Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 24. března 2023 Gabriel

Dotace EU budou evropské jen trochu. Unie dá Česku to, co od něj vybrala

  1:00
Česko čeká významný pokles v dotacích z evropských strukturálních fondů – až o pětinu. Navíc každá koruna z Evropy bude skoro celá pocházet vlastně z českých daní. Do společného rozpočtu budeme totiž kvůli brexitu přispívat víc. Firmy, obce, kraje i ministerstva, které dnes dotace používají, se o ně budou muset poprat a na financování svých plánů vytáhnout více peněz z vlastní peněženky.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: ČTK

„V letech 2014 až 2020 máme nasmlouváno z Bruselu 606 miliard korun. V dalším období, po roce 2020, odhaduji, že hlavně díky brexitu Česko může ztratit 15 až 20 procent,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. To by znamenalo pokles příjmů na zhruba 500 miliard korun.

OBRAZEM: Lyžaři na Hané, hlášení zkažených ryb a další dotační podivnosti

Peněz bude o něco méně i proto, že Unie chce pod tíhou aktuálního dění dávat více ze svého rozpočtu na obranu a bezpečnost. Změnit by se mohly i vzorce, podle kterých se balík dotací (na dohánění ekonomicky vyspělejších zemí Unie) rozděluje. „Jestli se do vzorce začne započítávat nezaměstnanost a migrace, tak na tom Česko nebude moc dobře. EU chce pomoci více postiženým státům,“ poznamenává Dostálová. V Unii se teprve začíná vyjednávat a Česko má v neměnném způsobu přerozdělování spojence, jako Rakousko, Německo, Slovensko nebo Belgii.

Kolik Česko čerpá z EU

Stále dostaneme více, než dáme

Kromě toho se bude také měnit částka, kterou přispíváme – z jednoho procenta HDP na 1,114 procenta, pokud se na tomto návrhu všechny země shodnou. Aktuálně to vychází 60,4 miliardy korun ročně, tedy za sedm let 423 miliard korun. Je to skoro tolik, kolik bychom mohli z Bruselu dostat. Česko by tak bylo pořád čistý příjemce peněz, ale přínos už by nebyl tak velký. 

Propad výhodnosti je zřejmý při srovnání s uzavřeným programovacím obdobím 2007 až 2013. Do Bruselu jsme za tu dobu poslali 263 miliard a obdrželi jsme 581 miliard, tedy zhruba 45 haléřů z každé koruny dotace jsme předtím poslali do společného rozpočtu sami.

Česko i po roce 2020 počítá s dotacemi na životní prostředí, dopravu, vědu, výzkum a inovace a podnikání. Lidé by to měli pocítit na investicích ve školství, zdravotnictví, v dopravě, v sociální oblasti, v bytové politice či u památek. 

Dotace pro seniory

Poprvé by také Unie mohla umožnit, abychom dotace použili na projekty týkající se seniorů. Dosud se dotovala jen aktivní část populace. „Populace v Evropě stárne a nastávají situace, kdy se pracující lidé potřebují postarat o své rodiče a vypadávají kvůli tomu z pracovního procesu. Z dotací bychom mohli budovat denní nebo týdenní stacionáře, alzheimer centra a centra pro zdravotně postižené,“ říká Dostálová.

Ministerstva se také musí připravit na převzetí provozního financování některých projektů, které by měly prokázat alespoň pětiletou udržitelnost, ale zatím si na sebe nevydělají. Jde například o některá vědeckovýzkumná centra, spadající do rozpočtové kapitoly ministerstva školství. 

„Výzkumy se musí nejprve zavést do praxe, aby se finance vrátily a kolečko se uzavřelo. Náběh chvíli trvá, ale státní rozpočet to musí zafinancovat,“ říká Dostálová. Stejný problém teď řeší například ministerstvo práce u dětských skupin vzniklých z dotací jako náhrada školek.

Dotační dieta čeká také podnikatele. „Řada podniků by do některých vědeckovýzkumných projektů nešla, pokud by tam nebyly dotace. Jsou na to navyklé,“ poznamenává Ondřej Bendl ze společnosti enovation, která firmám pomáhá získávat dotace z evropských fondů. Podle něj nová situace také firmy donutí k tomu, aby se více zajímaly o dotace z jiných zdrojů, například z celoevropských dotačních programů (Eurostars, Horizon 2020), do kterých se jim dnes moc nechce, protože jsou v angličtině a je nutné vytvářet pro čerpání konsorcia.

Firmy se také musí naučit, že lze zvýšit konkurenceschopnost nejen dotacemi, ale i hledáním úspor. „Řada z nich má rezervy ohledně nákladů na energie, lepšího nastavení firemních procesů a finančního řízení,“ dodává Bendl.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...

Indům sebrali kojence. Nový film buší do Barnevernetu a otřásá Norskem

Do norských kin dorazil nový film inspirovaný osudem indické rodiny bojující o své děti. Příběh maminky ze Stavangeru,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Pavel zvolil u penzí nejhorší možné řešení

Premium Jedním z prvních ústavních kroků Petra Pavla bylo posouzení sporné valorizace důchodů. Prezident měl celkem čtyři...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Evropská komise prověřuje kartel u výrobce energetických nápojů Red Bull

Evropská komise zahájila sérii nehlášených inspekcí u výrobce energetických nápojů Red Bull. Jméno vyšetřované...

Obchod s ruskou ropou ovládli tajemní hráči z Dubaje nebo Hongkongu

Premium Mnozí odborníci si během loňského roku kladli otázku, kdo po vypuknutí války na Ukrajině a udělených sankcích řídí tok...

Trhy nemile překvapilo, že pád Credit Suisse nenesou akcionáři, říká ekonom Bureš

Finanční trhy už několik dnů znepokojuje situace ve švýcarském bankovním sektoru. Kvůli problémům druhé největší...

Problémy bank ženou investory jinam. Zlato a bitcoin vystřelily vzhůru

Potíže světových bank a nejistota na kapitálových trzích nahrávají alternativním investicím a také tradičnímu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Být nahý před diváky není žádná kratochvíle, ale ani hrůza, říká Zounar

Herec Martin Zounar (55), který v Ordinaci hraje doktora Bobo Švarce, se opět svlékne. Poprvé se před kamerami objevil...