Elon Musk a Jeff Bezos

Elon Musk a Jeff Bezos | foto: koláž iDNES.cz

Souboj titánů. Amazon a SpaceX soupeří o oběžné dráhy pro své satelity

  • 34
Společnost SpaceX Elona Muska přesvědčuje úředníky amerického regulačního orgánu, aby jí povolili umístit některé satelity Starlink do nižších výšek nad Zemí. Proti tomu protestuje technologická firma Amazon. Podle ní bude úprava, kterou požaduje SpaceX, znamenat rušení ostatních satelitů i větší pravděpodobnost jejich kolize ve vesmíru.

Proti argumentům Amazonu se ve středu ohradil zakladatel společnosti SpaceX a novopečený nejbohatší muž světa Elon Musk na sociální síti Twitter.

„Není ve veřejném zájmu, aby byl Starlink paralyzován satelitním systémem Amazonu, který je přinejlepším několik let od zahájení provozu,“ tweetoval Musk. Narážel tím na fakt, že na rozdíl od společnosti SpaceX, nemá Amazon zatím na oběžné dráze ani jeden satelit avizovaného projektu Kuiper.

Musk svými slovy navázal na řadu prohlášení generálního ředitele SpaceX Davida Goldmana, který se v uplynulých týdnech snažil přesvědčit úředníky americké Federální komunikační komise (FCC) o potřebě přesunout některé satelity projektu Starlink do nižších nadmořských výšek. Podle Goldmana si Amazon stěžuje v nevhodnou chvíli, s ohledem na to, že jeho projekt satelitního internetu Kuiper představuje „stále se rodící plány“.

„Modifikace SpaceX sníží její negeostacionární satelitní systémy (NGSO) tak, že sníží nadmořskou výšku, úroveň výkonu a výškové úhly. Dohromady tyto změny zajistí, že SpaceX bude schopen dosáhnout výhod nižších výšek, aniž by způsobil výrazné zvýšení rušení s jinými systémy NGSO,“ stojí v dopise, který Goldman adresoval jedné z vedoucích pracovnic FCC.

Máte nápad, jak zachytávat uhlík? Musk vynálezci daruje 100 milionů dolarů

Goldman rovněž před úředníky federálního regulátora tvrdil, že zástupci Amazonu měli třicet meetingů, na nichž řešili odmítavý postoj vůči SpaceX, ale žádné meetingy k autorizaci vlastního systému. Podle Amazonu však společnost Elona Muska nemůže měnit své předchozí plány jen proto, že se jí chce.

„Fakta jsou jednoduchá. Navrhli jsme systém Kuiper tak, abychom zabránili interferenci se Starlinkem. Nyní chce SpaceX změnit design svého systému. Tyto změny však vytvářejí nebezpečné prostředí náchylné ke kolizím ve vesmíru a rovněž zvyšují pravděpodobnost rádiového rušení u zákazníků. Navzdory tomu, co SpaceX píše na Twitteru, jsou to právě změny SpaceX, které paralizují konkurenci mezi satelitními systémy. Je zřejmé, že je v zájmu SpaceX potlačit konkurenci, která je ještě v plenkách, rozhodně to však není v zájmu veřejnosti,“ uvedl Amazon pro CNBC.

Kdekoliv na planetě

Zástupci Amazonu mluvili s předsedou FCC Ajitem Paiem o požadavku SpaceX v prosinci. Amazon tehdy regulátory nabádal, aby omezily satelity SpaceX minimální nadmořskou výškou 580 kilometrů do té doby, dokud regulátor nezjistí, zdali jsou na místě obavy o možném rušení satelitů.

Zatímco satelity projektu Kuiper mají na oběžnou dráhu teprve dorazit, Starlink už jich okolo Země krouží tisíc. Cílem SpaceX je vybudovat propojenou síť s přibližně dvanácti tisíci satelity, která by poskytovala vysokorychlostní internet kdekoliv na planetě. 

V říjnu Starlink odstartoval pilotní program nabídky svých služeb veřejnosti. Vysokorychlostní internet s dílny Elona Muska je už dostupný nejen ve Spojených státech, ale rovněž ve Velké Británii a Kanadě. Za sadu Starlink Kit, která obsahuje uživatelský terminál a wi-fi router, dají zákazníci 499 dolarů (10,75 tisíc korun). Služby navíc stojí 99 dolarů (více než 2,1 tisíc korun) měsíčně.

Rozdělování oběžných drah

Amazon plánuje dopravit v rámci projektu Kuiper na oběžné dráhy více než tři tisíce internetových satelitů. Schválení zahájení projektu Amazon obdržel teprve v červenci minulého roku. Společnost tehdy uvedla, že do výstavby satelitů investuje deset miliard dolarů. S podobnými celkovými náklady počítá i SpaceX. 

Muskův Twitter v akci. Po omylu prudce vzrostly akcie neznámé firmy

Obě společnosti však předpokládají, že se jim obrovská investice vrátí. SpaceX například očekává, že Starlink přinese tržby až 30 miliard dolarů ročně.

Otázkou zůstává, jak se Federální komunikační komise k problému postaví a komu dá nakonec za pravdu. Nutno říct, že orgán vznikl ve 30. letech minulého století a jeho úkolem bylo po celou dobu fungování zajišťování férové soutěže médií. Komise rozdělovala frekvence, dohlížela na dodržování technických norem, potírala mediální monopoly a podobně. S vypouštěním satelitů vysokorychlostního internetu na oběžné dráhy planety zatím příliš zkušeností nemá.