O spojení Yahoo! a Microsoftu by mohl rozhodovat i Peking. Ilustrační foto

O spojení Yahoo! a Microsoftu by mohl rozhodovat i Peking. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Čína chce dirigovat fúze jako Brusel či Washington

  • 11
Až se Microsoft s Yahoo! dohodnou na fúzi, nejspíš budou muset požádat o její schválení kromě Bruselu a Washingtonu i Peking. Už od srpna letošního roku bude totiž Čína coby ekonomická velmoc spolurozhodovat o tom, jaké firmy se mohou spojit a jaké nikoli.

Aspoň v těch případech, kdy společnosti působí na čínském trhu. Nejlidnatější zemi světa tento mocný nástroj dává do rukou novela tamního antimonopolního zákona, která vstoupí v platnost letos v létě.

Čínská vláda tvrdí, že tato úprava zákona je nezbytná pro ochranu hospodářských zájmů země i národní bezpečnosti. Vzhledem k tomu, že v Číně podniká přímo nebo prostřednictvím investic do tamních firem většina světových firem, bude nové rozhodnutí Číny prakticky znamenat, že bude schvalovat téměř všechny světové fúze a akvizice.

Microsoft a Yahoo! mohou být první případ pro Čínu
První výrazný zásah Číny by tak po- dle listu International Herald Tribune mohl přijít už v rámci chystaného nepřátelského převzetí firmy Yahoo! softwarovým gigantem Microsoft. [

Internetová společnost Yahoo! drží totiž čtyřicetiprocentní podíl v portálu Alibaba.com, největším asijském internetovém tržišti pro firmy. Právě jeho prostřednictvím inzeruje do celého světa své výrobky většina čínských dodavatelů a čínští činitelé již v minulosti vyjádřili obavy z toho, že by měla firma Microsoft kapitálově do projektu Alibaba vstoupit.

Vedení elektronického tržiště uvedlo, že pokud ke spojení amerických firem dojde, pevně věří, že dostane možnost odkoupit podíl Yahoo! zpět. O důvodech, proč se Čína bojí dohledu Microsoftu a jiná americká firma jí nyní nevadí, se však nikde nepíše. Yahoo! se zatím pohlcení brání, neboť považuje nabídku Microsoftu za příliš nízkou.

Pokud se však firmy nakonec dohodnou, bude přístup čínského antimonopolního úřadu bedlivě sledovat celý svět. Tento případ totiž podle expertů oslovených deníkem International Herald Tribune hodně napoví o tom, jak tvrdá budou měřítka nové světové autority.

Tvrdší přístup Číny mohl vyprovokovat i nedávný výrok amerických úřadů, které zakázaly čínské firmě Huawei investovat do amerického výrobce síťových technologií 3Com. Jeho pobočka Tipping Point totiž vyrábí software, který se používá k ochraně dat. Vstup čínského investora do této společnosti by tak podle Američanů mohl ohrozit národní bezpečnost.

Stejně tak by však z pohledu Číny mohlo ovládnutí tak významného podniku, jako je Alibaba, ohrozit národní zájmy Číny a jejích firem. Podobně se zachovala americká Sněmovna reprezentantů už v roce 2005, kdy zablokovala kapitálový vstup čínské investiční společnosti Cnooc do americké petrolejářské firmy Unocal. Tu nakonec pohltil konkurenční Chevron.