Ve čtvrtek stáhlo konsorcium Compagnia Aerea Italiana (CAI) definitivně svou nabídku na záchranu Alitalie.

Ve čtvrtek stáhlo konsorcium Compagnia Aerea Italiana (CAI) definitivně svou nabídku na záchranu Alitalie. | foto: Profimedia.cz

Alitalia bude zřejmě už zítra na prodej, píše italský tisk

  • 20
Zvláštní správce italské vlajkové letecké společnosti Alitalia je připraven zahájit veřejný prodej firmy. Napsal to nedělní italský tisk. Alitalia minulý měsíc požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli a nyní po stažení nabídky konsorcia italských investorů Compagnia Aerea Italiana na koupi stojí na pokraji likvidace.

"Přikročíme k veřejné žádosti (o nabídky na koupi firmy)," řekl vládou jmenovaný správce firmy Augusto Fantozzi listu Il Messaggero. Podle listu bude veřejná soutěž vyhlášena zřejmě už v pondělí.

Finanční list Il Sole 24 Ore uvedl, že Fantozzi bude v pondělí nejprve konzultovat s úřadem pro civilní letectví ENAC, aby zjistil, zda si Alitalia může udržet svou provozní licenci. Poté by měl rozhodnout o veřejném tendru na majetek firmy.

ENAC uvedl, že pokud se neobjeví reálný plán na záchranu firmy, pak ukončí Alitalia lety během týdne až deseti dní. Fantozzi zopakoval, že dosud žádné nabídky na koupi leteckých aktivit Alitalie nedostal. Objevil se však zájem o divize údržby, nákladní přepravy, obsluhy zavazadel a cateringu.

Fantozzi řekl že, znovu kontaktoval společnosti Air France, Lufthansu a British Airways, všechny však možnost předložení nabídky na koupi leteckých aktivit Alitalie odmítly.

Ve čtvrtek stáhlo konsorcium Compagnia Aerea Italiana (CAI) definitivně svou nabídku na záchranu Alitalie, protože odbory firmy ji odmítly. Nabídka byla poslední nadějí na záchranu italských aerolinek, kterým tak nyní hrozí propuštění všech dvaceti tisíc zaměstnanců. - čtěte Alitalia má už jen jedinou vyhlídku: bankrot

Vláda drží v Alitalii 49,9 procenta akcií, které se už několikrát pokusila neúspěšně prodat. Společnost nevykázala zisk od roku 1999 a nyní ztrácí více než dva miliony eur denně. V jejím hospodaření se dlouhodobě projevuje neefektivnost, politické vměšování a časté stávky.

V poslední době ji postihly také ostrá konkurence diskontních přepravců, prudké zdražení pohonných hmot a pokles zájmu pasažérů. Loni Alitalia vykázala ztrátu 495 milionů eur (zhruba dvanáct miliard korun).