Sídlo švýcarské banky Credit Suisse v Lucernu (5. února 2020)

Sídlo švýcarské banky Credit Suisse v Lucernu (5. února 2020) | foto: Reuters

Credit Suisse prochází těžkými časy. Její akcie jsou jen „pro odvážné“

  • 2
Akcie Credit Suisse, druhé největší švýcarské banky, se potácí v červených číslech. V pondělí dopoledne klesly až o 12 procent, od začátku roku odepsaly zhruba 60 procent. Za nepříznivými čísly stojí spekulace ohledně finanční kondice peněžního ústavu. Šéf banky ale ujišťuje, že Credit Suisse je finančně zdravá a slibuje restrukturalizaci.

„Akcie Credit Suisse jsou nyní nákupem pro odvážné,“ uvedli v pondělí pro agenturu Bloomberg analytici společnosti Citigroup, když akcie švýcarské banky klesly na nové minimum.

Analytici Deutsche Bank v srpnu uvedli, že bance Credit Suisse chybí kapitál ve výši nejméně čtyř miliard švýcarských franků, které by potřebovala ke zlepšení finanční situace, ufinancování chystané restrukturalizace i růstu.

Tržní hodnota Credit Suisse ale klesla zhruba na 9,5 miliardy švýcarských franků, což znamená, že případný prodej dalších akcií výrazně naředí investici dlouhodobých držitelů akcií banky. Ještě loni na podzim tržní hodnota přesahovala 30 miliard franků.

Rekordy trhá také ukazatel úvěrového rizika. Cena takzvaných úvěrových swapů, od kterých se odvíjejí náklady na pojištění proti úpadku, se minulý týden zvýšila o 15 procent. Je tak nejvyšší od roku 2009, kdy vrcholila globální finanční krize.

Vysoké úvěrové riziko z pohledu trhů zhoršuje vnímání bonity, tedy úvěruschopnosti. Nyní existuje zhruba 23procentní pravděpodobnost, že banka do pěti let nesplatí své dluhopisy.

Bankrot zatím nehrozí

Problémů a kontroverzí má za dobu svého fungování Credit Suisse na kontě celou řadu. Na začátku letošního roku vyplulo na povrch, že bance unikla data, která odkryla podrobnosti o účtech více než 30 tisíc klientů. Mezi nimi prý byli i drogoví dealeři, obchodníci a další zločinci.

Švýcarský federální trestní soud pak v červnu uznal Credit Suisse vinnou z nedostatečného postupu proti praní špinavých peněz. Bance vyměřil pokutu v přepočtu téměř 50 milionů korun.

„Banka se v minulosti potýkala se sérií problémů. Ty negativně ovlivnily hospodaření, nebyly však fatálního rozsahu. Aktuální propad souvisí s obavami ohledně likvidity peněžního ústavu,“ sdělil ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler.

Šéf Credit Suisse Ulrich Körner se o víkendu snažil trhy ujistit, že banka je finančně zdravá a že restrukturalizace, která se v peněžním ústavu chystá, ji stabilizuje. Informovala o tom agentura Bloomberg. Körner mluvil také o solidním kapitálovém vybavení a likviditě, ale připustil, že banka před zahájením nového plánu restrukturalizace čelí kritickému okamžiku.

Ve švýcarské Credit Suisse prali peníze bulharským pašerákům kokainu, řekl soud

Podle Pfeilera si tím ale banka paradoxně uškodila. „Management finančního domu se snaží investory ujišťovat, že je banka dostatečně likvidní a kapitálově vybavená. To je objektivní pravda. Nicméně, vzhledem k negativnímu sentimentu na trzích, ujišťování vedení finančního domu investory spíše vyděsilo, proto se akcií zbavují.“

Bankrot ale zatím Pfeiler nevidí jako reálný scénář. Pokud by se potíže dále zhoršovaly, tak by podle analytika přispěchala švýcarská centrální banka s peněžní injekcí a Credit Suiss nenechá padnout.

Ohledně plánované restrukturalizace jsou opatrní analytici společnosti Citi. „V jakémkoli novém strategickém plánu vidíme značné riziko jeho realizace,“ napsal tamní analytik Andrew Coombs.

O něco jasněji by mohlo být už 27. října, kdy Credit Suisse představí detaily plánu restrukturalizace.

,