Těžařský gigant Rio Tinto. Ilustrační foto.

Těžařský gigant Rio Tinto. Ilustrační foto. - Rio Tinto.

Čína soudí těžaře Rio Tinto, jednomu přišila úplatky za 9 milionů dolarů

  • 5
V Číně se odehrává ostře sledovaný soudní proces se čtyřmi pracovníky nadnárodního těžebního koncernu Rio Tinto. Tři Číňané a jeden Australan byli obviněni ze špionáže a braní úplatků a všichni se dnes přiznali. Jeden z manažerů Wang Yong, přijímal úplatky za 9 milionů dolarů. Číňan připustil úplatkářství, na však v takové míře.

Stejně reagovali i ostatní, uplácet se nechali, ale se sumou, kterou jim přišil soud, nesouhlasili. Soudní líčení má trvat tři dny.

"Wang Yong přiznal částečnou vinu v úplatkářské aféře, ne však ve výši 9 milionů dolarů," řekl jeho advokát Zhang Peihong agentuře Reuters.

Již krátce před soudem v Šanghaji díl viny připustil i australský manažer těžebního obra Stern Hu. Podle svého advokáta čelí obvinění z braní úplatků ve výši šest milionů juanů (asi 880 tisíc dolarů). Jeho kolegovi Liu Caikuiovi, který je rovněž u soudu, měla v kapse skončit polovina. Oba se k činu přiznali, ale částku odmítli.

Rio Tinto zatím odmítá spor komentovat, šéf podniku Tom Albanese pouze řekl, že vyčká na verdikt soudu. Firma už dříve uvedla, že podle ní se obvinění zaměstnanci ničeho nezákonného nedopustili. Čína varovala, aby se Austrálie nesnažila případ politizovat.

Soudní líčení je veřejné, ale zahraniční novináři nemají povolený vstup. Ze zahraničních diplomatů má povolen vstup jen australský konzul v Číně Tom Connor. Za špionáž mohou obvinění dostat až sedm let vězení, dalších pět let jim hrozí za braní úplatků.

Proces je bedlivě sledován v zahraničí a především v Austrálii. "Čína má jiný právní systém než Austrálie i ostatní země. Svět se velmi pozorně dívá na to, jak líčení probíhá," řekl australský premiér Kevin Rudd. V komunistické zemi se zřídka stává, že by soud skončil "neúspěchem" a dal za pravdu žalované straně.

Čína má chuť na Rio

Čtveřici mužů policie zatkla v červenci 2009 po jednání o cenách surovin a v době pokusů Číny o masovou investici 19,5 miliardy dolarů do těžařské firmy. Čína chtěla zvýšit svůj podíl ve firmě na 18,5 procenta prostřednictvím státní společnosti Chinalco. Ta už nyní vlastní 9 procent v podniku a v době ekonomické expanze Číny je investice země do surovin logickým krokem. Akcionáři jsou však k čínské investici opatrní.

Těžba železné rudy společnosti Rio Tinto v Austrálii.

Těžba železné rudy společnosti Rio Tinto v Austrálii.

Loni se také Rio Tinto s Čínou, která je jedním z největších odběratelů těžaře, přetahovala o ceny surovin na další období. Peking chtěl výraznou slevu oproti předchozímu roku, ale Rio Tinto na takové podmínky nechtěla přistoupit. Nedlouho poté přišlo obvinění ze špionáže a úplatkářství čtyř manažerů, na něž čínská policie uvalila vazbu.

Rio Tinto je předním světovým těžařem hliníku, zlata, diamantů, železné rudy, uranu, mědi a dalších surovin. Investicí do Ria chce Čína ovládnou divize, které mají na starosti těžbu mědi, železné rudy a hliníku.