ilustrační foto

ilustrační foto | foto: Reuters

Exmanažer viní kryptoměnovou firmu Celsius z Ponziho schématu, podal žalobu

  • 18
Bývalý investiční manažer společnosti Celsius Jason Stone, ve čtvrtek podal na tuto platformu zaměřenou na získávání a půjčování kryptoměn žalobu. Společnost viní z nezajištění rizik, manipulace s cenou vlastního kryptožetonu a fungování na základě Ponziho schématu.

Žaloba požaduje blíže nespecifikované odškodnění a náhradu škody. Žaloba byla podána u newyorského státního soudu na Manhattanu, žalovaná platforma se bezprostředně nevyjádřila.

Stoneova obvinění následují po rozhodnutí společnosti Celsius z 12. června. Tehdy se platforma rozhodla zmrazit výběry a převody pro svých 1,7 milionu zákazníků kvůli extrémním podmínkám na trhu.

Stone platformu Celsius viní z provozování takzvaného Ponziho schématu. Jde o model, kdy investoři provozovateli fondu svěří peníze za účelem jejich zúročení, ale provozovatel jejich prostředky dále neinvestuje. Místo toho je vyplácí jen vybraným investorům.

Svým retailovým zákazníkům přitom společnost Celsius slibovala nadstandardní výnosy sahající až k devatenácti procentům ročně. Stone však uvedl, že Celsius měl problémy s vyplácením investorů, protože se mu nepodařilo zajistit investice. Hodnota různých mincí velmi kolísala, což vedlo k nemalým ztrátám.

Dále žaloba tvrdí, že některé vklady společnost zaúčtovala do svého účetnictví v amerických dolarech, i když zákazníkům platila bitcoiny nebo jinými tokeny. Neznámo kam se tak vytratilo 100 až 200 milionů dolarů, což zatím nikdo nedokázal uspokojivě vysvětlit.

Průvodce světem podvodů: nesmrtelné Ponziho schéma

Podle čtvrteční stížnosti Stone, který z velké části pracoval bez písemné dohody, vygeneroval od srpna 2020 do března 2021 společnostem Celsius a KeyFi (poskytovatel nástrojů pro správu kryptoměnového portfolia) zisk ve výši 838 milionů dolarů před odečtením nákladů a režie, přičemž KeyFi měla nárok na 20 procent čistého zisku.

Stone tvrdí, že v březnu 2021 ukončil spolupráci poté, co bylo jasné, že problémy se zajištěním by mohly společnost Celsius finančně zruinovat a poškodit pověst KeyFi. Celsius ale jeho rezignaci údajně odmítl uznat.

Temné časy pro krypto svět

Celsius není jedinou kryptografickou platformou, která zažívá těžké časy. Americký poskytovatel krypto půjček Voyager Digital (VOYG.TO) ve středu oznámil, že požádal o bankrot. Stal se tak další obětí dramatického poklesu cen, který otřásl sektorem kryptoměn.

Musk jde zase k soudu. Pro zisk a zábavu měl manipulovat s cenou dogecoinu

Kryptoměnové půjčovny, jako je Voyager, zažívaly během pandemie veliký boom, protože přitahovaly vkladatele vysokými úrokovými sazbami a snadným přístupem k půjčkám, které tradiční banky nabízely jen zřídka. Nedávný propad na kryptotrhu – vyvolaný květnovým pádem bitcoinu a etherea – však věřitele poškodil.

„Dlouhodobá volatilita a nákaza na kryptotrhu v posledních několika měsících a nesplacení úvěru společnosti Three Arrows Capital od dceřiné společnosti Voyager Digital, LLC, vyžadují, abychom nyní podnikli promyšlené a rozhodné kroky,“ uvedl generální ředitel Voyageru Stephen Ehrlich.

Ve svém úterním návrhu na vyhlášení bankrotu společnost Voyager – se sídlem v New Jersey, ale kótovaná v Torontu – odhaduje, že má více než 100 tisíc věřitelů a aktiva v hodnotě někde mezi jednou a deseti miliardami dolarů a závazky ve stejné hodnotě.