Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ztráty firem jsou obrovské

  0:01
Od teroristických útoků na USA uplynul přesně rok. Upřesňují se odhady materiálních škod a ekonomové již mají jasno v tom, jaká hospodářská odvětví utrpěla největší ztráty a která naopak na atentátech vydělala. K těm, kdo nejvíce utrpěl, se podle očekávání řadí americké aerolinky, a to přesto, že od vlády dostaly štědré dotace. Strach lidí z létání je stále ještě velký.

Podobnou ránu dostaly i americké pojišťovny - škody, které budou muset zaplatit, překračují 40 miliard dolarů. A to je téměř třikrát více, než musely uhradit v roce 1992, kdy část Spojených států zpustošil hurikán Andrew.

Dalším postiženým oborem je turistický ruch, doplácející na pokles mezinárodní přepravy. Jedním z mála oborů, jež z 11. září něco vytěžily, je naopak zbrojní průmysl.

Americká vláda po atentátech zvýšila výdaje na zbrojení, spousta prostých Američanů se navíc rozhodla pořídit si zbraň na svou sebeobranu. Výrobci v tomto oboru, lukrativním v těžkých časech, proto nyní zažívají zlaté časy.

• LETECKÁ DOPRAVA:  Nejhorší rok v historii
Žádný jiný sektor nebyl zřejmě atentáty postižen více než letecká přeprava. Letecké společnosti zaznamenávaly a stále ještě zaznamenávají obrovské finanční ztráty, hovoří se dokonce o sto milionech dolarů denně. O práci přišlo celkově asi 400 tisíc lidí.

Původně byly celkové prognózy škod leteckých přepravců odhadovány na 20 miliard. Nyní odhad klesl, a to zejména díky tomu, že po atentátech nevzrostly ceny ropy. Svou pozitivní roli sehrála zejména v USA i vydatná státní pomoc ve výši zhruba 5 miliard dolarů.

Strach lidí z létání však vedl v USA k tomu, že se menší aerolinky Midway Airlines a Vanguard Airlines dostaly do finančních problémů a musely skončit. Mnohem větší ranou bylo vyhlášení bankrotu firmy US Airways, což je šestý největší americký přepravce. United Airlines (americká dvojka) již také varovala, že možná bude muset "nouzově přistát".

Podobné problémy mají i aerolinky ve zbytku světa, zejména v Evropě. Předchozí problémy některých z nich se po atentátech natolik vyostřily, že například belgická Sabena nebo švýcarský Swissair musely vyhlásit bankrot.

Změněná situace v letecké dopravě se dotkla i výrobců. Rušením zakázek utrpěly velké ztráty jak Boeing, tak Airbus. Jediní, kdo se drží trochu nad vodou a zaznamenávají zisky, jsou vzhledem k nízkým provozním nákladům levní dopravci.

POJIŠŤOVNY: Útok přežily, ale lepí se na ně smůla
Velké světové pojišťovny loňský teroristický útok přežily. Zatím. Jak potvrzuje právě probíhající roční kongres největších zajišťoven (které pojišťují pojišťovny) v Monte Carlu, během posledních 12 měsíců se na tento obor lepila smůla ze všech stran.

Stejně jako pro leteckou přepravu byl i pro pojišťovny rok 2001 tím nejhorším v historii. Podle ekonoma největší zajišťovny Swiss Re Thomase Hesse se jmění celého odvětví smrsklo o skoro 100 miliard dolarů. Nejv v za to mohlo zničení Světového obchodního centra v New Yorku, které bylo největší pojistnou událostí vůbec a přijde asi na 40 miliard dolarů.

Kromě teroristických útoků na pojišťovny tvrdě dopadly také důsledky přírodních katastrof. A aby toho nebylo dost, přicházely o miliardy dolarů - ruku v ruce s tím, jak se propadaly světové trhy. Ztráty pojišťoven se pak přenášejí dál na zajišťovny, které sídlí převážně v Evropě. Následky hlubokých ran pojišťovacího průmyslu už začínají být znát. Zajišťovny zvyšují ceny služeb, což se zpětně promítá do cen pojistného.

A i když se zdá, že letošní rok je spíš klidnější, protože povodně ve střední Evropě a Německu se na rozdíl od 11. září považují za události střední důležitosti, na obzoru už se stahují nová mračna. Mohou za to tzv. azbestové žaloby. Podle odhadů mohou dopadnout na 85 procent americké ekonomiky a přesunují se i do Evropy. Celkové škody pro podniky a pojišťovny, které z nich plynou, se odhadují na 200 až 275 miliard dolarů.

• TURISTICKÝ RUCH: Nikdo necestuje, nikdo neutrácí
Nechuť lidí cestovat letadly se dotkla hlavně mezinárodního turistického ruchu, který z hlediska výdajů za cestování poklesl v loňském roce o více než sedm procent.

O práci přišly celosvětově více než tři miliony lidí. Tento sektor přitom pro mnoho zemí světa znamená klíčový zdroj deviz. Nejvíce byl postižen cestovní ruch v USA. Zejména krátce po atentátech, kdy se všichni obávali, že by se podobná tragédie mohla opakovat. Cestování omezili i sami Američané. Jejich cest do zahraničí podle některých průzkumů ubylo až o 60 procent.

Největší ztráty utrpěl těsně po útocích New York. Ten se však překvapivě rychle vzmáhá. Město se totiž pro mnohé stalo symbolem. Američané demonstrují své vlastenectví tím, že do něj přijedou. Do New Yorku bylo navíc v průběhu roku přesunuto několik významných konferencí nebo sympozií, jejichž organizátoři tak chtěli projevit tomuto "raněnému" městu podporu.

