Žádné pokladny, žádné fronty. Futuristickým nákupům Amazonu roste konkurence

  20:16aktualizováno  20:16
Podle vizionářů tkví budoucnost nakupování potravin v technologiích, které zruší pokladny a odstraní tak dlouhé fronty, jež se u nich v supermarketech tvoří. Mezi prvními zprovoznila obdobný systém společnost Amazon, teď jí však roste konkurence v Izraeli.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Podle agentury Bloomberg odstartoval technologický gigant Amazon celosvětový závod o automatizovaný nákup potravin. Zavádí jej ve svých experimentálních prodejnách Amazon Go, z nichž první otevřel v americkém Seattlu, kde se rovněž nachází jeho ústředí.

Fotogalerie

V těchto futuristických supermarketech nejsou pokladny, a tudíž se u nich nemohou tvořit fronty. Lidé jednoduše naloží zboží do tašky a účtenka jim přijde mailem. Veškerou aktivitu v obchodě totiž snímají kamery, zákazník se pouze identifikuje během vstupu pomocí aplikace v chytrém telefonu.

Podobný systém zřejmě v příštích měsících vznikne i v Izraeli. Tamní síť supermarketů Shufersal, největší na izraelském trhu, se spojila s místním startupem Trigo Vision, který také nabízí technologii nakupování „přímo do tašky“.

Jejich platforma funguje na bázi kamer umístěných na stropě prodejny, jež jsou schopny identifikovat veškeré položky a vystavit na základě těchto dat účtenku.

Cílem spolupráce je podle úterního prohlášení obou firem stav, v němž se 272 obchodů sítě Shufersal již nebude muset spoléhat na pracovníky za pokladnami. Podle výkonného ředitele supermarketů hrají moderní technologie zásadní roli ve spokojenosti zákazníků.

Díky spolupráci s technologickým startupem podle něj „vzroste efektivita a klesnou náklady napříč celým podnikem“, citovala jeho prohlášení agentura Bloomberg. Společnost nespecifikovala, kolik pracovních míst díky tomuto partnerství zanikne.

Podle platformy Trigo Vision je technologie automatizovaného nakupování na 99,5 procenta přesná. Startup nabízí dva způsoby jejího využívání. Jeden v podstatě replikuje fungování obchodů Amazon Go a vyžaduje identifikaci zákazníka, druhý do specializované prodejny vpustí kohokoliv. Jelikož všechno zaznamenávají kamery, u východu si klient pouze zkontroluje, co nakoupil.

Firmě Trigo Vision se už podařilo vysbírat od investorů sedm milionů dolarů a spolupracuje s několika obchodními řetězci. Náklady na zavedení nové technologie odhaduje její šéf Michael Gabay na 20 až 30 tisíc dolarů na jednu prodejnu. Podle něj bude mít jakýkoliv supermarket s jeho systémem oproti konkurenci značnou výhodu, jelikož zákazníci nebudou muset stát fronty u pokladen.

Autor:

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Americké aerolinky obviňují mechaniky za zrušené a zpožděné lety

Letadlo společnosti American Airlines (14. května 2019)

American Airlines žalují odborové svazy, které zastupují jejich mechaniky. Podle společnosti mohou za 2 200 zpožděných...

Přirážka za diskrétnost. Obal léků na erekci a pleš stojí víc než obsah

Ilustrační snímek

Muži jsou ochotní připlatit si za neutrální balení léků na podporu erekce a růst vlasů i několikanásobek původní ceny....

Lamborghini či Mercedes. Mexická vláda draží auta zabavená zločincům

Výroba obrněných vozidel v továrně v Mexico City

Mexická vláda vytvořila nový úřad, který bude organizovat dražby luxusních aut, letadel, rančů a dalšího majetku...

Najdete na iDNES.cz