(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Amazon

Zloduchem kapitalismu byl Walmart, štafetu přebírá Amazon, píše list

  • 90
Internetový gigant Amazon přebírá roli největšího zloducha kapitalismu. Pomyslný titul agresivního dravce mezi firmami patřil podle listu Business Insider desetiletí řetězci Wallmart, teď však nejvíce kritiky musí snášet impérium nejbohatšího Američana Jeffa Bezose.

Americký Amazon  je pod palbou. Kritika firmy v poslední době přiostřila v souvislosti s krvavými útoky na střední škole ve floridském Parklandu. Amazon si škodí tím, že jde na ruku zbrojařské lobby, ale také svou agresivní obchodní expanzí.

Američané vyvíjejí nátlak, aby se Amazon postavil na stranu těch, kdo požadují omezení držení zbraní. Firma však na toto volání neslyší. K požadavku na omezení spolupráce s televizí NRA, provozovanou zbrojařskou lobby, mlčí. Televizi dál umožňuje streamovat. Podobnému nátlaku čelí i FedEx či Apple.

Naopak Walmart, největší konkurent Amazonu, podmínky pro prodej zbraní zpřísnil a sbírá body u veřejnosti.

Jak uvedl list Business Insider, Walmart platil desetiletí kvůli své agresivní expanzivní a obchodní politice za největšího zloducha kapitalismu, teď však tuto roli přebírá dravec on-line světa Amazon.

Města se přetahují o obra

Není to však jediná kritika, kterou musí Amazon odrážet. V dalším případě nejen veřejnost, ale zejména řada intelektuálů, se bouří proti výstavbě nového gigantického sídla Amazonu v USA. Už to stávající v Seattlu je podle nich megalomanská záležitost.

Petici proti výstavbě nového sídla podepsalo přes 600 amerických ekonomů, urbanistů, spisovatelů a akademiků. Vadí jim, jak se města přetahují supervýhodnými úlevami, miliardovými pobídkami a daňovými prázdninami, aby právě na jejich periferii firma stavěla.

Amazon si zatím vytipoval dvacet měst, kde by nové sídlo mohlo stát. Zájem byl obrovský - společnost dostala 238 nabídek z USA, Kanady i Mexika. A například New Jersey je ochotno vysoce ziskové společnosti v pobídkách přispět 7 miliardami dolarů. Maryland slíbil dotace ve výši 3 miliard a další dvě miliardy na zlepšení infrastruktury.

„Daňové úlevy a investiční pobídky místních vlád jsou často kontraproduktivní a jsou plýtváním,“ stojí v petici. Amazon slibuje městu, které mu poskytne jeho druhý domov, 50 tisíc nových pracovních míst.

Podle historika, novináře a rodáka ze Seattlu Knuteho Bergera příchod Amazonu způsobil vytlačování menšin na okraj města za levnějšími pronájmy, vzestup cen bydlení a nárůst počtu lidí bez domova. Podle listu Seattle Times ceny bydlení v Seattlu rostou dvakrát rychleji, než je celostátní průměr.

Dům pro čtyři lidi v tomto přístavním městě pořídíte za 847 tisíc dolarů, loni to bylo 756 tisíc a před pěti lety 510 tisíc. V blízkosti centra v South Lake Union zkrachovalo několik restaurací.

Práce pro desetitisíce

Kolosální e-shop nicméně přinesl městu miliardy dolarů v investicích. A právě v tom je jeho nejsilnější argumentace. Netají se tím, že si místo pro své nové sídlo vybere podle štědrosti místních vlád.

„Amazon investoval přes 4 miliardy dolarů ve svém městském kampusu a během posledních sedmi let vyplatil svým zaměstnancům přes 25 miliard dolarů,“ uvedla firma. Odhadla, že dalších 38 miliard v návaznosti na aktivity firmy investovalo samo město a zaměstnalo dalších více než 50 tisíc lidí.

Podívejte se na slavnostní otevření Amazonu v Dobrovízi v roce 2015: