ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Výplach na burze se dal čekat, říkají makléři. Už odepsali miliardy

  • 161
Akciové trhy letos vůbec nejsou v dobré kondici, minulý týden jim ale zvýšení úrokových sazeb v USA zasadilo extra tvrdou ránu. Například index S&P 500, zahrnující ty nejvýkonnější firmy obchodované na americké burze, už odepsal tři a půl procenta a je možné, že bude padat dál. Ačkoli se mohlo zdát, že jde o blesk z čistého nebe, podle některých hlasů se tento vývoj dal předpokládat.

Staré heslo burzovních makléřů říká: „Nikdy nevíte, co přijde.“ Ale aktuální sešup akcií a dalších investic se podle některých obchodníků přece jen předvídat dal. Ve Spojených státech se totiž už měsíce ozývaly hlasy, které tvrdily, že inflace prudce vzroste a donutí Federální rezervní systém k akci, což se minulý týden také stalo.

Někteří obchodníci z Wall Street také dlouho varovali, že sázka především na technologické akcie se může vymstít. Pětice technologických gigantů – společnosti Meta Platforms, Apple, Amazon, Microsoft a Alphabet – tvořila v jednu chvíli hned čtvrtinu indexu S&P 500 a pyšnila se tak obrovským vlivem. Dále kritici varovali i před nadhodnocením některých akcií a před spekulativními tituly.

Nyní na tato slova opravdu došlo. Celková hodnota pětice nejsilnějších technologických firem v indexu S&P 500 oproti prosincovému vrcholu propadla o 23 procent. Index už klesá pět týdnů v řadě, což je jeho nejdelší ústup za posledních deset let. Ze své hodnoty už stihl smazat přibližně šest bilionů dolarů.

Pozice tak vyklízejí ty nejsilnější tituly na trhu. Právě tato situace podle Jerryho Braakmana, investičního ředitele a prezidenta společnosti First American Trust, vede k panice mezi investory. Ti se pak snaží zbavit rizika a držené akcie ve velkém prodávají.

Podle Michaela Balla, výkonného ředitele společnosti Weatherstone Capital Management, byly burzy v poslední době svědky nadměrného růstu, jenž vedl k výraznému nadhodnocení některých akcií.

„Klasické příznaky nadměrného růstu se objevují již delší dobu, ať už jde o ocenění nebo o veškeré spekulativní přestřelování některých akcií, které sice mají skvělé příběhy, ale nemají za sebou skutečně solidní byznys,“ varoval Ball ve vyjádření pro agenturu Bloomberg.

Propad akciového trhu se negativně odráží i na kryptoměnách. Bitcoin klesl pod 34 tisíc dolarů a od listopadového maxima už odepsal přes polovinu hodnoty. Od začátku roku tak ze své hodnoty ztratil hned 26 procent a je na polovině svého maxima z listopadu loňského roku.

Drobní investoři ztratili, co vydělali

Na začátku pandemie se některým drobným investorům podařilo vydělat tím, že dokázali hýbat s cenou vybraných akciových titulů. Na různých diskuzních fórech se totiž domlouvali na nákupu konkrétních akcií a tím navyšovali jejich hodnotu. Takto se jim v červnu minulého roku například podařilo zvýšit cenu akcií řetězce kin AMC o bezmála 96 procent. Jenže od té doby už akcie stihly 78 procenta hodnoty zase odepsat. Dlouho si tak své zisky neudrželi.

Dle dostupných dat už tito drobní investoři, kteří na trh naskočili teprve s příchodem pandemie, stihli přijít o veškeré zisky, které svým obchodováním vydělali. Podle nedávné studie ztratili v období od listopadu 2019 do června 2021 více než jednu miliardu dolarů.

Příležitost pro levný nákup

Podle některých hlasů je situace, kdy akcie zlevňují, velkou příležitostí, jak nakoupit akcie velkých hráčů za menší částky, což si myslí i Sylvia Jablonski, spoluzakladatelka společnosti Defiance ETFs.

„Když sleduji tento výprodej napříč všemi sektory, kryptoměnami, technologiemi budoucnosti či kvalitními společnostmi, tak v tom vidím, že jsme pravděpodobně blíže dnu než další velké korekci. Situace, kterou sledujeme, vede k investičním příležitostem,“ uvedla pro agenturu Bloomberg.

Jablonski není ve svém názoru osamocena. „Konečně se dostáváme do bodu, kdy je na prodej vše, bez ohledu na kvalitu a výši výdělku,“ dodal Art Hogan, hlavní tržní stratég společnosti National Securities.