Oko za oko. Zvažovaná cla na automobily do USA Brusel tvrdě potrestá

  14:30aktualizováno  15:44
Americká administrativa má na stole další možná cla, tentokrát vůči evropským automobilkám a subdodavatelům dílů. Pokud by se rozhodla k jejich zavedení, Brusel odpoví na obchodní válku stejně radikálně. To však podle ekonomů může dál poškodit evropské země včetně Česka.

Mezi soukromými prodejci VW narůstají obavy ohledně toho, co budou dělat s neprodanými zásobami, na které nyní sedá prach. | foto: Reuters

Evropská komise pohrozila rychlými odvetnými opatřeními v případě, že se americký prezident Donald Trump rozhodne zavést nová cla na dovoz automobilů z Evropské unie. Uvedl to mluvčí komise Margaritis Schinas.

Americké ministerstvo obchodu v neděli poslalo Trumpovi vyjádření, zda dovoz automobilů a automobilových součástek do USA představuje riziko pro národní bezpečnost. Obsah vyjádření však nezveřejnilo. Pokud by úřad shledal, že národní bezpečnost je ohrožena, mohl by navrhnout zavedení nových cel.

Prezident má nyní 90 dní, aby se rozhodl, zda bude jednat podle doporučení ministerstva obchodu. Podle agentury Reuters představitelé automobilového průmyslu předpokládají, že ministerské stanovisko doporučení nějakého typu cla obsahuje. Trump loni v květnu uvedl, že uvažuje o uvalení cla ve výši až 25 procent. Přední světové automobilky následně varovaly, že takový nárůst cel by výrazně zvýšil ceny automobilů v USA a mohl by vést k zániku stovek tisíc pracovních míst. 

„Evropská komise si je vědoma, že americké ministerstvo obchodu dokončilo vyšetřování, zda dovoz automobilů představuje hrozbu pro národní bezpečnost USA,“ uvedl Schinas. „Pokud jeho zpráva povede ke krokům poškozujícím evropský export, bude Evropská komise reagovat rychlým a adekvátním způsobem,“ dodal.

Podle agentury DPA už komisaři připravili seznam amerických výrobků, které by se mohly stát terčem odvetných cel. Na seznamu se prý nacházejí například elektromobily. Odvetná cla by tak mohla zasáhnout například amerického výrobce elektromobilů Tesla.

Německá kancléřka Angela Merkelová už o víkendu vyjádřila zděšení z toho, že by evropská auta měla být Spojenými státy vnímána jako ohrožení jejich národní bezpečnosti. Německý hospodářský institut Ifo odhadl, že zavedení cla ve výši 25 procent by v dlouhodobém výhledu mohlo snížit vývoz aut z Německa do USA o polovinu. 

Před dalším přiostřením celní války varují i čeští ekonomové. „V případě, že se zvýší cla na dovoz automobilů do Spojených států, lze očekávat proměnu dodavatelsko-odběratelských vztahů v rámci evropského automobilového průmyslu. To by mohlo mít výrazně negativní dopad na evropskou ekonomiku,“ uvádí hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Dopady může podle něj pocítit zprostředkovaně i ČR. „Státy, které balancují na hraně ekonomické recese, by se mohly propadnout do krize. Negativní dopady by se nevyhnuly ani České republice,“ dodává.

Autoři: ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Ekologům navzdory. Kupujte má plastová brčka, papírová nefungují, nabádá Trump

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenvillu (18....

Jako součást své kampaně za znovuzvolení začal americký prezident Donald Trump prodávat sadu plastových brček....

Čína spustila nový trh ve stylu Nasdaq. Star zahájil raketovým růstem

Čína zprovoznila nový trh Star pro akcie technologických společností.

V Číně v pondělí zprovoznili trh nazvaný STAR. Ten je určený zejména pro akcie firem z odvětví vyspělých technologií....

Nová éra námořnictví. První komerční plavba bez posádky proběhla úspěšně

Autonomní loď SEA-KIT

Celníci v belgickém Ostendu obdrželi 7. května krabici ústřic ze Spojeného království. Na tom by nebylo nic zajímavého,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz