Pátek 17. září 2021, svátek má Naděžda
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 17. září 2021 Naděžda

Zdědili jsme Černého Petra, říká šéf společnosti na záchranu Kyselky

  8:27
Uzavřený areál chátrajících lázní v Kyselce se už brzy otevře lidem. Zájemci tak budou mít možnost sledovat postup záchranných prací. Podle předsedy správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka Vladimíra Lažanského bude obnova polorozbořeného komplexu stát několik set milionů korun.

Vladimír Lažanský, předseda správní rady obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. | foto: Martin Stolař, MAFRA

I přesto Lažanský už nyní hovoří o externích průvodcích, kteří začnou zdarma provázet zájemce po areálu. "Rozhodli jsme se, že umožníme, aby se veřejnost mohla průběžně seznamovat s postupem celé záchrany. Připravujeme totiž občasné řízené prohlídky areálu, při kterých se účastníci seznámí nejen s historií. V žádném případě nechceme všechno ohradit, aby se zvědaví lidé museli dívat na zmrtvýchvstání Kyselky přes plot," řekl Vladimír Lažanský.

Kdy lidé konečně uvidí, že se s památkově chráněnými budovami něco děje? Nemám na mysli domy Stallburg, Löschnerův pavilon a bývalý hotel Praha, do kterého začal investovat jejich majitel Karlovarské minerální vody.
Vyklizovací práce v Mattoniho vile nás čekají v nejbližších dnech. Dovolte ale nejprve pár poznámek. To, že naši obecně prospěšnou společnost čeká těžká, několik let trvající bitva o záchranu Kyselky, je snad jasné. Než ale začnete bitvu, musíte mít kvalitně vybudovanou armádu. My jsme teď ve stavu jejího budování. Existujeme od letošního 6. února, objekty jsme získali přesně o měsíc později. Máme stavebně historické průzkumy, celkové geodetické zaměření areálu, staré plány z dob budování lázní a další dokumenty. Zajistili jsme plynulé převzetí všech záchranných programů na ministerstvu kultury. Získali jsme finanční podporu od Karlovarského kraje ve výši 1 milionu korun. Požádali jsme o vydání všech potřebných odborných a závazných stanovisek od orgánů památkové péče. Jen pro umístění staveništní buňky v blízkosti Mattoniho vily je třeba závazného stanoviska, které je nutné i pro práce vyklizovací.

Lázně Kyselka, o.p.s.

Zakladatelé:

  • Vladimír Lažanský (předseda správní rady)
  • město Karlovy Vary 
  • obec Kyselka 
  • Karlovarské minerální vody 
  • Revitalizační investiční společnost 

Do obchodního rejstříku byla zapsána 6. února 2013, nemovitosti na ni byly převedeny o měsíc později. Celkem jde o osm objektů a jedenáct pozemků, z toho devět stavebních.

Veřejnost často kritizuje, že z celé Kyselky zůstane po takzvané revitalizaci jenom Mattoniho vila, dům Stallburg, Ottova kolonáda a pavilon Löschner. Tři čtvrtiny z více než 20 památkově chráněných objektů chtěl jejich bývalý majitel srovnat pomocí buldozerů se zemí.
To byl záměr předchozího investora. Ten billboard je třeba po dohodě s jeho majitelem odstranit. Je totiž velice matoucí. Projekt předpokládal redukci areálu lázní pouze na několik objektů. V této souvislosti je třeba zdůraznit, že v Kyselce se nebude nic bourat. Naopak všechny objekty si zaslouží památkovou obnovu. Je třeba konstatovat, že současný havarijní stav objektů bývalých lázní Kyselka je důsledkem častého střídání majitelů tohoto komplexu po privatizaci počátkem 90. let. Tudíž uplynulých 20 let dramatického chátrání Kyselky není možné dohnat za pár týdnů existence obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka.

Už máte firemní mobily a auto na leasing? Většina obecně prospěšných společností si je pořídí hned na začátku.
Nemáme. Zatím jezdíme a telefonujeme za vlastní náklady. Mít služební auto a mobil teď opravdu nepovažujeme za hlavní prioritu. Časem bude ale služební automobil nezbytným pomocníkem našeho snažení.

Podobných "Kyselek" jsou v České republice desítky, ne-li stovky. Čím to, že se o naší Kyselce mluví tak často?
Myslím si, že kdyby v Kyselce nepodnikala společnost Karlovarské minerální vody, která je symbolicky spjatá s Kyselkou a se značkou Mattoni, nedostalo by se Kyselce takové publicity. Takové publicitě se netěší jiné výrazně cennější památkové objekty. Znám velmi bohatou firmu, která jako obrovská zahraniční nápojářská společnost vlastní renesanční sladovnu. Ta se pravděpodobně záhy zřítí. Stačilo by pouhých pár milionů a měla by 'pozlacené okapy'. Je divné, že toto nikomu nevadí, naopak Kyselka se stala celorepublikovým tématem. Neznamená to však, že si nezaslouží památkovou obnovu.

Naznačil jste, že vás znepokojuje stav Mattoniho vily. Co se s ní v posledních týdnech vlastně stalo?
Bohužel se v posledních týdnech v Mattoniho vile zřítily veškeré konstrukce krovů a stropů. Když kráčíte kolem vily tak netušíte, že všechno spadlo dovnitř. Je to výsledek minimálně desetiletého chátrání vily, na které se nic nedělalo. A když už, zabezpečovací práce neodpovídaly významu památky. Všichni víme, že se v Kyselce postupně vystřídali čtyři investoři. Největší ťafku dostal areál v Kyselce za třiadvacet let raného kapitalismu. Předtím se v lázeňských domech topilo a větralo. Dovnitř neteklo.

Jak se změnily plány na záchranu Mattoniho vily? Co se s ní v posledních týdnech stalo?
Současný stav této vily již nevyžaduje zabezpečovací práce týkající se zřícených střešních konstrukcí. Vila je vlastně hrubá stavba. Je to stav, který způsobila dlouhodobě zanedbaná údržba a velmi nekvalitně prováděné zabezpečovací práce. Na tyto zabezpečovací práce bylo již pozdě před několika lety. Z tohoto důvodu přikročíme k pracem vyklizovacím a po statickém zabezpečení tohoto objektu budeme střešní konstrukce budovat jako definitivní. Stejně budeme postupovat v případě zřícených konstrukcí Ottova pavilonu. V případě 'lázeňské fronty' budeme tyto objekty zabezpečovat.

Když jsme u té fronty domů u silnice, památkáři z karlovarského magistrátu nařídili bývalému majiteli, aby začal se zabezpečovacími pracemi.
Jenže pan Dostál se odvolal na kraj. Jeho firma RIS nám mezitím předala nemovitosti a vlastně neexistuje. Naše obecně prospěšná společnost teď projde s památkáři objekt po objektu. Budeme po nich chtít, aby nám práce nařídili. Zdědili jsme takového Černého Petra, za kterého jsme rádi. Když totiž existuje havarijní výměr, tak je šance žádat o dotace. A hlavně proběhlo řízení, při kterém architekt navrhl řešení, jak vše zabezpečit. A památkáři to schválili.

Říkal jste, že ředitel obecně prospěšné společnosti Miroslav Perout pracuje někdy až do dvou hodin do rána. Na čem?
Naše práce je spojená s vyřízením všech nutných povolení, povinných výběrových řízeních, budováním své vlastní malé stavební firmy - hutě, nebo s vypracováním celkové architektonické koncepce ve spolupráci s Fakultou architektury ČVUT Praha.

  • Nejčtenější

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...

V Praze začala výstavba nové čtvrti, čekalo se na ni přes deset let

Na Rohanském ostrově na pravém břehu Vltavy ve středu odstartovala výstavba nové čtvrti. Developer Sekyra Group zde...

Benzina ustupuje. Pumpy se po sedmi desetiletích přejmenují na Orlen

Čerpací stanice Benzina se postupně přejmenují na Orlen. U prvních osmi pump v Česku přikročí polská společnost PKN...

V americké poušti má vyrůst utopické město, které zachrání kapitalismus

Americký miliardář Marc Lore chce do roku 2030 založit udržitelné město, z nějž se má stát výkladní skříň nejnovějších...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rána zelené energii. Nefoukalo a Němci se opět musí spoléhat na uhlí

V první polovině letošního roku se v Německu vyrobilo 27 procent elektřiny z uhlí, což je nejvyšší podíl v rámci všech...

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

  • Další z rubriky

Americký Westinghouse zmodernizuje Temelín, od ČEZu má zakázku za miliardy

Polostátní firma ČEZ a americký podnik Westinghouse Electric podepsaly devítiletou dohodu o modernizaci řídících a...

Křetínského mediální šachy: koupil více než 5procentní podíl v televizi TF1

Český podnikatel Daniel Křetínský koupil zhruba 5,1 procenta akcií ve francouzské televizní skupině TF1. Ukazují to...

Čínský developer se topí v bilionových dluzích, rozkolísává celý systém

Ještě před nedávnem šlo o jednu z největších developerských společností v Číně, nyní se firma Evergrande topí v...

Převod odběrového místa nutný. ERÚ upozorňuje na končící 123usetri.cz

Energetický regulační úřad (ERÚ) upozorňuje na problémy, které hrozí zákazníkům společnosti P&M true family, známé také...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Začalo to jako chřipka, pak vzal Tereze meningokok nohy a zničil ledviny

Před čtyřmi lety si Tereza myslela, že nastydla na kole. Jenže druhý den už ležela na JIP a kvůli meningokokové infekci...

Gabriela Soukalová je poprvé maminkou, narodila se jí holčička

Bývalá biatlonistka Gabriela Soukalová (31) se stala maminkou. S partnerem Milošem Kadeřábkem přivítala moderátorka na...

Žena nemá žádné kamarádky, aby nesváděla svou postavou jejich partnery

Sedmadvacetiletá Moriah Millsová z Georgie se živí jako modelka a na své křivky je velmi hrdá. Nepodstoupila údajně...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Klamala ministry, investory i sebe sama. Srdcová královna byznysu čelí soudu

Ve Spojených státech začal soud s Elizabeth Holmesovou. Vkládali do ní naději bývalí američtí ministři i ostřílení...