Právě proto tam bylo v únoru přesunuto ze švýcarského Davosu zasedání Světového ekonomického fóra nebo zasedání Amerického sdružení cestovních agentů, které se mělo původně konat ve španělské Seville. Jejich zasedání nebylo důležité proto, že v New Yorku utratilo své peníze par stovek agentů, ale spíše kvůli tomu, že tam přilákají desetitisíce turistů.

ZBROJNÍ PRŮMYSL: Strach lidí přinesl dobrý byznys
Zbrojařské firmy jsou zřejmě jedním z mála odvětví, které z tragédie mají zisky. Americká vláda v souvislosti s bojem proti teroristům a intervencí v Afghánistánu zvýšila svůj vojenský rozpočet o padesát miliard dolarů, možná to bude i více. Jde o nejvýraznější posílení výdajů na zbrojení od dob prezidenta Ronalda Reagana.

Pomohou si hlavně výrobci vojenských letadel jako Lockheed Martin nebo Northrop Grumann. Podobně využívají příznivých okolností i evropské zbrojařské koncerny, i když mají situaci těžší v tom, že jejich vlády vojenské výdaje zatím příliš nezvyšují.

Hlad po zbraních však není jen na straně vlád, respektive jim podléhajících generálů. Po atentátech se v USA prudce zvýšil i prodej menších zbraní - mnoho Američanů začíná čím dál více myslet na sebeobranu.

Mnoho výrobců využívá této vlny i vzedmutého vlastenectví. Zbrojařská firma Ithaca například nabízí brokovnice, jež jsou "stoprocentně vyrobeny z americké oceli a žádná jejich součástka nepochází z ciziny". "Slouží k ochraně našich domovů a naší země v těchto těžkých dobách," zní reklamní slogan Ithaky.

Italská Beretta zase prodává pistoli ráže 9 milimetrů s názvem "Všichni za jednoho". Italové navíc věnovali 50 tisíc dolarů z prodeje této zbraně nadaci podporující rodiny obětí 11. srpna.

Autoři:

Silný vítr odfoukl letadlo od nástupního mostu

  • Nejčtenější

Čekat čtyřicet minut na latte? Fronty ve Starbucks deptají obsluhu i zákazníky

1. června 2024

Kavárenský řetězec Starbucks se ve Spojených státech potýká s dosud nepoznaným problémem: příprava...

Znát věk odchodu do penze v 50 letech je nesmysl, vmetla ekonomka Kupkovi

2. června 2024  14:28

Je nesmyslné, aby se lidé až v 50 letech dozvídali, v jakém věku půjdou do důchodu. V diskusním...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Minus 210 miliard za pět měsíců. Jen dvakrát Česko hospodařilo hůř

3. června 2024  14:01

Schodek státního rozpočtu za uplynulých pět měsíců letošního roku činí 210,4 miliardy, sdělil...

Dluží stovky milionů, i Gretzkému. Český nápad na pamětní bankovky zkrachoval

3. června 2024  20:04

Firma Top Legends, která prodává pamětní bankovky věnované slavným sportovcům, na sebe podala...

{NADPIS}

{LABEL} {POPISEK}

Svět udivuje Minipicasso. Obrazy dvouletého génia se prodávají za tisíce

29. května 2024  12:05

Svět nejenom výtvarného umění vzal útokem dvouletý německý chlapec, který se proslavil svými...

Rakušanům se zima vyvedla. Navzdory skepsi a počasí ze sezony vykřesali maximum

4. června 2024

Uplynulá lyžařská sezona v Rakousku se i přes nevlídné počasí povedla. Tamní ubytovací zařízení...

Zametají bídu pod koberec. Paříž stěhuje bezdomovce, město svádí vinu na stát

4. června 2024

S blížícím se datem zahájení letních olympijských her ve Francii zintenzivnily operace, jejichž...

Ukrajinská call centra podvádějí Rusy a peníze posílají armádě, zuří Sberbank

4. června 2024  15:53

Ukrajina provozuje stovky podvodných call center, jimiž okrádá ruské občany a výdělky financuje...

Závislosti na ruské ropě se zbavíme do poloviny příštího roku, slibuje Fiala

4. června 2024  14:04

Česká republika se zbaví závislosti na ruské ropě nejpozději do poloviny příštího roku. O zrušení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vznikající nádor v těle signalizuje celá plejáda příznaků, říká neurochirurg

Premium Narodil se v USA, zkušenosti sbíral i ve světě, ale doma je v Praze. Specialista na operace mozku Jan Šroubek si nyní...

Posedlost sexem, tíže lásky, nekrofilie. Gejšin příběh zmátl Japonsko

Vine se jím sex, mocná záliba v sexu. Rovněž láska. Neukojitelná, doslova vražedná. Onen příběh se odehrál v kulisách...

Žádná tajná bokovka. S manželkou jsme rozvedeni, překvapil Petr Nedvěd

Generální manažer české hokejové reprezentace Petr Nedvěd (52) byl po divoké oslavě zlaté medaile z mistrovství světa...

Hledal jsem manželku v Africe, sbalit ženskou tam zabere sekundu, říká dobrodruh

Premium Byl na šesti kontinentech, projel 135 států a během své cesty kolem světa ujel 230 tisíc kilometrů. Parťákem mu po...

Brankář Dostál zklamal fanynky. Randí s finskou volejbalistkou, bývalkou Nečase

Neprůstřelný gólman Lukáš Dostál (23) byl hvězdou letošního mistrovství světa v hokeji. Nadšení z něj byli nejen mužští...