Kemp může lákat i čistotou

  • 4
Česko se dostalo na polovinu cesty. S kvalitou tuzemských autokempů jsme zatím někde mezi severoitalským kempem s nablýskanými kachlíčky na toaletách a rumunským tábořištěm s pasoucími se stády a jednou nepoužitelnou „kadibudkou“. Naprosto běžným standardem západoevropských kempů je například perfektní sociální zařízení. Přesto i v rámci západní Evropy existují drobné rozdíly.

„Prohřešky proti hygieně na Západě opravdu nenajdete, v tomto směru se to s naší republikou nedá srovnávat,“ říká Jiří Erben, majitel cestovní kanceláře Poznání, jejíž klienti stanují po celé Evropě. Podle jeho slov jsou špičkové kempy například v severní Itálii, pevninské Francii či ve Velké Británii. „Kromě luxusních zařízení s veškerým vybavením je možné najít i malé rodinné, jednodušší kempy, kde je vybavení a služeb méně,“ dodává Jiří Erben. „Nikdy však nenajdete nic, co by bylo na hranici hygienické únosnosti.“

Přesto i v rámci západní Evropy existují drobné rozdíly. Podle Radany Říhové z cestovní kanceláře  S.E.N jsou nejlepší zařízení ve Skandinávii, a to zejména v Dánsku. „Ve všech kempech v Dánsku je perfektně čisto, všude najdete bezvadně čisté sprchy a záchody, velkou kuchyňku s lednicí, vařičem, pračkami, bazény, dětská hřiště, obchody a všude je i precizně zastříhaný trávník,“ vysvětluje Radana Říhová. Podobně je tomu ve Švýcarsku, Rakousku, Skotsku či ve vnitrozemí Portugalska.

Také v Chorvatsku je úroveň kempů poněkud jiná než ve zdejších krajích. „Kempy v Chorvatsku již dávno ztratily punc levných tábořišť,“ potvrzuje Michal Šindelář z cestovní kanceláře Nomád. „Jejich vybavení velmi rychle dohnalo klasický západoevropský standard. Navíc díky své poloze v nádherném prostředí na břehu moře v borovicových hájích a v blízkosti památek překonávají mnohá zařízení na Západě.“

Utěšit českého táborníka může snad jen vědomí, že na východ od České republiky je situace ještě dramatičtější než u nás. „Nikde žádná stříška, kam by se dalo v dešti schovat, jedna otřesná kadibudka a stůl s lavicí pro patnáct lidí,“ popisuje svoji zkušenost s rumunskými kempy Aleš Paděra z cestovní kanceláře Alpina. „Přesto se sem vyplatí jezdit. Příroda je fantastická a stáda polodivokých koní přijdou doslova až ke stanu,“ dodává.

Rozdíly mezi kempy u nás a v zahraničí

Chorvatsko Česko
Téměř sto procent kempů má otevřeno v recepci nejméně dvanáct hodin denně. Tříhvězdičkový zdejší kemp má pracovní dobu v recepci deset hodin, z toho si dovolí udělat hodinovou polední pauzu.
Padesát procent kempů na Istrii disponuje na recepci velkým prostorem pro příjem hostů s regály plnými prospektů a místem pro informace. Většina kempů má jen okénko, u kterého hosty recepční odbavují.
Okolo devadesáti procent recepčních ovládá minimálně tři cizí jazyky. Jazyková vybavenost recepčních není Doporučenými standardy ministerstva pro místní rozvoj vůbec vyžadována.
Devadesát pět procent kempů na Istrii hlídá celou noc ostraha areálu, na Kvaneru a v Dalmácii rovněž, ale pouze v sezoně. Noční ostraha existuje jen v minimálním počtu kempů, Doporučené standardy ministerstva pro místní rozvoj ji požadují až pro čtyřhvězdičkové kempy.
Pravidelná kontrola čistoty toalet a sprch několikrát během dne (většinou každou hodinu či každé dvě hodiny). Toalety a sprchy se uklízejí podle potřeby.