Phisheři vylákají údaje, pak je prodají na internetu. Ilustrační foto

Phisheři vylákají údaje, pak je prodají na internetu. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Internetoví piráti se ptají na PIN. A lidé odpovídají

  • 151
Desítky lidí už se nechaly nachytat internetovými podvodníky, kteří z klientů České spořitelny lákají čísla účtů či PIN. Jedním z nich je i muž z Jílového u Děčína. V domnění, že si vylepšuje své internetové bankovnictví, phisherům údaje prozradil. Vzápětí přišel o 5 400 korun. Není sám.

Spamy, které se tváří jako od České spořitelny, zaplavují internet a jejich jediným cílem je klienta okrást. "Těch případů už jsou desítky. Zpravidla se škoda pohybuje v řádu tisíců korun," uvedla mluvčí České spořitelny Klára Gajdušková.

Zneužít kartu je poměrně snadné. Pokud má phisher potřebné údaje, může nakupovat na internetu, mobilem či faxem prakticky jak se mu zlíbí.

Čísla karet jsou opravdový byznys a na internetu se s nimi čile obchoduje. Číslo kradené karty lze získat za pouhého půl dolaru.

"Za posledních šest let klesla hodnota ukradených dat zhruba desetinásobně," říká Vladimír Brož ze společnosti McAfee, která vyrábí antivirové programy. Klesající ceny podle něj jasně ukazují na to, že konkurence v tomto byznysu je obrovská.

"Internetová kriminalita je problém, který bychom měli brát vážně. Jen Česká spořitelna má denně hlášeno osm tisíc podvodných e-mailů. A to je jen špička ledovce," říká Gajdušková.

Odhaduje, že skutečný počet je mnohem vyšší - kolem sta tisíc. "A zdaleka nejde jen o phishing. Spameři se zdokonalují a vytahují nové triky. Mezi ně patří například pharming.  - čtěte Internetoví podvodníci se zlepšují. Ochrana účtů je stále těžší

 

. Peníze v nebezpečí

Phishing

Phishing je podvodný způsob k získání citlivých údajů od klientů internetu. Klient je vyzván, aby kliknul na odkaz uvedený v podvodném e-mailu a zadal údaje k účtu včetně PIN. E-mail se tváří, jako by ho zaslala přímo banka, vede ale na stránky podvodníků.

Pharming

Při tomto podvodu jste na podvodné stránky přesměrováni po zadání správné adresy do internetového vyhledavače. Ani v řádku s webovou adresou není možné poznat, že klient není na stránkách banky. I ten se bude tvářit, že je vše, jak má být. Tento vyšší evoluční stupeň útoků tak často nemusí odhalit ani pokročilý uživatel internetu.

Případem muže z Děčínska se podle ČTK zabývá odbor hospodářské kriminality. Podvodníkům hrozí v případě odhalení dva roky vězení.

I spořitelna už kvůli e-mailům, které zaplavily český internet, podala trestní oznámení na neznámého pachatele. Vypátrat podvodníky ale není úplně jednoduché. Pocházejí zpravidla z exotických zemí, Asie či Ruska. Při použití karty je sice třeba zadat některé osobní údaje, ty jsou ale zpravidla buď zcela smyšlené, nebo vypůjčené od třetí osoby.

Přesto ti, kteří naletí, nemusí ztrácet hlavu. Banka sice ukradené peníze nevrátí, pomůže ale při jejich získání zpět. To se podle Gajduškové celkem daří.

,