Řetězové pily ulehčují mužům život

  • 5
Ruční rozřezání hromady dřeva na topení nebo nedejbože skácení a zpracování velkého stromu na polínka připomíná svou monotónností skládání uhlí do sklepa. Rád to dělá málokdo. Avšak situace se okamžitě mění, když muž dostane do ruky motorovou pilu. Stejně jako například při řízení auta se stává králem situace a řeže jako o život. Je to totiž fyzicky náročná, trochu nebezpečná, ale zábavná práce. Kvůli zdravotním rizikům z velkých vibrací je tato profese ženám v Česku zapovězena hygienickými normami.

Benzin dává výkon a pohyblivost

Kdo s pilou pracuje v nejbližším okolí domu a třeba v dílně, musí se poohlédnout po benzinovém přístroji. Vyžaduje sice náročnější obsluhu i údržbu, ale zato nabízí velký výkon.

Benzinové pily se obvykle prodávají ve třech kategoriích. Nejlepší, s nejdelší životností, nejvýkonnější, nejtěžší a také nejdražší jsou profesionální stroje. Jejich nákup má smysl jen pro ty, kteří s nimi pracují téměř každodenně. Obsah motorů se pohybuje od padesáti do sto dvaceti kubických centimetrů podle předpokládané tloušťky kácených stromů.

Farmářské pily mívají obsah motorů mezi padesáti a šedesáti kubickými centimetry a měli by je kupovat majitelé pár kousků lesa, zemědělci nebo řemeslníci, kteří často pracují s velkými kusy dřeva.

Obsah motorů takzvaných hobby pil pro zahrádkáře, chalupáře nebo majitele rodinných domků bývá třicet až padesát kubických centimetrů. Zahrádkáři na rozdíl od dřevorubců nemusí kupovat pilu s příliš dlouhou vodicí lištou řetězu. Strom o průměru šedesát centimetrů, a to už je pořádný kmen, je totiž možné porazit s lištou o délce třiceti centimetrů.

Delší lišty jsou méně obratné a práce s nimi je pro amatéra únavná. „Všechny modely motorových pil je možné vybavit různě dlouhou řezací lištou s řetězem,“ připomíná Jan Vorlíček z tuzemského zastoupení nejznámějšího výrobce pil Husqvarna.

Příslušenství k benzínové pile
- kanystřík na benzín
- klín nebo přetlačná lopatka
- olej k mazání řetězu
- manipulační nářadí (obvykle jeden až dva univerzální klíče)
- sekera na menší větve
- mazací tuk na ošetření součástek

Elektřina zaručuje pohodlí

Elektrická pila je vhodná především pro práci v uzavřeném prostoru, na dvoře či před domem. Není tak hlučná jako benzinová pila a samozřejmě nevytváří žádné výfukové plyny. Předností je rovněž nižší hmotnost, snadnější obsluha a jednoduchá údržba. Stačí občas přiostřit řetěz a pravidelně doplňovat olej.

Na běžné řezání dřeva, například do kamen či do krbu, postačí stroj s výkonem 1400 wattů. Pro silnější kmeny by už zájemce měl sáhnout po 1600wattové pile, která se výkonem blíží benzinovým modelům nižších kategorií.

Větve lze řezat ze země

Vyvětvovací pily se hodí především sadařům a profesionálním zahradníkům, ale uplatní se i na velké soukromé zahradě. Umožňují totiž bez žebříku vyřezávat větve ve výšce dva až šest metrů. Vzhledem připomínají křovinořezy, ale zatímco jejich tyče míří k zemi, pilové řetězy vrčí ve výškách. Bezpečnost obsluhy pracující na zemi je tak dobře zabezpečena.

Motorová pila nejen řeže, ale také trhá

Motorová pila je zdaleka nejnebezpečnějším kutilským nástrojem, protože svými širokými a silnými zuby dokáže doslova vytrhnout maso a kosti z těla nepozorného dřevorubce. A padající stromy či větvě ho zase přimáčknou k zemi. Profesionálové proto také chodí jednou ročně na povinné přezkoušení znalostí.

Riziko lze omezit dostatečnou výbavou, kterou by měl její majitel používat. Pro práci s ležícím dřevem stačí ochranná síťka před obličej proti odletujícím třískám, v případě elektrických pil při řezání kratšího dřeva na koze ji mohou nahradit brýle nebo plexisklový štít. Vhodná jsou i sluchátka na ochranu uší, pevné boty a pracovní rukavice.

Ceny nejprodávanějších druhů řetězových pil
Benzínové pily
Husqvarna 11990­ - 32990
Jonsered 13490­ - 27690
McCulloch 7990 - ­9990
Oleo­Mac 8980 - ­17590
Partner 7990­ - 13590
Stihl 7900­ - 49900
Elektrické pily
Black and Decker 5090­ - 6390
Bosch 5490
Husqvarna 7990
Jonsered 7890
McCulloch 3990­ - 4490
Metabo 8580­ - 8940
Narex 4590 - ­5390
Oleo­Mac 3800 - ­5340
Partner 3990 - ­4490
Vyvětvovací pily
Husqvarna 22990­ - 52990
Stihl 25300
Poznámka: ceny jsou orientační pro tuzemský trh a vycházejí z doporučení od výrobců či dovozců, v tabulce je uveden reprezentativní vzorek firem.

