Elektrický proud. Ilustrační foto.

Elektrický proud. Ilustrační foto. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Stát chystá miliardový obchod s J&T a Kellnerem

  • 6
Energetický a průmyslový holding finančních skupin J&T a PPF Petra Kellnera udělá patrně velmi výhodný obchod. Státní firma ČEPS se totiž od něj chystá koupit elektromontážní podnik Egem, a to za cenu až kolem 1,5 miliardy korun. J&T ho přitom získala před dvěma lety ani ne za polovinu této částky, zhruba za 640 milionů Kč.

Nákup Egemu už předběžně posvětila dozorčí rada ČEPS, v pondělí se však ještě sejde klíčový investiční výbor. Ten by měl mít na stole nezávislé posudky ceny. Podle informací MF DNES se původně mluvilo i o ceně 1,6 miliardy, výsledek by však měl být nižší.

"Dozorčí rada zatím schválila záměr získat Egem, žádnou cenu bych ale nechtěl komentovat. Budeme o tom jednat na výboru v pondělí," potvrdil MF DNES předseda dozorčí rady ČEPS a náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner. Koupi by pak měla i s konkrétní cenou definitivně schválit dozorčí rada firmy 19. května a o týden později valná hromada.

Oceně nechtěl mluvit ani ministr průmyslu Vladimír Tošovský, který do svého křesla přišel loni na jaře právě z nejvyššího postu v ČEPS. "Já cenová jednání nevedu,“ konstatoval. Tošovský zároveň potvrdil, že se chystá o plánu ČEPS informovat také vládu, a to v příštích dnech. "Chci, aby to bylo standardní, transparentní a aby vláda o všem věděla," uvedl Tošovský.

Kabinet se přitom k investičním záměrům státních firem standardně nevyjadřuje. Podle informací MF DNES to ale ministerstvu poradili právníci, aby vláda k takto velkému nákupu soukromé firmy dala neformální souhlas.

Koupí ušetříme, tvrdí ČEPS

Důvodem, proč chce ČEPS soukromou elektromontážní firmu získat, je očekávaný nárůst investic do sítí. "Očekáváme u nás boom ve výstavbě liniových sítí," upozornil Hüner. Management firmy má proto podle něj obavu, že v příštích letech výrazně poroste poptávka po specializovaných elektromontážních firmách a tím i cena jejich služeb. Pokud tedy bude mít ČEPS vlastní společnost, měl by ušetřit.

Faktem je, že ČEPS bude muset posílit sítě jednak s rozvojem alternativních zdrojů, jednak například kvůli očekávané dostavbě Temelína, případně i Dukovan. Výkon těchto obřích zdrojů se bude muset nově "vytáhnout" sítěmi do celé soustavy. Podle některých zdrojů blízkých firmě by se tak měly její investice v příštích letech až zdvojnásobit. Nyní dosahují zhruba dvou miliard korun ročně.

Egem je v tuzemsku jedním z největších dodavatelů staveb přenosových sítí a má také velké zakázky právě od ČEPS, ale i od distributorů elektřiny, což je polostátní ČEZ, PRE a E. ON.

Egem prý neprodává draze, jen levně nakupuje

Proč Energetický a průmyslový holding svou firmu, která je finančně velmi výkonná, a ještě má před sebou zářnou budoucnost, prodává, není oficiálně jasné. "V této fázi jednání bohužel nemohu vůbec nic komentovat," reagoval šéf a spolumajitel holdingu Daniel Křetínský.

Z informací MF DNES však vyplývá, že s nabídkou koupě přišel za holdingem sám ČEPS a ten se výhodnému obchodu se státem "nechce bránit".

Zdroj blízký transakci odmítl, že by došlo k prodeji Egemu za přemrštěnou cenu. Měla by vyjít zhruba ze šestinásobku ukazatele EBITDA, což je zisk před zdaněním, odpisy a dalšími poplatky, který měl Egem loni zhruba čtvrt miliardy.

Šestinásobek by pak ukazoval právě na hodnotu kolem 1,5 miliardy. Vodítkem má být i fakt, že když J&T převáděla Egem do společného holdingu s PPF, ocenila si ho zhruba na 1,1 miliardy korun. "Ano, děláme výhodné obchody, ale protože výhodně nakupujeme. Ne že prodáváme draho," uvedl zdroj blízký holdingu.

Kdo je kdo

ČEPS
Státní firma, kterou vlastní z 85 procent ministerstvo průmyslu a z 15 procent ministerstvo práce. Spravuje přenosovou soustavu elektrických sítí. Výnosy firmy dosáhly loni 14,2 miliardy korun a čistý zisk 777 milionů korun.

EPH
Energetický a průmyslový holding vznikl loni. Po 40 % v něm mají J&T a PPF, zbylých 20 % patří Danielu Křetínskému. Do holdingu patří celkem 20 firem, které měly v roce 2008 celkové tržby kolem 30 miliard a provozní zisk 4,3 miliardy korun.

Egem
Specialista na projektování, stavbu a servis energetických zařízení. Do začátku roku 2008 ji vlastnili čtyři původní manažeři. Ti se však již neshodli, a tak byl na prodej. Konkrétně šlo o EGE-Montáže (původní název Egemu) a dceru EGE-Energovod. Koupil ji ENV Holding ze skupiny J&T, který obě firmy ve své zprávě z roku 2008 ocenil na 640 milionů korun. EGE-Montáže v roce 2008 vydělaly 144 milionů při tržbách 772 milionů, EGE-Energovod při provozních tržbách 369 mil. vydělal 68 milionů. Provozní zisk (EBITDA) Egemu za loňský rok by se měl pohybovat kolem 250 milionů.