Američtí důchodci odmítají dál šetřit. Platí kreditkou a dluhy neřeší

  9:12aktualizováno  9:12
Takové ty řeči, že mladí jsou příliš rozhazovační a neudrží ani korunu... Ještě nedávno se říkaly i ve Spojených státech, teď už ani moc ne. Současní američtí důchodci si s tím, jak vyjdou s penězi, lámou hlavu stále méně. Jsou tu přece kreditky.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Penzisté vybavení kreditními kartami si nečekaně rychle zvykli utrácet za dovolené či kvalitní lékařskou péči tak, jak tomu nikdy v minulosti nebylo, a překvapivě vysoké procento z nich nemyslí na to, zda svoje závazky bude moci splatit předtím, než zemřou.

Vzpoura Greatest Generation

V průzkumu CESI Debt Solutions, zkoumajícím platební chování Američanů, téměř čtyřicet procent seniorů uvedlo, že jejich úvěrové zadlužení v poslední době řádně vzrostlo a že si nedělají starosti s tím, že by to museli splatit do konce života.

"Nakonec to vypadá tak, že si lidé v jistém věku řeknou: Teď už je pozdě na to s těmihle dluhy něco udělat, už to stejně nelze zvládnout. No a až přijde čas, tak v téhle hře prostě přestanu hrát," zhodnotil výsledky výzkumu výkonný viceprezident CESI Neil Ellington. Podle televizní stanice CNBC tak mnoha pozůstalým odpadnou starosti o to, kdo zůstane v rodném domě - ten půjde na splátku dluhů. "Mnoho potomků dnes vůbec nemá potuchy, jak špatně jsou na tom rodiče - dokud nezemřou," soudí Ellington.

Výsledek výzkumu může být značným překvapením pro mladší generace, které žily v přesvědčení, že jejich rodiče, takzvaná Greatest (nejskvělejší) Generation, jsou odpovědnější než oni, kteří už byli přímo vychováni v éře snadného přístupu k penězům na dluh.

Jak uvedla americká televizní stanice CNBC, je Greatest Generation zároveň tou, která nebyla zvyklá o penězích vůbec mluvit. Když se dostavila ekonomická krize, která zmenšila mnoho důchodů na polovinu a ponořila celou tuto vrstvu do pasti rostoucích pohledávek s krátícím se časem na splacení, zůstala v nich jakási hrdost zabraňující o potížích mluvit.

Odchod do penze je silně spojen s představou odpočinku a užívání si peněz, které jste si na něj našetřili. Realita se najednou změnila - ale vize "zaslouženého odpočinku" nijak nezeslábla.

Velká část z dotazovaných seniorů se přiznala, že neušetřili na důchod vůbec nic - a přesto do penze odešli. Těch, kteří odložili penzi kvůli dluhům, byla jen čtyři procenta. Svou roli v tom sehrála i typická vlastnost Američanů - optimismus. "Lidé si myslí, že to nakonec vždycky nějak dopadne," uvedl Samir Kothari, zakladatel serveru BillShrink.com, dávajícího rady, jak vybřednout z dluhů. "Tyhle pocity nemají logiku, ale jsou založeny na optimismu, který je spíše odmítáním reality," dodal.

Psychologická bariéra padla

A nejde jen o dovolenou a zábavu - jedním z největších "zdrojů" rostoucích dluhů seniorů jsou náklady na lékařskou péči. Přes 75 procent amerických penzistů uvedlo, že do finančních potíží je dostaly peníze na léčení či zařizování pohřbu. Ekonomická krize pomohla důchodcům "prolomit" psychologickou bariéru. "Finanční instituce teď nejsou vnímány jako fair podniky. Mnozí si říkají: No přece teď nebudu živit ty, kteří dostali Ameriku na mizinu!" upozornil Ellington.

A do toho americké penzisty ještě dokážou pořádně vytočit současní politici. Stalo se tak naposledy tento týden, kdy republikán Alan Simpson, člen společného týmu demokratů i republikánů vytvořeného prezidentem Obamou k seškrtání deficitu, nazval současné seniory "Greedest Generation", nejnenasytnější generací.

Vypeskoval je tak za to, že nesouhlasí s jeho návrhem na škrty v oblasti sociálního zabezpečení, neboli ve fondu, do kterého senioři přispívali celý život, aby měli co na stará kolena. "Dokonce i jeden příbuzný mi vynadal, že jsem pěknej všivák," svěřil se později Simpson.

Nynější američtí důchodci se, krize nekrize, svého zaslouženého odpočinku jen tak snadno nevzdají.

Autor:

Nejčtenější

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Další z rubriky

Karneval kapitalismu bez světových lídrů. Účast odřekli Macron i Trump

Paprsky slunce pronikají logem světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu (27. ledna 2011)

Na Světovém ekonomickém fóru, které se každoročně koná příští týden ve švýcarském Davosu, se neukáží někteří přední...

Dočkáme se záloh na PET lahve? Je to drahé a složité, ukazují Slováci

Ilustrační snímek

Zatímco u nás se debaty o možném zálohovém systému na PET lahve teprve rozbíhají, na Slovensku už jsou minimálně o dva...

Rakouské lyžařské středisko využívá solární vlek a měření sněhu pomocí GPS

Areál SkiWelt Wilder Kaiser-Brixental

Rakouský SkiWelt Wilder Kaiser – Brixental, ležící 280 kilometrů od Česka, je jedním z nejmodernějších lyžařských...

Najdete na iDNES.cz