Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Krize hnojiv doléhá na farmáře celosvětově. Letošní produkce nemusí stačit

  19:23
Ceny hnojiv stoupají již více než rok, a tak vyrobené potraviny budou zřejmě dražší. Vlivem několika událostí se nyní farmáři po celém světě obávají, že letošní produkce plodin nebude stačit a mnohé země by mohly čelit nedostatku základních potravin. Omezení používání hnojiv by totiž vedlo k nižší kvalitě a výnosu úrody, uvedla agentura Bloomberg.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

V Brazílii, která je největším světovým producentem sóji, by podle poradenské společnosti MB Agro mohlo dvacetiprocentní snížení spotřeby hnojiv přinést 14 procentní pokles výnosů. V Kostarice se podle družstva, které zastupuje 1 200 malých producentů kávy, sníží v příštím roce produkce až o 15 procent, pokud zemědělci vynechají byť jen třetinu běžné aplikace hnojení. V západní Africe sníží klesající spotřeba hnojiv letošní úrodu rýže a kukuřice o třetinu, uvádí nezisková organizace International Fertilizer Development Center, která se zabývá potravinovou bezpečností.

„Zemědělci pravděpodobně vypěstují jen tolik, aby se uživili. Otázkou však je, kolik vypěstují navíc, aby nasytili města,“ řekl Patrice Annequin, hlavní odborník IFDC na trh s hnojivy se sídlem na Pobřeží slonoviny. Když se k existujícím rizikům, jako je terorismus, přidá zvýšený hlad v celé západní Africe, „je to pro mnoho vlád v našem regionu zcela nebezpečné“.

A dodává, že pro miliardy lidí na celém světě, kteří nepracují v zemědělství, je celosvětový nedostatek cenově dostupných hnojiv pravděpodobně vzdáleným problémem. Ve skutečnosti však nezůstane žádná domácnost bez úhony.

„I v tom nejméně destruktivním scénáři bude mít prudký nárůst cen syntetických živin za následek nižší výnosy plodin a vyšší ceny v obchodech s potravinami, od mléka přes hovězí maso až po balené potraviny, a to po dobu několika měsíců nebo dokonce let v celém rozvinutém světě, natož v rozvojových ekonomikách, které se již nyní potýkají s vysokou mírou nedostatku potravin. Nižší používání hnojiv hrozí podvýživou, politickými nepokoji a nakonec i ztrátami na lidských životech, kterým by se jinak dalo zabránit,“ dodává.

Méně hnojiv, méně úrody

Komerční zemědělci se při získávání úrody spoléhají na kombinaci tří klíčových živin - dusíku, fosforu a draslíku. Zemědělství se od té doby stalo závislým na hnojivech vyrobených člověkem. Ačkoli se potřeby půdy liší region od regionu, obecný trend je celkem nesporný: Větší používání hnojiv přináší větší produkci potravin.

Protože však náklady na syntetické živiny prudce vzrostly - v Severní Americe je jeden z ukazatelů cen téměř trojnásobný než na začátku pandemie - museli zemědělci začít omezovat jejich používání, někdy i výrazně. Svět se tak ocitl na neprobádaném území.

„Ceny hnojiv vzrostly v průměru o 70 procent oproti loňskému roku,“ uvedl Timothy Njagi, výzkumný pracovník Tegemeo Institute of Agricultural Policy and Development v Keni, s odkazem na ceny v zemi. „Hnojiva jsou sice dostupná, ale pro většinu zemědělců jsou příliš drahá. A co hůř, mnozí zemědělci vědí, že se jim tyto náklady nemohou vrátit.“

Růst cen potravin se jen tak nezastaví, říká prezident Agrární komory

Hlavními důvody růstu cen hnojiv je skokové zdražení zemního plynu, který je jejich hlavní surovinou, sankce uvalené na běloruského výrobce hnojiv, zastavení výroby hnojiv kvůli loňské bouři na pobřeží Mexického zálivu a také pandemická omezení, která narušila dodávky.

„Snižuji používání hnojiv, nemohu si dovolit tak gigantické ceny,“ řekl 61letý Marcelo Cudia, zemědělec ve filipínské oblasti Střední Luzon, kde pěstuje rýži a půdu obdělává již třináct let.

O desítky tisíc kilometrů dál stojí brazilský pěstitel sóji Napoleão Rutilli před stejnou těžkou volbou. „Pokud budou hnojiva drahá, budeme jich používat méně. Pokud budeme používat méně, budeme produkovat méně,“ řekl 33letý farmář druhé generace. „Ceny potravin se zvýší a všichni budou trpět.“

Potraviny v ohrožení

Rostou také obavy, že menší používání hnojiv povede k nižší kvalitě úrody. Stačí se zeptat Garyho Millershaskiho, který v jihozápadním Kansasu obhospodařuje více než 1 800 hektarů pšenice a zhruba 1 200 hektarů kukuřice a čiroku. Millershaski, který je také předsedou Kansaské komise pro pšenici, uvedl, že komise se letos na jaře nejvíce obává toho, že zemědělci mohli vynechat aplikaci dusíku. A pokud tak učinili, mohlo by to poškodit obsah bílkovin v zrnu a vést k „nižší třídě pšenice“.

