1. Obrazovka
Čím plošší a černější obrazovka, tím lepší obraz. Při nákupu si nechte televizi předvést, a to přímo kupovaný kus. Pokud si můžete vybírat, nechte si ukázat všechny typy a vybírejte subjektivně podle kvality obrazu, přičemž na všech obrazovkách musí hrát stejný pořad.
Moderní obrazovky mají mnohem lepší obraz než dřívější typy. Záleží však na signálu: například v oblasti se slabým televizním signálem může obraz vypadat hůř než na starším modelu.
2. Volba úhlopříčky
Velikost obrazovky úzce souvisí se vzdáleností, ze které obrazovku pozorujeme. Pro klasické obrazovky se pozorovací vzdálenost udává jako trojnásobek úhlopříčky, pro moderní širokoúhlé modely pro domácí kino se doporučuje násobit koeficientem 2,5. Takže televize s úhlopříčkou 72 centimetrů má ideální pozorovací vzdálenost 2,2 metru, stejná širokoúhlá obrazovka 1,8 m.
3. Frekvence obrazu
Aby mohly moderní televize podat prokreslenější obraz na velkých obrazovkách, musí zvýšit frekvenci z klasických 50 na 100 Hz. Bohužel ne každý obraz to snese. Zejména u sportovních přenosů a akčních filmů bude na televizoru se 100 Hz obraz méně kvalitní než na 50 Hz. Ovšem u digitálního vysílání a filmů z DVD bude naopak kvalita lepší na televizi se 100 Hz.
4. Rozmístění ovládacích prvků
Doby, kdy diváci televizor umísťovali do sektorového nábytku, jsou zřejmě dávno pryč. Proto je důležité, aby ovládací prvky přístroje byly dobře přístupné. Jejich umístění pod obrazovkou je nepohodlné, proto je výrobci přesouvají na horní stěnu, kde jsou snadno dosažitelné. Proti náhodnému stisknutí jsou klávesy chráněny zámkem.
Kategorie přijímačů 5000 - 10 000 korun 10 000 - 20 000 korun 20 000-30 000 korun nad 30 000 korun |
5. Uspořádání dálkového ovládání
Pokud byste měli vybírat dálkové ovládání podle počtu tlačítek, v zásadě platí, že méně je více. Moderní televize používají obrazovkové menu, které ovládání urychluje a usnadňuje. U ovládání si všímejte nejčastějších funkcí. Co vám pomůže, že ladění nových programů je hračkou, když jejich přepínání je utrpením? Zatímco programy ladíte jednou za pár let, přepínat budete několikrát denně.
6. Více paměti pro teletext
Není nic otravnějšího, než čekat na zobrazení správné stránky teletextu. Přestože teoreticky není žádný důvod, proč by si televizor neměl pamatovat více stránek teletextu, prakticky se s tím setkáte až u dražších modelů. V nejvyšší cenové kategorii tak můžete najít přístroje s pamětí na 100, 500 až 1500 stránek teletextu.
7. Český teletext, zvuk a menu
Teletext se vám zobrazí na všech přijímačích, které jsou jím vybaveny. Český teletext znamená, že televizor zobrazí i háčky a čárky u českých znaků. Český zvuk je frekvenčně jinak vzdálen od obrazu než zvuk například v Německu, proto se u dovezeného přístroje může stát, že nepůjde zvuk. České menu je důležité pro nastavení televize.
8. Časovač zapnutí a vypnutí
Běžnější bývá časovač vypnutí, u kterého se dá nastavit, po jak dlouhé době přístroj zhasne. Tato funkce je vhodná, pokud u televize usínáte. Méně častý je časovač zapnutí, kde se dá nastavit přímo čas. Tuto funkci oceníte, pokud máte televizi v ložnici a používáte ji i místo budíku. Také s ní nepropásnete svůj oblíbený program.
9. Jaký formát: 4:3, nebo 16:9?
Přestože zákazníci šílí po širokoúhlých televizorech, není nutné je pořizovat hned. Klasický formát 4:3 využijete, pokud sledujete pouze běžnou nabídku tuzemských pozemních stanic. Kabelové televize také vysílají částečně v klasickém formátu. Širokoúhlé televize s poměrem 16:9 využijí filmoví fanoušci, kteří chtějí sledovat filmy z DVD.
Nejlevnější televizory reprodukují pouze monofonní zvuk, ale ty jsou určeny spíše na chatu nebo do kuchyně. Většina přístrojů přehrává stereofonní zvuk, přičemž zvládnou i duální vysílání. Duální vysílání se používá u cizojazyčných filmů, ve kterých si můžete na televizi vybrat, zda chcete pustit původní, nebo český zvuk.
11. Vstupy a výstupy
Kromě anténního vstupu je standardem minimálně jeden konektor SCART pro vstup z videa nebo DVD přehrávače; dva jsou lepší. Alternativou je konektor S-Video, který poskytuje stejné možnosti. Dobré je, když má televizor vepředu tři konektory Cinch pro vstup z digitální kamery - usnadňuje se tím manipulace.
12. Speciální funkce
Dražší přijímače umějí přizpůsobit jas obrazovky okolnímu světlu. Ve tmě se jas snižuje, za slunečného dne zvyšuje, aby byl obraz stejný. Dětský zámek je vhodný, pokud nechcete, aby se na televizi dívaly děti.
13. Příkon
Přijímač by měl udávat dva druhy příkonu. První je provozní, tedy spotřeba přijímače při běžném provozu, druhý je pohotovostní, tedy ve vypnutém stavu. Příkon ve vypnutém stavu bývá zpravidla zanedbatelný.