Bouchání petard může zvířata pěkně vystrašit. Ilustrační foto

Bouchání petard může zvířata pěkně vystrašit. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ani bázlivé zvíře se o Silvestru nemusí bát

Domácí mazlíčci si příchod Nového roku na rozdíl od svých pánů často moc neužívají. Některým psům hluk nevadí, ale pro bázlivá zvířata jsou petardy velmi stresující.

V případě silného hluku a hysterického chování zvířete by neměl majitel psa přemrštěně uklidňovat. Měl by s ním jednat šetrně, ale přehnaný zájem o chování zvířete není vhodný.

Při příštích stresových situacích by pak zvíře reagovalo čím dál tím negativněji. Důležité je, aby majitel zaujal k situaci klidný postoj. Pro psa je toto vzorové chování „vůdce smečky“ podstatné.

Pilulky proti stresu
U citlivých a bázlivých zvířat je vhodné vždy po konzultaci s veterinárním lékařem použít moderní zklidňující prostředky.

"Jedná se například o oblíbený přípravek Sedalin, speciálně vyvinutý pro psy a kočky, který zvířeti podáváme formou tablet nebo pasty jednu až dvě hodiny před očekávaným stresem. Využívají se i některé přípravky určené pro léčbu lidí, například Xanax tablety. Vhodnou alternativou k uvolnění napětí je i léčba homeopatiky a stále častěji využívaná Bachova květová terapie – to jsou kapky a zvířatům se podávají na doporučení ošetřujícího veterináře," říká Lukáš Duchek z pražské veterinární kliniky Paprsek.

Ven jen s náhubkem
Při venčení psů po Silvestru doporučují veterináři, aby zvíře bylo na vodítku. Vhodný je také náhubek, který zajistí, že pes nesní zbytky pyrotechniky.

"S fyzickým poraněním způsobeným petardou jsme se dosud nesetkali. Řešili jsme případ, kdy pes rozkousal nepoužitou petardu. Po pozření opakovaně zvracel, byl zesláblý a projevovaly se u něj příznaky otravy, protože zábavní pyrotechnika obsahuje velmi nebezpečné toxické látky," dodává Lukáš Duchek.

O Silvestru buďte spolu
Psy žijící na zahradě vemte ve chvílích nadměrného hluku k sobě v domů. Stejně tak by se neměly venku potulovat kočky.

Důležité je zabránit i případnému poranění v domácím prostředí při snaze o útěk (balkon, stoupačky, světlík a podobně). Drobná zvířata reagují na hluk většinou minimálně, neboť se uvnitř své klece či akvaterária cítí bezpečně.

Jinak tomu může být u zvířat ve velnkovních voliérách. Příkladem mohou být oslavy příchodu roku 2006 v liberecké zoologické zahradě. Orlice Vasja se lekla petardy odpálené poblíž voliéry a při pokusu o únik z klece si zlomila prsní kost a poranila zobák. Následujících několik dní byla v ohrožení života.

Oslavy nového roku nemají ráda ani velká hospodářská zvířata.

"Poměrně náchylní na stres jsou koně. Oproti tomu ovce, skot nebo kozy snášejí hluk mnohem lépe. Především chovatelům koní bych doporučil, aby v době oslav zvířata ustájili pokud možno co nejdál od míst, kde se bude slavit. Uklidňující účinky má i přítomnost osoby, na kterou jsou zvířata zvyklá," upozorňuje veterinář František Roučka z obce VacovVlkonice na Prachaticku.