Simplot začínal přebíráním brambor, nakonec se stal jedním z nejbohatších lidí planety.

Simplot začínal přebíráním brambor, nakonec se stal jedním z nejbohatších lidí planety. | foto: www.simplot.com

Americký král mražených hranolků Simplot zemřel

  • 4
Miliardář, který nutil jíst své návštěvy obvykle jen hranolky, muž, jenž ještě v osmdesáti letech rušil okolí svého ranče stálým přistáváním a vzlétáním se svou helikoptérou, pro většinu lidí jednoduše "bramborový král z Idaha", odešel.

J. R. Simplot, svérázný zakladatel stejnojmenné firmy a jeden z prvních investorů do počítačových technologií, zemřel tuto neděli přirozenou smrtí ve věku 99 let.

Časopis Forbes, který každoročně sestavuje žebříček miliardářů, v Simplotovi přišel o nejstaršího člena prestižního klubu. V posledních letech odhadoval jeho jmění na téměř čtyři miliardy dolarů.

Dříč, dyslektik a milionář
Simplot se narodil v roce 1909 do farmářské rodiny žijící v Iowě a škola ho moc nebavila. Prý o sobě jednou prohlásil, že je hlupák, a raději odešel třídit brambory. Později se zjistilo, že je dyslektik.

. PAN BRAMBORA

Simplot, který začínal přebíráním brambor, to nakonec dotáhl až mezi nejbohatší muže planety. Pomohl mu v tom jeho zlepšovák - mražené hranolky, které dodával do řetězců rychlého občerstvení. Ani jeho miliardy ho však nedonutily, aby si zaplatil auto s řidičem. Za volant svého lincolnu se značkou „Pan Brambora“ (nahoře) nikoho nepustil.

Stejně rychle jako se školou se rozloučil i s rodinou. Ve čtrnácti letech se pohádal s otcem, který ho nechtěl pustit na basketbal, a odešel z domova. Matka mu na cestu podle jeho životopisce Louie Atteberryho dala čtyři zlaté mince, každou v hodnotě asi dvaceti dolarů.

S nimi odjel do státu Idaho, kterému už zůstal věrný až do konce života. Nejprve pracoval v bramborovém skladu, odkud to měl jen kousek k výkrmně vepřů.

Ty postupně začal nakupovat, sám je krmil bramborovými slupkami, a když se mu s nimi podařilo přečkat velmi tvrdou zimu, vydělal na prodeji šesti set kusů téměř sedm tisíc dolarů. To byl základní kapitál jeho erteplového království.

Simplot, jenž svou dlouhověkost přičítal tomu, že se striktně vyhýbá alkoholu a kouření, si v roce 1928 za vydělané peníze pronajal 160 akrů půdy (zhruba 90 fotbalových hřišť) a začal pěstovat brambory.

Časem si přikoupil jejich elektrickou třídičku, kterou pronajímal ostatním pěstitelům, a k zemákům přibral cibuli. Tu začal stejně jako brambory sušit a tím vydělal první skutečně velké peníze. V průběhu druhé světové války totiž dodával sušenou zeleninu americkým vojákům, a k prvnímu milionu se tak dostal jako mladý třicátník.

Hranolky, počítače a miliardy
To nejlepší v kariéře ho teprve čekalo. Na konci čtyřicátých let naučil Američany ve velkém jíst hranolky a mražené polotovary vůbec. Jako první totiž začal komerčně mrazit nakrájené brambory připravené k následnému smažení.

Zároveň Simplot zachytil nástup fastfoodových řetězců a jeho říše rostla společně s McDonald’s, Burger King či Wendy’s, kam zlatavé pochutiny dodával.

Ne vše se mu v byznysu dařilo. Peníze prodělal například ve stříbrných dolech v Idahu nebo v hutích v Latinské Americe. Nepodařilo se mu také přinutit Asiaty, aby místo rýže začali jíst brambory. I to byl jeden z jeho smělých plánů.

Muž, který se o náboženství vyjadřoval tak, že jde o "hokus pokus" a "co nemůžu spočítat, to nekupuju", odešel do důchodu oficiálně v roce 1973. Firmu sice předal synům, ale do vedení jim nepřestal mluvit a zůstal předsedou představenstva.

Potomky často povzbuzoval větami typu "Nejsou tak dobří, jak jsem doufal", až nakonec jeho syn Donald v roce 1996 skutečně vyhlásil bankrot. Firmu se však podařilo zachránit a předloni měla tržby 3,3 miliardy dolarů (téměř 53 miliard korun).

Už v důchodu investoval peníze do firmy Micron Technology, která vyrábí čipy do počítačů. Postavil ji na nohy, u Ronalda Reagana lobboval za zavedení cel na japonské čipy a dnes má jeho podíl hodnotu 250 milionů dolarů.

Simplot nikdy nepodlehl snobství. Do pozdního věku řídil obyčejný lincoln vylepšený jen o poznávací značku Mr. Spud (Pan Brambora) a několikrát týdně byl vídán v místním McDonald’s. Vždy si objednával hranolky nebo bramborové placky.