V lese jsou pevné pohorky za sucha a vyztužené gumovky do mokra nezbytností, protože vedle rotujícího řetězu pily musí být každý krok jistý. Na hlavě by bezpodmínečně měla sedět speciální přilba, v nouzi stačí i obyčejná stavební. Chrání hlavně před padáním úlomků větví při kácení velkých stromů.

Mnoho úrazů vzniká při proklesťování křoví, prořezávce náletových dřevin a podobných zdánlivě jednoduchých pracích s motorovou pilou. Stačí chvilka nepozornosti a pila se smekne, obsluha uklouzne nebo zakopne a řetěz se zakousne do svalu. Aby se tak nestalo, prodává se oblečení s takzvanou protiprořezovou úpravou. Ochrannou vrstvu kalhot nebo bund tvoří dlouhá umělá vlákna, která v případě potřeby ucpou řetěz v pile, a tím jej okamžitě zastaví.

Často opomíjenou, ale důležitou součástí vybavení dřevorubce je balíček první pomoci, který by měl obsahovat aspoň obinadlo, obvaz, zaškrcovadlo a kapky na vyplachování očí.

Nebezpečné jsou pily z bazarů. Dřevorubci sem občas nosí pily s odpojenou bezpečnostní brzdou, někdy nefunguje tlačítko na okamžité vypínání motoru a často jsou vyběhané antivibrační prvky.

Nejdůležitější bezpečnostní pravidla při řezání

- Při práci nebuď nikdy sám, při nehodě by ti nemohl nikdo pomoci!
- V kruhu o poloměru dvojnásobné výšky stromu nesmí nikdo stát, protože strom může padnout kamkoliv!
- Vyčisti okolí poráženého stromu od větví a křoví, překážejí při řezání!
- Rozmysli si únikovou cestu, pokud strom začne padat jinak, než jsi plánoval!
- Pila by se nikdy neměla ocitnout ve větší výšce, než jsou ramena obsluhy, není na to stavěna bezpečnostní brzda!
- Nikdy nepracuj na žebříku, zavěšený na laně nebo při lezení ve větvích, neboť můžeš říznout jinam, než jsi plánoval, a zřítíš se dolů!
- Nesnaž se rozřezávat do sebe zavěšené stromy, mohou se vymrštit a zranit tě!
- Nebezpečí číhá v polomech, nech je profesionálům!

Anketa: Jaké máte kutilské zkušenosti?

Marie Rottrová, zpěvačka
Baví mě věnovat se své zahradě a je to pro mne kompenzace mé práce. Namáhavá fyzická činnost mi přináší pocit štěstí. Se zahradou mi hodně pomáhá soused, například seká trávu. Já přesazuji kytičky, střihám keře a podobně. Zatím toho o zahradě moc nevím, takže se spíš nechávám poučit. Vloni když jsem byla v rekonvalescenci po nemoci, tak jsem se potřebovala nějak hýbat a řekla jsem si, že budu rýt zahradu. Předsevzala jsem si, že každý den zryji pět řádků, a dodržela jsem to. Stavbaři ze sousední parcely koukali, jestli jsem se nezbláznila.

Vladimír Čech, moderátor
Já už se do kutilství nepouštím, protože stejně všechno, co jsem kdy udělal, nedopadlo dobře. Myslím si, že by tyhle věci měli dělat odborníci. Nepokládám se za úplně nešikovného, ale času mám málo. Pokud jsem se do něčeho pustil, tak mi to trvalo hrozně dlouho. Když přišel nějaký odborník, tak to, co by mně trvalo půl dne, on měl za půl hodiny hotové, což u mě zákonitě vyvolávalo deprimující pocit. Nejvíce vzpomínám, jak jsem v Olomouci před mnoha lety dostal za úkol prorazit díru do tlusté zdi. Pracoval jsem s elektrickou sbíječkou zvanou kango. Stál jsem na štaflích, pode mnou hluboká propast, protože jsem byl v třetím patře na balkoně. Stačil jediný chybný krok a spadl bych z balkonu. Během práce mi najednou začala přímo před nosem hořet přívodní šňůra. Pravděpodobně jsem ji přetížil, už měla svá léta, byla půjčena z tehdejšího podniku bytového hospodářství. Celý děj skončil prozaicky, seskočil jsem, nebo lépe řečeno šťastně spadl ze štaflí na balkon a vytrhl šňůru ze zdi. Naštěstí vše dobře dopadlo.

Petr Novotný, bavič
Já jsem jako kutil úplný idiot, nemám pro to jemnější výraz. Teď ke stáru jsem objevil Twenty háčky, a to je pro mě životní objev, protože díky tomu jsem schopen přitlouct obraz na zeď. Do té doby jsem neuměl ani to. Když jsem takzvaně stavěl barák, dostal jsem rozpočet na betonovou plochu před pracovnou a chtěli za to dva tisíce korun, tak jsem se rozhodl, že si to udělám sám. Zjistil jsem, za jak dlouho jsem si manuálně schopen vydělat dvě tisícovky. Dá se to počítat na měsíce.

Václav Vydra, herec
V posledních letech se mé kutilství omezilo na sekačku, sekeru, motorovou pilu, kladívko a šroubovák.