Za leteckou přepravu koní platí jejich majitelé až miliony. Ilustrační snímek

Za leteckou přepravu koní platí jejich majitelé až miliony. Ilustrační snímek | foto: AP

Nejlepším přítelem aerolinek jsou koně, vynášejí miliony

  • 18
Létají na stojáka ukryti v nákladním prostoru v břiše letadla, za letenku přitom platí obvykle víc než nároční cestující v první třídě. Koně jsou podle všeho nejlepší přátelé aerolinek, někteří zákazníci za jejich přepravu platí i miliony.

Athina Onassisová de Miranda, dědička pohádkově bohatého řeckého rejdaře, každoročně pořádá v Brazílii vrcholný závod v parkurovém skákání a několika desítkám pozvaných platí letenky - pro koně. Pro německou Lufthansu znamená tato jediná akce příjem ve výši milionu eur (26 milionů korun), uvedla agentura Bloomberg. "Je to velmi ziskový byznys, protože cena se odvíjí od objemu a hmotnosti," uvedl Axel Heitmann, šéf přepravy zvířat v Lufthanse.

Jednosměrná letenka pro koně z Frankfurtu do Ria vyjde zhruba na deset tisíc eur (260 tisíc korun), což je srovnatelné s tím, co platí dvounozí cestující za cestu tam a zpět v první třídě. Koní přepraví Lufthansa dva tisíce, podle Axela Heitmanna je to velmi stabilní byznys nepodléhající ekonomickým cyklům.

OBRAZEM: Na zemi zůstalo 98 procent letadel, Lufthansa stávkuje

Jedničkou na trhu, která přepraví celou polovinu z 24 tisíc koní ročně, je Air France-KLM, a to zejména díky své specialitě, zvířecímu hotelu. Animal Hotel na amsterdamském letišti Schiphol je specializovaným překladištěm a odpočívadlem pro létající zvířata.

Zvířata činí dvě procenta z výnosů leteckých dopravců

"Poptávka stále roste s tím, jak parkur láká čím dál více lidí, a to především v Asii," cituje Bloomberg Isabellu Atockovou, konzultantku u londýnské společnosti Peden Bloodstock. Ta je největším světovým specialistou na přepravu koní, kromě vyřizování dokladů půjčuje i létající asistenty pečující o zvířata v průběhu transportu.

Nejrušněji je mezi USA a Evropou, Pekingem, Singapurem, Dubají a Katarem. Lufthansa na nich používá 24 speciálních kontejnerů, ve kterých cestují až tři koně zároveň. Vkládají se do nákladního prostoru v břiše letadla. Zvířata nyní činí dvě procenta výnosů z nákladní letecké dopravy.

"Přestože má Brazílie olympijského vítěze a dvě bronzové týmové medaile, v zemi chyběla nejvyšší, pětihvězdičková soutěž. Proto jsme s ní začali," uvedla Alice Furtado, mluvčí Athiny Onassisové. Ta se do Jižní Ameriky přestěhovala, manžel Álvaro de Miranda je brazilský reprezentant v parkuru.