Polévka (c) profimedia.cz/corbis

Polévka (c) profimedia.cz/corbis - Polévka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Věnujte pozornost složení polévek

Co se skrývá v prášku, z něhož se rodí polévka, při jejíž přípravě ušetříme až dvě hodiny vaření masa nebo zeleniny? Kromě masového a zeleninového výtažku obsahuje také sůl a glutaman sodný. Tato látka na zvýraznění chuti, označovaná rovněž kódem E 621, nemá zrovna nejlepší pověst.

Není tajemstvím, že ji někteří výrobci používají, aby zakryli nevýraznou chuť produktu připraveného z méně kvalitních surovin.

Glutaman - sůl kyseliny glutamové - je jedna z aminokyselin obsažených ve většině živočišných, ale i rostlinných bílkovin.

Získává se fermentací cukrové řepy nebo třtiny. Patří mezi aditiva, takzvané látky přídatné. Jeho používání je v České republice povoleno zákonem.

Oblibu si získal proto, že dodává masitou chuť polévkám a omáčkám a zvýrazňuje ji. Jeho přítomnost musí být na obalech označena, ale jeho množství už ne.

"To je předpisy omezeno na deset gramů na kilogram," říká Daniela Winklerová ze Státního zdravotního ústavu v Praze. "Kdyby bylo v polévkách glutamanu více, než je povolené množství, poznal by to zákazník velmi jednoduše. Polévka by byla tak slaná, že by se prakticky nedala jíst," pokračuje.

Dříve se na výrobcích obsahujících glutaman sodný uvádělo, že nejsou vhodné pro děti do tří let. Dnes už to podle evropských směrnic být nemusí, výzkumy přímý vliv glutamanu na zdraví dětí neprokázaly. Přesto se odborníci shodují na tom, že by dětská strava tuto látku obsahovat neměla. A když, tak jen výjimečně.

"Velké potravinářské firmy se dnes snaží přítomnost glutamátů ve svých výrobcích omezovat, protože existuje množství lidí, kteří jsou na tuto látku alergičtí," říká dietolog Pavel Suchánek z pražského IKEM. "Reakce jsou individuální, například bolest hlavy, závratě či zvýšená dušnost u astmatiků."

I množství soli je důležité
Kromě glutamanu, který je sám o sobě slaný, obsahují polévky v prášku také sůl. Většina výrobců ji udává v procentech. V jedné porci polévky je průměrně 2,5 gramu soli, v instantních i více.

"Doporučená denní dávka pro člověka je šest gramů soli, takže se může lehce stát, že jedním talířem polévky tuto dávku z velké části vyčerpáte," říká Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Na tržišti raději polévky nekupujte
Glutaman nejen zvýrazňuje chuť, ale také konzervuje potraviny a brání vzniku plísní. V jihovýchodní Asii se používá i místo soli. "Asijci ho užívají ve velkém množství od dětství, jsou na něj zvyklí a alergie se u nich neprojevují," říká dietolog Suchánek.
Pozor tedy na čínské instantní polévky koupené na tržištích.

Většinou nemají český návod a není na nich uvedeno složení, takže si nikdo nemůže zkontrolovat, kolik přídatných látek obsahují. Dietolog jejich častou konzumaci nedoporučuje kvůli zvýšenému obsahu glutamanu, ale i vysokému obsahu tuku v nudlích.

Pro a proti
+ rychlá a snadná příprava
+ jsou lehké, nezaberou mnoho místa v zavazadlech na cestách
+ nevadí jim teplo ani chlad
+ dlouhá doba trvanlivosti
+ husté polévky zasytí
+ vhodné i pro zahuštění omáček
- obsahují mnoho soli
- obsahují glutaman sodný, který není vhodný pro děti a může i u dospělých vyvolat alergické reakce
- vývarové polévky hlad nezaženou