ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

USA přitvrzují. Pentagon sestavuje seznam firem s vazbami na čínskou armádu

  • 113
Obchodní spor mezi Spojenými státy a Čínou dostává nový rozměr. Americké ministerstvo obrany pracuje na identifikaci čínských firem, které spolupracují s tamní armádou. Cílem je zamezit infiltraci dodavatelských řetězců amerických ozbrojených složek a ochrana citlivých technologií, napsal deník Financial Times.

Ministerstvo obrany USA podporované Bílým domem se snaží zamezit možnému ohrožení dodavatelských řetězců amerických zbraní, napsaly Financial Times s odkazem na sedm informovaných zdrojů. Sestavování seznamu je součástí úsilí administrativy prezidenta Donalda Trumpa o zamezení přístupu Pekingu k citlivým technologiím.

Soubojem USA a Číny trpí celý svět, obchodní svár tíží i Česko

Důvodem přísnější kontroly obchodování mezi technologickými firmami z USA a Číny je to, že čínské společnosti v posledních letech stále více spolupracují s tamní armádou. Strategie tzv. integrace soukromého a vojenského sektoru má čínským vojákům dodat nejmodernější zbraně, využívající například umělou inteligenci.

Vysoký představitel Pentagonu Christopher Ford již dříve Spojené státy varoval, aby se „probudily” a začaly vnímat souvislosti využívání nejmodernější technologie pro vojenské účely. „Nejde o snahu o technologický bojkot Číny, ale rizika je potřeba zásadním způsobem omezit,” uvedl Ford v červenci.

Inspirace Huaweiem

Cílem nynějšího přezkumu Pentagonu je proto zajistit, že americké společnosti nebudou svou obchodní aktivitou nevědomky pomáhat čínské armádě. Americká vláda by pak zřejmě mohla federálním agenturám zakázat nákup technologií od firem ze seznamu, podobně jako to udělala v případě telekomunikačního gigantu Huawei.

USA by mohly prohrát omezený konflikt s Čínou

Vojenská nadřazenost Američanů v Jihočínském a Východočínském moři je věcí minulosti. více

„Jakmile dojde na změny obchodních aktivit a dodavatelských řetězců, regulace federálních nákupů je nejmocnější zbraní v arzenálu Pentagonu,” řekl deníku Financial Times jeden z jeho obeznámených zdrojů. Představitelé amerického ministerstva obrany odmítli zprávu komentovat z důvodu, že tato problematika podléhá utajení.

Pentagon se snaží v posledních letech důsledněji hlídat rizika, spojené s infiltrací cizích mocností do fungování Spojených států. Za vlády prezidenta Trumpa se jeho pozornost ve zvýšené míře zaměřuje na Čínu, jelikož ji kabinet ve své národní bezpečnostní strategii (první svého druhu) z roku 2017 označil za „revizionistickou” mocnost. Tedy stát, jenž soustavně usiluje o změnu zavedených pořádků.