Lidé si za proud připlatí, neměli by ale kývnout na každou nabídku, radí ERÚ

  • 144
Po ukončení činnosti Bohemia Energy přešly stovky tisíc domácností k dodavatelům poslední instance. O elektřinu a plyn sice díky tomu nepřijdou, avšak výrazně si za ně připlatí. Energetický regulační úřad všem, koho se to týká, radí, aby ve snaze se od dodavatelů poslední instance dostat nekývli na jakoukoliv nabídku, kterou dostanou.

Spotřebitelé nyní zasílají Energetickému regulačnímu úřadu (ERÚ) stovky dotazů denně, které se týkají právě přechodu k dodavateli poslední instance.

„Pokud budete zařazeni do DPI, dozvíte se o tom dopisem. Zároveň jsme apelovali na energetické firmy, aby předaly dodavatelům poslední instance veškeré údaje včetně e-mailových adres,“ uvedl ERÚ na páteční tiskové konferenci.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie pro jižní části ČR, Pražská energetika pro Prahu a nejbližší okolí a ČEZ Prodej pro střed a sever ČR. U plynu pak E.ON Energie pro Jihočeský kraj, Pražská plynárenská pro Prahu a nejbližší okolí a innogy Energie pro zbytek České republiky.

Bývalí klienti padlé Bohemia Energy sice mají zajištěné dodávky elektřiny a plynu, jenže jejich cena jim podle dřívějšího zjištění MF DNES může vystřelit na dvojnásobek či dokonce čtyřnásobek toho, co platili doposud. Nejde o ojedinělé případy. Platí, že „nouzové“ dodávky jsou výrazně dražší než tržní nabídky.

Cena, za kterou bude dodavatel poslední instance energie dodávat, není přímo regulovaná, řídí se však pevnými pravidly. DPI do ní může podle energetického úřadu promítnout například vyšší administrativní náklady spojené s přebíráním zákazníků na krátkou dobu. 

Drahá poslední záchrana. V „nouzovém“ režimu zdraží některým energie i čtyřikrát

Tlak na ceny elektřiny a plynu teď však podle předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka vyvíjejí především vysoké ceny na burze, kde dodavatelé energie nakupují. ERÚ bude výpočet cen pečlivě kontrolovat, zda odpovídá zákonu a zahrnuje pouze oprávněné náklady, uvedl Trávníček v minulém týdnu, kdy Bohemia Energy oznámila ukončení činnosti.

„Do cen se promítají náklady na dražší energie v současné době, ale také rizika, které s sebou nese nedostatek informací pro dodavatele poslední instance. Není totiž známo, kolik přesně zákazníků k nim přichází a kolik u nich nakonec zůstane, dále taky nejistota ohledně počasí, se kterým se pojí energetická spotřeba,“ vysvětluje Energetický regulační úřad.

Situace nahrává energošmejdům

ERÚ navíc registruje první případy řádění energošmejdů, které je spojené právě s krachem Bohemia Energy a obává se, že podvodníků na energetickém trhu bude ještě přibývat. Bývalé klienty „bohemky“ oslovují podvodníci a nabízejí jim pomoc s výběrem nového dodavatele. Jejich služby ale mohou přivést zákazníky do ještě větších problémů, než jaké mají dnes, upozorňuje mluvčí energetického úřadu Michal Kebort.

Šmejdi se snaží zneužít pád Bohemia Energy, loví její bývalé klienty

„Prosíme spotřebitele, kteří mají v okolí seniory, či lidi, kteří na takové změny nejsou zvyklí, aby jim pomohli a nehrozilo větší riziko podpisu smlouvy o dodávce energií od podvodníků,“ apeloval na konferenci na klienty Trávníček a dodal, že při výběru dodavatele by se lidé měli dívat i na jiné parametry, než je cena.

DPI jako přechodná možnost

ERÚ zároveň apeluje na zákazníky, aby si našli svého nového dodavatele. „Zákazníkům, hlavně těm s velkou spotřebou, doporučujeme, aby si našli jiného dodavatele než DPI, protože tím ušetří jak na cenách energií, tak i na zálohách,“  říká předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček. 

U DPI podle něj sice mohou klienti zůstat až půl roku, institut ale slouží primárně jako záchranná síť, aby lidé nezůstali bez elektřiny a plynu. Volba standardního ceníku je tak pro lidi s velkou spotřebou cenově výhodnější.

K odchodu z režimu DPI vybízejí i samotní dodavatelé. Generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec ve čtvrtek uvedl, že cena silové elektřiny v režimu DPI v distribuční sazbě D02d pro domácnosti u firmy činí 4727 Kč za megawatthodinu a nevyloučil, že ještě poroste. Firmy tyto ceny aktualizují vždy jednou měsíčně. 

Zákazníci v této sazbě přecházející nově od jiných dodavatelů, kteří si u ČEZ zafixují cenu na tři roky, budou za megawatthodinu platit 3229 Kč. I tato cena je vyšší, než byl ještě nedávno standard trhu, stávající zákazníci firmy mají ceník tříleté fixace 2149 Kč za megawatthodinu bez DPH.