Vzhledem k tomu, že téměř polovina americké pšenice se vyváží do jiných zemí, je to problém, který bude mít dopad na spotřebitele po celém světě. Sklizeň tvrdé červené ozimé pšenice, nejrozšířenější třídy pěstované v USA a zrna, které se používá k výrobě univerzální mouky, začne v červnu.

„Největší obavy mám z toho, že v některých oblastech světa budeme mít nakonec velmi vážný nedostatek potravin,“ řekl v březnovém rozhovoru Tony Will, výkonný ředitel největší světové společnosti CF Industries Holdings Inc. vyrábějící dusíkatá hnojiva.

„Potravinová bezpečnost je v ohrožení,“ uvedl filipínský ministr zemědělství William Dar pro agenturu Bloomberg News.

Hrozí nedostatek hnojiv z Ruska, válka může v budoucnu snížit úrodu

Rostoucí ceny potravin bez odpovídajícího zvýšení příjmů již dlouho vyvolávají sociální nepokoje. V letech 2008 a 2011 vyvolala prudce rostoucí inflace potravinové nepokoje ve více než třiceti zemích Asie, Blízkého východu a Afriky.

Někteří zemědělci dokonce zcela upouštějí od pěstování plodin s vysokým obsahem hnojiv, jako je kukuřice, ve prospěch plodin s nižšími nároky, jako jsou fazole.

Tregg Cronin, americký farmář ve střední části Jižní Dakoty, který se rozhoduje mezi pěstováním pšenice, kukuřice, slunečnice, ovsa a sóji, se ocitl v nezáviděníhodné situaci: Sucho v loňském roce zanechalo v Croninově půdě přebytek dusíku. Proto se rozhodl osázet o 10 procent více hektarů slunečnic, které potřebují dusík více než sója. Pokud však ceny hnojiv zůstanou vysoké i v následujících měsících, příští rok přejde na více sóji. Podobně kalkulují i jiní - a doufají, že se vydali správným směrem.

Rusko-ukrajinská válka přispívá ke krizi

Již v únoru se kvůli rusko-ukrajinského konfliktu uzavřely všechny ukrajinské přístavy, přes které se komodity vyvážely. Ukrajina je významným vývozcem obilí a dalších potravinářských produktů, podílí se i na vývozu kovů. Černé moře představuje klíčovou tepnu pro dopravu obilí a dalších komodit. Kvůli ruské invazi musela země začít vyvážet zemědělskou produkci vlakem přes svou západní hranici nebo přes malé říční přístavy na Dunaji.

Ukrajina může kvůli ruské blokádě černomořských přístavů přijít o desítky milionů tun obilí, což by vyvolalo potravinovou krizi v Evropě, Asii a v Africe. V pořadu australské televize 60 Minutes to také řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

„Rusko nenechává lodě připlouvat ani odplouvat, má Černé moře pod kontrolou,“ uvedl Zelenskyj. „Rusko chce zcela zablokovat ekonomiku naší země,“ dodal.

Podle údajů mezinárodního obilného výboru byla Ukrajina na přelomu let 2020 a 2021 čtvrtým největším světovým vývozcem obilí. Do zahraničí ho prodala 44,7 milionu tun. Objem exportu od ruské invaze prudce klesl, zatímco globální ceny pšenice od začátku invaze 24. února stouply přibližně o 40 procent.

Autoři: ,
Témata: hnojivo, Bloomberg
  • Nejčtenější

Rusové se vrací. Putin propagandisticky slaví a těží z toho i tamní ekonomika

3. května 2024

Počátek války na Ukrajině vyvolal mezi některými Rusy už v únoru roku 2022 velké obavy. Během...

KOMENTÁŘ: Nad švarcsystémem už se smráká. Ale je to opravdu dobře?

8. května 2024

Premium Kontroloři dostali od letošního ledna do ruky nový nástroj k potírání nelegální práce. Je ale...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kofola, fidorky, polévka z pytlíku. České potraviny nabízí Amazon i za tisíce korun

7. května 2024

Na americkém internetovém obchodu Amazonu prodává ostravská firma výhradně české výrobky. V nabídce...

KOMENTÁŘ: Stanjurova další daň je prohrou pravicové politiky

3. května 2024

Premium Po zklamání z chabého výnosu windfall tax ministr financí plánuje, jak si na banky posvítit jinak –...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Švýcarský nůž nově bez čepele. Victorinox zato chystá verzi s cyklonářadím

7. května 2024  12:05

Švýcarský armádní nůž s více než stoletou historií čeká zásadní změna. Firma Victorinox, která ho...

Home Credit opouští další asijskou zemi, prodá svou indickou divizi

10. května 2024  18:15

Finanční společnost Home Credit, která je součástí skupiny PPF, se stahuje z další asijské země....

Překládky ruského LNG v Evropě by měly skončit, EU chystá další sankce

10. května 2024

Nový balík protiruských sankcí by měl zahrnovat i ruský zkapalněný plyn LNG. Na rozdíl od uhlí a...

Zájem o letenky do USA stoupl. Je to pro nás důležitý trh, hlásí Ruzyně

10. května 2024  15:51

Češi měli letos v únoru a březnu vyšší zájem o letenky do měst v Severní Americe než ve stejném...

Nezaměstnanost v Česku klesla na 3,7 procenta, roli hrají sezonní práce

10. května 2024  13:48

Nezaměstnanost v Česku v dubnu klesla na 3,7 procenta z březnových 3,9 procenta. Úřady práce...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...