Slunce, teplo, léto

Slunce, teplo, léto - Slunečný den - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Brýle proti slunci nejsou jen doplňkem

Aby brýle chránily oči, musí mít stoprocentní filtr proti ultrafialovému záření. Většina brýlí, i těch nejlevnějších, filtry skutečně má. Náklady na pořízení UV filtru jsou tak nízké, že se výrobcům nevyplatí klamat zákazníky. Přesto je koupě laciných brýlí na tržišti riskantní záležitostí.

Předloňský test MF DNES prokázal, že jsou z valné většiny vyrobeny z nekvalitního materiálu, který z nich dělá brýle 'na jedno použití'. Na tržišti také nedostanete žádný certifikát o přítomnosti filtru jako v optice.

Sklo, nebo plast?
Sluneční brýle mají většinou plastová 'skla'. "Jsou bezpečnější a lehčí," říká Pavla Vrbová z Optiky Horus.

"Pokud si chcete pořídit skleněné, doporučoval bych čočky z tvrzeného skla, nejsou sice přímo nerozbitné, ale sklo se při nárazu roztříští na malé kousky, které zůstanou pohromadě a oko tolik neohrozí," doplňuje oční lékař Josef Hycl.

Obroučky mohou být z plastu, kovu nebo titanu. Kovové by neměly obsahovat nikl, který dráždí pokožku a může vyvolávat alergie.

Na slunce s hnědými skly
Brýle by měly dobře sedět. Slunce by se nemělo dostat k očím ani ze stran. Je tedy dobře, že většina nových modelů pro běžné nošení si vzala vzor z anatomicky 'zahnutých' brýlí pro sportovce. Jen ty totiž zabrání odrazu světla od vnitřní strany skel.

Barva skel nesouvisí s ochranou proti ultrafialovému záření. Neplatí tedy, že čím tmavší skla, tím lepší ochrana očí. Pro denní nošení, kdy se slunce střídá s mraky, je nejvhodnější šedá barva. Při intenzivnějším slunečním záření je příjemná barva hnědá.

Na vodu polarizační skla
Sportovci přinesli ještě jednu novinku do vývoje slunečních brýlí - takzvaná polarizační skla, která odstraňují zrcadlení. Nejprve je používali jachtaři, aby se jim tolik neleskla vodní hladina, dnes si je kupují třeba řidiči.

V čelním skle se jim neodráží palubní deska a neleskne se mokrá silnice. Jednu nevýhodu však mají. Hůř uvidíte na displej bankomatu nebo mobilního telefonu, při pohledu z určitého úhlu obrazovka zčerná.

Kategorie slunečních brýlí
Číslo kategorie, které bývá na obrubách slunečních brýlí, označuje světelné podmínky, pro něž jsou brýle vhodné a jejich používání bezpečné.
"0" Bezbarvý nebo velmi světlý filtr. Propouští 80 až 100 procent viditelného záření. Nechrání před sluncem, ale jsou vhodná při řízení automobilu v noci.
"1" - Světlý filtr. Propouští 43 až 80 procent viditelného záření. Nejedná se o sluneční brýle, ale o brýle vhodné pro každodenní nošení. Takto zabarvená skla se však nehodí pro celodenní práci v mísnosti.
"2" - Středně tmavý filtr. Ppropouští 18 až 43 procent záření. Jsou vhodné jako městské sluneční brýle.
"3" - Tmavý filtr. Propouští 8 až 18 procent záření. Jedná se o sluneční brýle do přírodních podmínek mírného klimatického pásu, jsou vhodné pro řízení automobilu výhradně za plného slunce.
"4" - Velmi tmavý filtr. Propouští pouze 3 až 8 procent viditelného záření. Brýle jsou určeny do hor, k moři, do pouště. Nejsou vhodné pro řízení motorových vozidel.


Témata: Test iDNES.cz