Oděvní podnik je v insolvenci od počátku letošního roku. Konkurz provází boj zajištěných a nezajištěných věřitelů. Ilustrační foto.

Oděvní podnik je v insolvenci od počátku letošního roku. Konkurz provází boj zajištěných a nezajištěných věřitelů. Ilustrační foto. | foto: OP Prostějov

Ve firmě bývalého šéfa OP Prostějov byla razie kvůli měřenkám

  • 13
Společnost Stylers made to measure, za níž stojí bývalý ředitel zahraničního obchodu zkrachovalé textilky Oděvní podnik (OP Prostějov) Michal Šmíd, navštívili minulý týden v pátek policisté. Podle informací MF DNES zabavili počítače a další dokumenty.

Firma je totiž podezřelá z porušování autorských práv, která náleží OP Prostějov, a z nekalé konkurence. Vše se vztahuje k nejcennější části OP Prostějov, což je výroba obleků na míru, takzvaných měřenek.

"Mohu potvrdit, že byly v pátek provedeny standardní úkony trestního řízení," uvedl mluvčí krajského ředitelství policie Olomouckého kraje Michal Pižurin.

Trestní oznámení podal letos na počátku října za OP Prostějov jeho insolvenční správce Jaroslav Svoboda. "Důvodem podání bylo zjištění skutečností nasvědčujících tomu, že ze strany této firmy dochází k porušování chráněných průmyslových práv Oděvního podniku vztahujících se k měřenkové výrobě společnosti," uvedl Svoboda.

OP se bojí o své technologie

Podle předsedy představenstva OP Prostějov Milivoje Žáka mohlo dojít ke zcizení softwarového know-how, které se s měřenkovou výrobou pojí a které podnik vyvinul. "Na trhu jsme zjistili, že někdo používá stejnou technologii poté, co pan Šmíd z firmy odešel," dodal Žák. Podle Svobody tak hrozí pro OP Prostějov vznik značné škody.

Podle olomouckého státního zástupce Radka Bartoše, který vyšetřování dozoruje, dosud nebylo zahájeno trestní stíhání žádné konkrétní osoby.

Michal Šmíd, jednatel Stylers made to measure, jejímž zřizovatelem je stejnojmenná německá firma, odmítl, že by se obvinění zakládala na pravdě. "Zvážím další kroky," uvedl pro MF DNES.

Oděvní podnik je v insolvenci od počátku letošního roku a konkurz provází boj zajištěných a nezajištěných věřitelů. Největším zajištěným věřitelem je Česká spořitelna, která ve spojení s Raiffeisenbank a Citibank půjčila syndikovaným úvěrem Oděvnímu podniku téměř 700 milionů korun.

Česká spořitelna může být terčem žalob

To je zhruba hodnota podniku, která se ovšem probíhajícím konkurzem stále zmenšuje. V této hodnotě je započítáno kromě výrobních areálů a skladových zásob právě také výroba měřenek. Proces jejich prodeje právě probíhá a první nabídky na její koupi by mohly být ještě letos.

Nezajištění věřitelé podle dosavadního vývoje tedy nedostanou z konkurzu žádné peníze, je ovšem možné, že se jich budou domáhat žalobami. A to v případě, že by se prokázalo, že byl před krachem podnik špatně řízen a v důsledku toho z něj mizely peníze.

Snadným a tučným terčem na případné žaloby by byla Česká spořitelna, která podnik před krachem ve velkém úvěrovala. A podle soudce Jana Kozáka, který konkurz řídí, tvořila navíc s podnikem koncern, tedy měla přímý vliv na jeho řízení. S tímto odůvodněním banku Kozák nepustil do věřitelského výboru a jeho volba tak byla zablokována. Banka s tímto výkladem nesouhlasí. Auditor teď zkoumá hospodaření OP Prostějov pět let dozadu.