Bývalý zaměstnanec Amazonu Shel Kaphan

Bývalý zaměstnanec Amazonu Shel Kaphan | foto: Getty Images

Jednoho z prvních zaměstnanců Amazonu děsí velikost, které firma dosáhla

  • 12
Jeden z prvních zaměstnanců Amazonu Shel Kaphan, který do společnosti přišel krátce poté, co byla v roce 1994 založena, přiznal, že ho firma děsí. Jako hrozbu vnímá především velikost a vliv, jehož společnost během posledních let dosáhla. Kaphan je pro její rozdělení.

Kaphan poskytl vzácný rozhovor pro dvouhodinový speciál PBS Frontlines názvem „Říše Amazonu: Vzestup a panování Jeffa Bezose“, který se zaměřil na to, jak společnost získává uživatelská data. 

„Vybudoval jsem podstatnou část raného systému, díky kterému společnost vznikla, a proto cítím odpovědnost,“ řekl Kaphan, jenž byl v Amazonu hlavním technickým ředitelem a klíčovým architektem webu. Předtím pracoval v Kaleida Labs, což byl společný podnik Apple-IBM. Společnost opustil v roce 1999. „Na jednu stranu jsem hrdý na to, že jsem byl u zrodu Amazonu, ale děsí mě velikost, které společnost dosáhla,“ přiznal. 

V rozhovoru pro server Geek Wire Kaphan uvedl, že přestal pracovat v poměrně mladém věku. V současné době nepracuje pro žádnou významnou společnost, ale je poradcem technologického centra Grameen.

Podle Kaphana by měl být Amazon kvůli své velikosti a vlivu na malé podniky rozdělen. Je to nápad, který zvažují i americké protimonopolní donucovací orgány, napsalo CNBC

“Myslím si, že vyobrazení Amazonu jako nemilosrdného konkurenta je pravdivé. Pod vlajkou péče o své uživatele mohou dělat spoustu věcí, jež nemusejí být dobré pro lidi, kteří jejich zákazníky nejsou,“ vysvětlil Kaphan své obavy.

Jsme jen skvrna

Mluvčí Amazonu uvedl, že společnost představuje méně než jedno procento celosvětového maloobchodu a méně než čtyři procenta toho amerického. „Maloobchodní prodej Amazonu soutěží na světovém trhu maloobchodního prodeje. Mezi naše konkurenty patří všechny ostatní online obchody a kamenné pobočky, kde lidé nakupují každý den,“ sdělil mluvčí společnosti.

Několik vedoucích pracovníků, kteří se objevili v dokumentu, včetně jednoho z generálních ředitelů, Jeffa Wilkeho, reagovalo na myšlenku rozdělení Amazonu negativně. Wilke uznal, že Amazon a všechno, co je v ekonomice a ve společnosti velké, si zaslouží kontrolu, ale odmítl myšlenku, že by firma ovládala celé odvětví. Podle Wilkeho jí konkuruje celá řada maloobchodních společností, jako jsou Walmart, Target, Costco a Alibaba.

Americká levice tepe Amazon. Okamžitě změňte firemní kulturu, požadují

„Jsme v mnoha oborech, od videa, přes obchod, až po webové služby. Ale v každém z nich máme silnou konkurenci. Kdybychom byli všude, znamená to, že mluvíme o globální ekonomice, nejen o globálním maloobchodu. Trh je obrovský a my jsme jen skvrna,“ řekl Wilke.

Jak uvedl server Vox, rozdělení Amazonu obhajuje i uchazečka o nominaci na americkou prezidentku a senátorka Elizabeth Warrenová či někteří anti-monopolní aktivisté. Warrenová chce oddělit maloobchodní platformu Amazonu, na které ostatní obchodníci prodávají zboží od části, kde Amazon prodává své vlastní zboží. Argumentuje tím, že společnost používá data, která shromažďuje od jiných obchodníků na své platformě, k posílení svých vlastních značek.

Reportér si na vlastní kůži vyzkoušel práci v Amazonu:

14. ledna 2019

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Témata: Amazon, Jeff Bezos, target