Chen Tianqiao je čínský obchodník a filantrop. Jeho majetek se odhaduje na 4...

Chen Tianqiao je čínský obchodník a filantrop. Jeho majetek se odhaduje na 4 miliardy USD. | foto: WikimediaCreative Commons

Jeden z největších vlastníků půdy v USA je Číňan. Sílí hlasy po změně pravidel

  • 13
Podnikatel Chen Tianqiao se v nejnovějším americkém srovnávacím žebříčku Land Report umístil v pořadí jako druhý Neameričan v žebříčku největších vlastníků tamní půdy. Někteří zákonodárci nyní prosazují změny pravidel, které zahraniční investice do americké zemědělské půdy zpřísní. Data ministerstva zemědělství USA ukazují, že v roce 2021 náleželo neamerickým subjektům zhruba 16 milionů hektarů pozemků.

Padesátiletý Číňan je vlastníkem rozsáhlých lesních pozemků v Oregonu už od roku 2015, kdy je zakoupil od společnosti Fidelity National Financial Ventures za 85 milionů amerických dolarů, což je v přepočtu zhruba 1,9 miliardy korun. Mezi neamerickými občany má větší majetek už jen kanadská rodina Irvingů. Zprávu přinesla agentura Bloomberg.

V roce 1999 založil společnost Shanda Interactive, která se zaobírá provozováním online hazardních her. Během pěti let své existence se stala jednou z největších čínských internetových firem, následně zamířila i na americkou burzu Nasdaq.

Zbrojní průmysl USA posílil, ale neudrží krok s Čínou, varuje Pentagon

Čínský miliardář investuje i do akcií nebo rizikového kapitálu, nemovitosti tak jsou pouze jedním z jeho investičních instrumentů. Tianqiao se ale angažuje i v oblasti charity. Se svou manželkou Chrissy Luovou se v roce 2016 rozhodl věnovat 115 milionů amerických dolarů (cca 2,6 miliardy korun) na založení Institutu neurovědy Tianqiao a Chrissy Chenových při Kalifornském technologickém institutu.

Zahraniční vlastníci v USA pod drobnohledem

Agentura Bloomberg upozorňuje na to, že zahraniční vlastnictví americké půdy se čím dál více stává citlivým politickým tématem. Data Ministerstva zemědělství USA totiž ukazují, že v roce 2021 náleželo neamerickým subjektům zhruba 16 milionů hektarů pozemků. Čínské subjekty na tom participují jen mírně, v roce 2021 jim náleželo 0,03 procenta americké zemědělské půdy.

Válka potrvá pět let, řekl Putin Číně. Jejich osa proti USA se utužuje

I přesto však někteří zákonodárci prosazují změny vnitrostátních pravidel, které zahraniční investice do americké zemědělské půdy zpřísní. Americký senát už v červenci loňského roku hlasoval o zákazu prodeje zemědělské půdy nad určitou výměru nebo hodnotu lidem nebo podnikům z Číny, Íránu, Ruska a Severní Koreje.

Zákaz se sice nakonec nepodařilo prosadit, v příštích měsících se ale situace může změnit. Navíc více než polovina amerických států už má nějakou formu omezení neamerického vlastnictví půdy.

Evropa přebírá od USA roli jestřába vůči Číně. Hrozí sankcemi firmám

Největší světoví miliardáři se v posledních letech s oblibou vrhají na zemědělskou půdu i další venkovské nemovitosti v USA. Největším vlastníkem půdy v USA je rodina Emmersonů, majitelé dřevařského impéria Sierra Pacific Industries.

Poptávku pohání i vzácné nemovité věci, jako jsou třeba klasické westernové ranče, které nabízejí možnost k rekreaci. Těmito investicemi se miliardáři snaží bojovat také s všudypřítomnou inflací, uzavírá Bloomberg.