Co se nalévá na Hradě?

  • 8
Ročník je prý osudem vína. Jaký osud čeká letošní víno? Přinese špičková vína, na kterých si budou pochutnávat slavní hosté? Která budou zdobit hostiny slavných?

Které víno je nejslavnější? Champagne, Chateau Mouton-Rothschild, nebo Opus One? Ze známých světových vín bychom asi dokázali jmenovat, třebaže jsme je nikdy neochutnali. Ale z našich českých? Kdybychom slávu vín měřili věhlasem zahraničního hosta, který ho pil, bylo by to nejspíš Veltlínské zelené, ročník 1995 ze Sedlce. Pila ho při své návštěvě České republiky v roce 1996 anglická královna Alžběta II.

Na pořádání večeře na Pražském hradě tehdy vyhrál konkurz hotel Hoffmeister, kde se pravidelně konala vinařská setkání přátel dlouhého stolu. Ti sesbírali vzorky od vinařů z Moravy a Čech a z nich vybírali víno, které přijde na slavnostní tabuli, vzpomíná Ctirad Králík ze Zemědělského družstva Sedlec. Favoritů bylo víc, ale nakonec zvítězilo víno typické pro moravský region. "Pomohlo to odrůdě jako takové, do té doby lidé považovali veltlín za jakéhosi outsidera. Když se dozvěděli, že zelený veltlín pila i anglická královna, najednou ho chtěl každý."

Co se jí a pije na Hradě

"Za prezidenta Havla se při státních návštěvách vařilo vždy jen české menu a zásadně podávala česká vína," říká Zdeněk Šaroun z cateringové firmyV.I.P. servis, která několik let připravovala slavnostní hostiny na Pražském hradě. Princ Charles, belgický král, španělský princ, japonský císař... To jsou jen někteří ze vzácných hostů, pro něž firma připravovala slavnostní menu. O každé si vede pan Šaroun podrobné záznamy. Není to nezajímavé čtení. Při slavnostní večeři na počest prince Charlese v říjnu 2000 se k filé z candáta na mandlích v hnízdě z lístkového těsta podávalo Rulandské šedé 1998 z Mikulova a k srnčímu hřbetu se švestkovo-slivovicovou omáčkou a jemným karlovarským knedlíkem zase Frankovka 1996 od Josefa Valihracha z Krumvíře. "Tu si princ Charles moc pochvaloval," říká Šaroun.

Moravská vína pil na Hradě loni v září i jeho bratr, princ Andrew, při slavnostním obědě pořádaném prezidentemVáclavem Klausem. Menu sice už nebylo české, ale vína ano. Tartar z tuňáka, avokádové pyré, jehněčí hřebínek pečený na čerstvé majoránce s listy mladého špenátu...

To vše hosté zapíjeli víny z mikulovské a velkopavlovické oblasti. Co podávali v červenci 2002 prezident Havel s manželkou, když pořádali v Míčovně na Pražském hradě slavnostní večeři na počest japonského císaře a jeho ženy? Dorůžova pečenou telecí svíčkovou s křenovou omáčkou, pečenou křepelku zdobenou anglickou slaninou s medovou omáčkou a pažitkovým bramborem a jako dezert jogurtovou pěnu s omáčkou z lesních plodů. K telecímu pili hosté Claret Rosé 1998 Josefa Valihracha a křepelku zapíjeli Frankovkou 1999 z mikulovského vinařství Tanzberg.

Choutky slavných jsou někdy podivné

Zatímco státní návštěvy si při slavnostních hostinách nevybírají - musí jíst a pít to, co jim hostitel předloží, celebrity ze světa showbyznysu jsou vybíravé až až. Hodně o tom ví několikanásobný mistr České republiky v soutěžích sommelierů Ivo Dvořák. "Jednak nechtějí experimentovat, takže si vyberou to, co znají. A pak, pro některé celebrity je nepřijatelné, aby byly na veřejnosti spojovány s něčím, co nemá tradici," říká. "Proto se hvězdy rády ukazují se šampaňským. Každý totiž ví, že je to něco exkluzivního." To je také důvod, proč si hvězdní hosté v českých restauracích většinou objednávají zahraniční vína známých značek. Ti, kteří se nebáli, že si poškodí image, když se nechají zlákat na neznámá tuzemská vína, prý většinou nelitovali.

"Meryl Streepová si moc pochvalovala naše svatovavřinecké od pana Michlovského," vypráví Dvořák o zkušenostech z pražské restaurace Flambée, kterou už dnes znají i v hollywoodských kuloárech. Povečeřely už zde mnohé hvězdy filmového plátna, když v Česku natáčely. "Tom Cruise s Nicole Kidmannovou jsou známí tím, že vůbec nepijí alkohol, takže chtěli jen nealko, ale přesto jsme jim dali ochutnat skleničku výborného ledového Chardonnay ze Sedlce. Moc jim chutnalo," vzpomíná Dvořák na další slavné hosty. Alkohol zpočátku odmítal i hrdina akčních filmů Dolf Lundgren, přesto se nakonec nechal přemluvit na mladé Veltlínské zelené z pozdních sběrů z Habánských sklepů. I on prý byl moc spokojený.

Recepce za zdmi kláštera

Veltlínské zelené od "Habánů" se pilo loni v říjnu i na velkolepé recepci ve Strahovském klášteře v Praze. Konala se při slavnostní premiéře filmu Liga výjimečných, který se natáčel v Praze o rok dříve. Hlavní hvězdou večera, na němž se sešlo téměř tisíc lidí, byl britský herec Sean Connery. Setkal se tu s Václavem Havlem a jeho manželkou. Na nádvoří kláštera, které se proměnilo v jídelnu, se podávala kachní prsíčka na koňaku, panenské biftečky na tymiánu, rolka z mořského jazyka, hřebenatek a krevet s česnekem... A k tomu vína z moravských sklepů.

Vrtochy bohatých

Bude ročník 2004 špičkový, nebo jen průměrný?
Čtěte ZDE.

Sommelieři se při své práci setkávají i s neobvyklými přáními. Většinou v podobě podivných kombinací nebo výstředních požadavků. "Když jsme ve Španělském sále na Hradě dělali servis pro Pavarottiho, připravili jsme špičková francouzská vína. Jenže Pavarotti si na začátek poručil dvě deci citronové šťávy, čímž vyřadil veškeré chuťové pohárky z provozu, pak si dal skleničku chablis a tím skončil," vypráví Dvořák. Chablis Grand Cru si vybral i Bruce Springsteen, slavná rocková legenda, aby si po koncertu v Praze připil s Václavem Havlem. Protože měl žízeň, udělal si z něj střik! Nejpodivnější vrtoch asi zažili nedávno v karlovarském hotelu Pupp, když neznámý ruský host položil na recepci 400 000 korun se slovy: "Chci k večeři víno ročníku 1912." Dostal ho. Zda mu devadesát let staré bordeaux chutnalo, už příběh neříká.

 "Rusové jsou vůbec zvyklí vybírat spíš podle ceny než podle kvality, protože se ve vínech příliš nevyznají. Jsou extrémně bohatí a cena je nezajímá. Pak dochází k takovým paradoxům, že si objednají víno za desítky tisíc korun a dají si k němu colu," říká zkušený sommelier. K pousmání je i historka, která se odehrála v luxusní pražské restauraci U Malířů. Majitel se chtěl blýsknout před slavnou modelkou, a tak na její počest otevřel lahev Chateau Petrus, která přijde bratru na 50 000 korun. "Ona ale řekla, že suchá vína nepije, a raději si dala colu."



Britská královská rodina