Schling: nabídky na Telecom nás asi neuspokojí

Podle českého ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga se dá těžko očekávat, že by pro vládu byly uspokojivé první nabídky na koupi majoritního podílu v Českém Telecomu, které nyní zkoumá privatizační komise. "To znamená, že bude asi následovat nějaké další jednání s dosud nejúspěšnějšímu uchazeči," řekl Schling během návštěvy Paříže.

Podle českého ministra dopravy a spojů Jaromíra Schlinga se dá těžko očekávat, že by pro vládu byly uspokojivé první nabídky na koupi majoritního podílu v Českém Telecomu, které nyní zkoumá privatizační komise. "To znamená, že bude asi následovat nějaké další jednání s dosud nejúspěšnějšímu uchazeči," řekl Schling během návštěvy Paříže.

Zdůraznil, že rozhodujícím kritériem bude nabídnutá cena. Vláda přitom za 51,1 procenta akcií státu v Českém Telecomu požaduje minimálně 80 miliard korun, zatímco odborníci současnou cenu odhadují okolo 60 až 65 miliard.

Schling uvedl, že pokud nabídky uchazečů nebudou uspokojivé, tendr bude zrušen a vláda se k němu vrátí někdy v budoucnosti. "Český Telecom je dominantní operátor na českém trhu a situace není taková, že by vláda musela prodat akcie právě teď," řekl ministr.

Podle mluvčí Fondu národního majetku Jany Víškové podali závaznou nabídku na koupi majoritního podílu v Českém Telecomu tři zájemci, původně se o koupi majority v Telecomu zajímalo osm potenciálních kupců. Jména uchazečů oficiálně nejsou známa; vláda by měla o prodeji jednat 10. dubna.

Jedním z nich byl Deutsche Telekom spolu s Deutsche Bank, který však podle neoficiálních informací z tendru odstoupil. Dalším předpokládaným kandidátem je konsorcium švýcarského Swisscomu, který je však zároveň součástí prodávajícího TelSource, a finančních skupin CVS Capital Partners a Spectrum Equity Partners.

Mezi předpokládanými zájemci je i uskupení vedené řeckým telekomunikačním operátorem OTE, jednající o spolupráci s finančními investory Doughty Hanson, Warburg Pincus a Apax Partners. Ve hře je údajně také Orange, dceřiná firma France Télécom, která má však zájem jen o mobilního operátora Eurotel.

Firmy se o Telecom moc neperou
Zájemci o Český Telecom ve čtvrtek v podvečer odevzdali své nabídky do londýnské kanceláře poradenské firmy JP Morgan. Podle předběžných informací však o bývalý český monopol žádná rvačka nebude, jestli se prodej vůbec dokončí. Na poslední chvíli se totiž rozpadlo konsorcium jednoho z nejžhavějších kandidátů Deutsche Telekomu a Deutsche Bank. Nedokázali se dohodnout na financování koupě majoritního balíku Českého Telecomu od státu.

Německý operátor totiž nemá peníze, nedávno odložil slibovanou splátku svých obrovských dluhů a křeslo pod šéfem Ronem Sommerem se povážlivě hýbe.

Druzí dva předpokládaní zájemci, Swisscom a řecký OTE, za očekávané silné podpory finančních investorů, pak zase pravděpodobně nenaplní vládní očekávání ceny, které nedávno veřejně vyslovil premiér Miloš Zeman. Ten si představuje za jednapadesát procent akcií Telecomu příjem do státní kasy ve výši alespoň osmdesáti miliard korun.

Jeho nadšení ovšem brzdí většina analytiků, kteří při nejoptimističtějších variantách mluví o šedesáti pěti miliardách korun. Velmi podobně se po hloubkové kontrole v Telecomu vyjadřovali zástupci Deutsche Telekomu. Podle členů privatizační komise jsou v této chvíli šance mezi prodejem a neúspěchem zhruba vyrovnané.

Českému Telecomu loni podle auditovaných výsledků klesl čistý zisk o čtyři procenta na 6,07 miliardy korun. Podobně klesly o dvě procenta i konsolidované výnosy na 55,9 miliardy korun. Stávající vlastníci proto přitvrdili a na svém zasedání minulý týden dokonce pohrozili krácením nebo zrušením bonusů manažerům, uvedl jeden člen dozorčí rady. Na akcii tak připadá 18,90 koruny.

Telecomu o dvanáct procent klesly výnosy z hovorného na pevných linkách, protože se lidé víc připojují na internet a méně telefonují. Provolané minuty v rámci přístupu na internet přes telefon tvořily 40 procent celkového provozu. Nedávno zdražené výnosy z měsíčního paušálu vzrostly o pět procent na 7,3 miliardy korun. Tržby od provozovatelů jiných sítí poklesly kvůli snížení cen o třetinu na 3,9 miliardy korun.

Telecom ale začíná vydělávat na datových službách ISDN (umožňují například rychlejší připojení k internetu). Vzrostly o 19 procent na 5,3 miliardy korun. Příjmy ze služby euroISDN, vzrostly o téměř polovinu na 2,9 miliardy korun. Počet těchto přípojek se zvýšil více než dvojnásobně na 261 tisíc.

Samotné výnosy z internetových služeb vzrostly o čtvrtinu na 277 milionů korun.
Dceřiná firma Eurotel, v níž Telecom drží 51 procent, však vynahrazuje ztráty. Do konsolidovaných výnosů Telecomu přispěl Eurotel čtrnácti miliardami korun. To je o 16 procent více než v roce 2000.

Nejstarší tuzemská mobilní společnost loni zvýšila počet klientů o milion na 3,24 milionu a sama vykázala stejný čistý zisk jako Telecom 6,07 miliardy korun.

,