Povodně v Číně (20. července 2021)

Povodně v Číně (20. července 2021) | foto: AP

Zásobte se, vyzvala vláda Číňany. Zelenina je kvůli počasí dražší než maso

  • 11
Cena zeleniny v Číně raketově roste. Mohou za to hlavně nepříznivé klimatické vlivy jako jsou silné deště i záplavy ve významných zemědělských oblastech. Vláda obyvatelstvo varuje, že situace se může v dalších týdnech ještě zhoršit a vyzývá, aby se domácnosti předzásobily předměty denní potřeby.

Neobvykle silné deště postihly severní oblast Číny v září a na počátku října. Průměrné velkoprodejní ceny zeleniny se od 1. do 25. října v Číně zvýšily o téměř čtyřicet procent.

Klesající dostupnost některých druhů zeleniny souvisí ale i s tamější energetickou krizí, kvůli které se značně komplikuje pěstování ve sklenících. Vláda Číňany varuje, že v příštích týdnech mohou některé věci na pultech obchodů chybět. Informovala o tom agentura Reuters.

Čína vypíná Fortnite. Nechce, aby byly děti závislé

Varování čínského ministerstva obchodu před možnými problémy v dodávkách předmětů denní potřeby vyvolalo obavy na sociálních sítích, že jej mohlo spustit zvýšené napětí se státem Tchaj-wan.

Čínský Ekonomický deník, který je podporován komunistickou stranou, to však vyvrátil. Číňané nemají mít příliš přehnanou představivost. Své prohlášení ministerstvo vydalo proto, aby Číňané nebyli v příštích týdnech z podobných problémů v obchodech překvapeni.

Čínská vláda situaci na trhu zeleniny sleduje pravidelně, a zvláště pak v souvislosti s oslavami lunárního Nového roku, který připadá na počátek února příštího roku. I kvůli hrozící další vlně pandemie nemoci covid-19 však mohou být dostatečné a včasné dodávky některých věcí v blízkých měsících až týdnech ohroženy.

Čína vyvíjí zbraně jako divá a nás brzdí byrokracie, lamentují v Pentagonu

Jiná situace panuje v Číně na trhu s vepřovým masem. Ceny této suroviny se již delší dobu pohybují na velmi nízké úrovni. Některé druhy zeleniny jsou v současné době pro Číňany dražší než právě maso.

Jde hlavně o listovou zeleninu. Za kilogram špenátu nyní lidé v Číně platí téměř dvojnásobně toho co za kilogram vepřového masa. Týká se to ale i okurek, brokolice nebo třeba koriandru.

Pokud se bude situace nadále zhoršovat, je země ve vhodnou dobu připravená uvolnit zásoby z centrálních rezerv. Není však jasné, co všechno Čína ve svých skladech má. Kvůli hrozícím problémů, proto stát zároveň navyšuje svou poptávku po artiklech z dovozu. Tam ale musí počítat i s rostoucími náklady na dopravu.