George Roberts a Henry Kravis

George Roberts a Henry Kravis | foto: Profimedia.cz

„Barbaři“ proslulí tvrdými nájezdy na firmy jdou na burzu

  • 7
Bylo to nepřátelské převzetí, které vstoupilo do dějin byznysu, a dodnes se o něm zdá finančníkům na celém světě. V roce 1988 si investiční nájezdníci a zároveň bratranci Henry Kravis a George Roberts vyhlédli potravinářsko-tabákový holding RJR Nabisco a během několika měsíců nekompromisně rozcupovali jeho tehdejší vedení.
To chtělo firmu koupit také a udělalo chybu, když o svém plánu řeklo nenasytným finančníkům. Přetahovaná nakonec skončila tehdy rekordní sumou, která kdy byla zaplacena za soukromou společnost - 25 miliard dolarů. Od té doby celou skupinu Kohlberg Kravis Roberts symbolizuje jediné slovo: chamtivost.

O dvacet let později oba bratranci, kterým se na Wall Street přezdívá "barbaři", přichystali další akci. Tentokrát však bude muset být transparentnější. Včera totiž oznámili, že chtějí uvést svou investiční firmu Kohlberg Kravis Roberts (KKR) na newyorskou burzu cenných papírů.

Mělo by se tak stát ještě letos a její hodnota je předběžně odhadována na 15 až 19 miliard dolarů, v přepočtu až 290 miliard korun.

Lidé, kteří nezapomněli, jak umějí být dnes čtyřiašedesátiletí muži nekompromisní, se ptají: jak bude sedět chladnému až nelítostnému Kravisovi, který nejraději sbírá obrazy britských malířů z 19. století, funkce šéfa veřejně obchodované společnosti? Není to jen další krok, jak vytáhnout z investorů peníze, které pak použijí jinde?

Podle ekonomů jde spíše o tah, který by měl skupině KKR přinést volné peníze na další nákupy. To je důležité v době, která nepřeje úvěrům kvůli americké hypoteční krizi. Banky už nejsou ochotné tak snadno a hlavně levně půjčovat na přebírání firem. Zároveň se spekuluje o možném odchodu obou hlavních akcionářů. Ti by mohli na burze část ze svých podílů snadněji zpeněžit.

"Burza nám umožní dělat to, co umíme nejlépe - zvětšovat firmy po celém světě a přinášet solidní výsledky našim investorům," zdůvodnil vstup na burzu v tiskovém prohlášení Henry Kravis.

Transakce proběhne v několika krocích. Nejprve dojde ke stažení investičního fondu KKR Private Equity z amsterdamského trhu a k jeho spojení s mateřskou KKR.

Chamtivost jako životní styl
Posílená firma pak bude uvedena na newyorskou burzu. Zařadí se tak po bok finanční skupiny Blackstone, která nechala investory, aby volně obchodovali s jejími akciemi už loni. Od té doby se však propadla cena jejích akcií téměř o čtvrtinu, hlavně kvůli celkovému vývoji na trhu. To je riziko, kterému se nevyhne ani KKR.

Kravis a Roberts, kteří oba patří k velkým zastáncům republikánské strany a časopis Forbes odhaduje jmění každého z nich na 5,5 miliardy dolarů, jsou ochotni riskovat. A nebude to zdaleka poprvé.

Společně kupují a prodávají firmy už od roku 1976, kdy byl jejich partnerem ještě Jerome Kohlberg, jenž firmu KKR opustil o jedenáct let později. Jeho jméno si však v názvu ponechali.

Všichni tři předtím pracovali jako investiční bankéři pro Bear Stearns, a dokonce se stali firemními partnery. Pak se však bance přestaly líbit způsoby, jakými trojice obchodovala, a oni si nakonec založili vlastní firmu.

V ní je nejviditelnější postavou potřetí ženatý Kravis, na jehož rozmařilém životním stylu si liberálové dokonce postavili politickou kampaň, která kritizovala velký vliv soukromých finančníků a zdaňování jejich příjmů. Jmenovala se Válka s chamtivostí.

. Kdo jsou KKR

Společnost Kohlberg Kravis Roberts patří k největším investorským firmám na světě. Vlastní podíly v téměř padesátce velkých firem různého zaměření, které dohromady zaměstnávají 855 tisíc lidí.

Loni KKR vydělala 815 milionů dolarů, letos je za první čtvrtletí ve ztrátě. Vstup na burzu by jí měl přinést volné peníze na další nákupy. Jejími největšími majiteli zatím zůstanou miliardáři Henry Kravis a George Roberts.