ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Cena bitcoinu raketově vzrostla, za týden zdražil o 15 procent

  • 32
Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v pondělí stoupla nad 57 tisíc dolarů (1,25 milionu Kč), poprvé od května. Za poslední týden zdražil o více než 15 procent a analytici spekulují, že by mohl atakovat i dosavadní historické maximum z letošního dubna, kdy stál téměř 65 tisíc dolarů.

V úterý dopoledne se bitcoin obchoduje za zhruba 57,5 tisíce dolarů. Ostatní kryptoměny jeho cenový nárůst nekopírují, druhá největší virtuální měna (podle tržní kapitalizace) ethereum stagnuje kolem 3,5 tisíce dolarů a třetí cardano naopak padá, za posledních 24 hodin zlevnilo zhruba o pět procent.

Od druhé poloviny července, kdy cena bitcoinu spadla pod 30 tisíc dolarů, už nejznámější kryptoměna posílila o více než 90 procent. Poslední prudký cenový nárůst zažehlo pokoření hranice 50 tisíc dolarů z minulého týdne. Potvrdily se tak odhady analytiků, že negativní dopad čínského prohlášení kryptoměn za ilegální z konce září nebude táhnout cenu bitcoinu dolů příliš dlouho.

„Září bývá tradičně ve znamení růstu finančních trhů a i kryptoměny každoročně zažívají v tomto období pozitivní vývoj. Letos je navíc podpořen zvolna klesajícími obavami z regulace kryptoměnových trhů. Od května jsme se tak poprvé dostali nad úroveň 55 tisíc dolarů a lze očekávat, že tento trend bude i nadále pokračovat,“ míní analytik portálu Trhy.cz Martin Kysela.

Pokud bitcoin zdolá i milník 60 tisíc dolarů, mohl by pokořit také dosavadní historické maximum 64 829 dolarů z letošního dubna. „Bitcoin bude pravděpodobně potřebovat nějaký čerstvý katalyzátor, aby se dostal na 60 tisíc, ale pokud se tak stane rychle, rekordní ceny nemusejí být nedosažitelné,“ řekl agentuře Bloomberg analytik Edward Moya z investiční společnosti Oanda.

Banky „kapitulují“ jedna po druhé

Ve prospěch bitcoinu hraje například fakt, že se čím dál víc tlačí do finančního mainstreamu. Jedna z největších amerických bank Bank of America minulý týden publikovala svou vůbec první studii zaměřenou na kryptoměny a další digitální aktiva. Další významná banka ze Spojených států, U.S. Bancorp začala nedávno provozovat kryptoměnové úschovy.

„Banky kapitulují jedna po druhé. Fakt, že digitální aktiva jsou příliš významná na to, aby byla ignorována, je stěží novinkou,” řekla agentuře Reuters šéfka výzkumu digitální burzy Bequant Martha Reyesová. Do obchodování s kryptoměnami se letos pustila také banka Goldman Sachs.

Kryptoměnová horečka je zpět. Ceny rychle rostou regulátorům navzdory

Ilustrační snímek

Podle některých analytiků přispívají k současnému zdražování bitcoinu také očekávání, že američtí regulátoři tento měsíc schválí první burzovně obchodované fondy (ETF) navázané na bitcoin. USA v tomto ohledu zaostávají za Kanadou či Evropou, kde už fungují desítky různých kryptoměnových finančních produktů. Trh s americkými fondy ETF má podle Bloombergu hodnotu 6,7 bilionu dolarů.

V posledních dnech také vyšlo najevo, že do bitcoinu už investovala i společnost Soros Fund Management, kterou založil finančník George Soros.

Bitcoin je nejznámější z několika tisíc kybernetických měn (jejich počet stále roste), má také nejvyšší tržní kapitalizaci, nyní přes jeden bilion dolarů. V první pětici nejoblíbenějších kryptoměn jsou podle portálu Coinmarketcap.com, který eviduje zhruba 7 000 kryptoměn, ještě ethereum, cardano, tether a binance coin. Podle něj jejich tržní kapitalizace dohromady činí jen kolem 618 miliard dolarů.

Bitcoin

Ilustrační foto - bitcoin

Co to je?

Nejstarší, nejrozšířenější a nejznámější kryptoměna (digitální měna). Peníze mají pouze elektronickou podobu, jejich majitel je může mít ve svém počítači jako soubory nebo mu je uchovává třetí strana.

Jak funguje?

Díky speciální databázi, která uchovává neustále rostoucí počet záznamů. Tato technologie, nazývána blockchain, slouží jako účetní kniha bitcoinu. Online databáze je chráněna jak proti neoprávněnému zásahu z vnější strany, tak i ze strany samotných uživatelů. Konečné množství bitcoinů je předem známo a jejich uvolňování do oběhu je definováno v jeho zdrojovém kódu.

Čím se liší od jiných měn?

Unikátní vlastností bitcoinu je jeho úplná decentralizace. Je navržen tak, aby nikdo, ani jeho autor nebo jiní jednotlivci, skupiny či vlády, nemohl tuto měnu ovlivňovat, padělat, zabavovat účty, ovládat peněžní toky nebo způsobovat inflaci. 

Jaký je kurz?

Bitcoiny fungují od roku 2009, mezi roky 2015 a 2016 jejich cena vzrostla z 300 na téměř tisíc dolarů. V prosinci 2017 vyvrcholila tzv. bitcoinová horečka, když cena stoupla až ke 20 tisícům dolarů a posléze prudce spadla. Na tuto úroveň se vrátila koncem roku 2020 a v dubnu 2021 se vyšplhala až ke 65 tisícům dolarů.

Co určuje cenu?

Bitcoin je zcela nezávislý na tradičních měnách, není krytý zlatem ani jinými komoditami, ale podobně jako u jiných běžných měn je jeho hodnota závislá na důvěře, že s ním bude možné v budoucnu zaplatit stejně jako dnes. Hodnota bitcoinu vychází čistě z nabídky a poptávky na trhu, v krátkodobých úsecích se kurz vyznačuje prudkým kolísáním ceny.

Jaká jsou rizika?

Kvůli své náročné vystopovatelnosti a nemožnosti kontroly je vhodný k trestné činnosti, ke stejnému účelu však lze zneužít i běžnou hotovost. Nicméně celá síť je online a hrozí zde nebezpečí od hackerů. Kryptografie samotného bitcoinu dosud nebyla prolomena, terči hackerů se však staly burzy, na nichž se s digitální měnou obchoduje. Celková škoda se počítá v desítkách miliard korun.