indie, se některé tamní společnosti rozhodly podstoupit určitá opatření. Vedení malých i velkých firem se nechalo pojistit proti MeToo, tedy pro případ, že by je zaměstnanci či zákazníci nařkli ze sexuálního harašení.

Kampaň „MeToo“, v rámci které převážně ženy odkrývají sexuální obtěžování, jež na nich bylo pácháno ze strany kolegů či nadřízených, už obletěla celý svět. A obrovské téma je to nyní v Indii (psali jsme zde), ačkoliv je v zemi Kámasutry diskuze o sexu stále tabu.

Bývalá zaměstnankyně ukázala na indického režiséra Vikase Bahla a přiznala, že před ni opakovaně masturboval, několik žen zase obvinilo ministra zahraničí Mobashara Jaweda Akbara z toho, že jim dělal nevhodné sexuální návrhy.

Vedení velkých i malých indických společností se proto rozhodlo, že se proti případným obviněním raději pojistí. Podle generálního ředitele pojišťovny Bajaj Allianz Tapana Singhela si toto pojištění indické společnosti dosud nesjednávaly proto, že se žaloby nebály. Dnes je ale situace jiná. „Případů obvinění stále přibývá a společnosti a členové představenstva si více uvědomují potřebu tohoto krytí,“ říká Singhel.

Pojištění chrání vedení společnosti tím, že mu v případě obvinění kompenzuje náklady za právní ochranu. „Pokud je žalovanému následně dokázána vina, peníze jsou zpětně vymáhány,“ uvádí generální ředitel Future Generali Krishnamoorthy Rao. Pojistit se zaměstnanci mohou až na jeden milion dolarů, což je podle serveru Times of India  přibližně 22,5 milionu korun.

Kauzy sexuálního obtěžování ve firmách

  • V roce 2017 žalovala zákaznice původem z Indie společnost Uber poté, co ji řidič společnosti znásilnil.
  • Generální ředitel programu The Viral Fever byl v roce 2017 odvolán kvůli opakovanému obvinění ze sexuálního harašení.
  • Roku 2004 byl po druhém obvinění ze sexuálního obtěžování odvolán generální ředitel společnosti iGate Phaneesh Murthy.
  • Herečka Sushmita Sen v roce 2003 obvinila ze sexuálního harašení společnost Coca-Cola.

zdroj: Times of India

Podle celoindického online průzkumu serveru Local Circles 50 procent z celkových 15 tisíc respondentů uvedlo, že někdy čelili sexuálnímu obtěžování na pracovišti, zhruba 80 % z šesti tisíců dotazovaných indických žen toto obtěžování nikdy neohlásilo.

Zodpovědnost podnikatelů za sexuální obtěžování žen na pracovišti se zvýšila se zákonem z roku 2013. Ten stanovuje přísné požadavky na zaměstnavatele, kteří mají zajistit bezpečné pracovní prostředí mimo jiné tím, že zřídí speciální výbor pro vyšetřování sexuálního obtěžování. Podle průzkumu však tyto výbory ve většině firem nefungují tak, jak by měly. Anebo neexistují vůbec.