V australském obchodním řetězci Woolworths došlo v neděli i na fyzické násilí. List The West Australian uvedl, že zákazník škrtil prodavačku, incident pak podle generálního manažera řešila policie. Australská média událost označují za jeden z projevů tzv. „taškového vzteku“, který provází zavedení nového opatření.
Jiné obchody s potravinami poslaly do prodejen více zaměstnanců, aby lidem pomáhali zvyknout si na nová pravidla, jejichž cílem je omezit množství odpadu. Zákazníci si v obchodech mohou koupit tašky, které se dají použít opakovaně.
Woolworths přitom odstranil ze svých provozoven jednorázové plastové tašky už 20. června, v neděli jej pak následoval i další řetězec Coles. Australské odbory sdružující maloobchodní prodavače během tohoto týdne provedly průzkum mezi více než stovkou svých členů. Několik desítek z nich potvrdilo, že kvůli zákazu používání jednorázových tašek čelili nadávkám a obtěžování od zákazníků.
Odborová organizace proto zahájila kampaň, kterou chce veřejnost na tuto změnu připravit. „Chápeme, že někteří zákazníci mohou být rozčilení, ale jakékoliv násilné nebo hrubé chování vůči zaměstnancům obchodů je naprosto neomluvitelné,“ citovala tajemníka organizace Gerarda Dwyera agentura Reuters.
Některé zákaznické tašky představují zdravotní riziko
Průzkum australských odborů také odhalil další problémy spojené se zákazem jednorázových plastových tašek. V některých případech neměli zákazníci dostatek použitelných tašek a žádali obsluhu supermarketů, aby je naplnila nad únosnou míru. Objevily se také extrémní případy značně znečištěných tašek, které si nakupující do obchodu přinesli.
„V některých případech se zákazníci pokoušeli využít tašky, v nichž byly zvratky, použité pleny nebo krysí exkrementy,“ řekl Dwyer serveru Brisbane Times. „To je samozřejmě nepřijatelné a představuje to závažné zdravotní riziko pro zaměstnance prodejen,“ dodal.
Ke snaze omezit produkci odpadu vyřazením jednorázových plastových tašek se ale nepřipojily všechny velké australské obchodní řetězce. Server News.com.au píše, že stále zůstávají v nabídce řetězců Target a Kmart ve státech Victoria a New South Wales, jichž se nové opatření zatím netýká.
Jelikož tento zákaz neplatí i pro tlustší plastové tašky, které jsou dražší než jednorázové, mezi ekology se objevují obavy z toho, že je lidé budou využívat stejným způsobem a po jednom použití je stejně vyhodí. Zákaz také nezahrnuje například sáčky na ovoce.
Většinu odpadu v mořích tvoří plasty
Jednorázové plastové tašky jsou podle ministryně životního prostředí australského státu Queensland Leeanne Enochové jednou z hlavních příčin současných ekologických problémů.
„Víme, že zhruba 75 procent veškerého odpadu na pobřeží tvoří plasty a přibližně 90 procent mořského ptactva a zhruba 30 procent mořských želv tento plastový odpad pozřelo,“ uvedla Enochová v prohlášení na webu queenslandské vlády.
Podle Programu OSN na ochranu životního prostředí (UNEP) každý rok skončí v oceánech více než osm milionů tun plastů. OSN proto chce, aby se do roku 2022 přestaly jednorázové výrobky z plastů používat. Podle organizace se k této snaze připojilo už přes 60 zemí světa.
5. června 2018 |
Syntetické či polosyntetické plastové hmoty se v přírodě v podstatě nerozkládají, kvůli čemuž roste množství plastového odpadu alarmujícím tempem. Jeho koncentrace v Tichém oceánu, pro kterou se vžilo označení „plastový ostrov“, už dosahuje podle magazínu National Geographic plochy čtyřikrát větší, než je rozloha Německa.
O omezení produkce plastů se v současnosti kromě obchodních řetězců snaží i přední světoví výrobci spotřebního zboží, jejichž společným cílem je zavedení tzv. cirkulární ekonomiky. V ní se veškerý použitý plast recykluje a výsledkem je tak nulová produkce tohoto typu odpadu. Používání plastu v současnosti zásadně omezují i další velcí hráči jako McDonald’s nebo IKEA.