V testech MF DNES soutěží vína z obchodů

  • 4
Tentokrát se test MF DNES zaměřil na odrůdu Merlot. Proč právě ta? Merlot je velmi rozšířená odrůda, která se pěstuje prakticky ve všech vinařských oblastech světa a v poslední době je hojně zastoupena i na tuzemském trhu; k dostání jsou vína prakticky z celého světa.

Do testu redakce vybrala 25 vín z 13 vinařských zemí, v cenách od 80 do 250 korun za lahev. Tuzemská produkce nebyla tentokrát zastoupena ani jedním vzorkem, třebaže se merlot pěstuje i na Moravě; v hypermarketech, kde jsme vína nakupovali, jsme na něj v době nákupu nenarazili. Test proběhl v Národním vinařském centru ve Valticích.

GRAFICKÉ VÝSLEDKY
TESTU NAJDETE ZDE

Laboratorní zkoušky sice mohou dát určitý obraz o víně, ale jeho přednosti a nedostatky neodhalí. O to se musí postarat senzorická neboli smyslová zkouška.

Člověk svými smysly dokáže kvality vína posoudit lépe než chemické analýzy, musí však mít zkušenosti. Proto k testům vín zveme jen zkušené degustátory, kteří jsou absolventy mezinárodních zkoušek. Komisi vede slovenský enolog Fedor Malík.

Vzorky jsou hodnotitelům předkládány v předepsaných sklenicích postupně pod čísly.

Degustátor nejprve zrakem posoudí vzhled vína, barvu a čirost. Pak nastoupí čich - vůně dává nejlepší signál o kondici vína; zda je víno čisté, nebo naopak nečisté, zdravé, či nemocné, to vše se nejvýrazněji projeví ve vůni.

Nejdůležitější součástí smyslového posouzení je samozřejmě chuť. Hodnotí se čistota, intenzita, harmonie a perzistence, tedy jak dlouho chuťový dojem v ústech vydrží. Zvlášť se pak ještě posuzuje celkový dojem.

Při testech MF DNES používáme stobodovou stupnici mezinárodní unie enologů. Výsledný bodový stav (vedle názvu vína) je průměrem ze všech hodnocení, ale až po odečtení nejnižšího a nejvyššího. K bodům pak symbolicky přidělujeme medaile, jaké by víno získalo, kdyby se účastnilo vinařské soutěže.

U každého vína je uveden výrobce a v závorce dovozce do České republiky. Celý test hradí redakce ze svého rozpočtu.


Témata: Test iDNES.cz