Netradiční banka v mobilu. Startup Revolut má evropskou bankovní licenci

  7:00aktualizováno  7:00
Technologické firmy stále častěji nabourávají monopol tradičních finančních domů na poskytování bankovních služeb. Londýnský startup Revolut má po Evropě přes tři miliony zákazníků a nyní získal evropskou bankovní licenci. Od příštího roku chce potom fungovat jako klasická banka - nabídne běžný účet, spotřebitelské úvěry či obchodování s akciemi.

Revolut nabourává byznys tradičních finančních domů. | foto: Profimedia.cz

Revolut začal před třemi lety jako aplikace v mobilním telefonu. Uživatele lákal hlavně na možnost platit a převádět peníze v zahraničí za podmínek mezibankovního kurzu. A tedy výhodněji než u tradičních bank. Do Česka oficiálně vstoupil letos v květnu, nyní tu má 45 tisíc klientů.

Licenci získal Revolut v Litvě, požádal o ni také v Lucembursku. Díky tzv. pasportizaci však bude platit po celé Evropské Unii. Díky licenci budou například peníze na účtu v Revolutu kryté až do výše 100 tisíc eur (tedy zhruba 2,6 milionu korun) evropským systémem pojištění vkladů.

Zavádění nově získané licence napříč Evropou proběhne v horizontu tří až šesti měsíců. Firma se nejprve zaměří na britský, francouzský a polský trh. „Naše vize je jednoduchá: jedna aplikace s desítkami milionů uživatelů, která řeší každý aspekt vašich financí v kombinaci nejlepší ceny a technologie,“ říká zakladatel a šéf Revolutu Nik Storonsky.

Revolut v příštím roce také plánuje expanzi mimo Evropu, a to do Spojených Států, Kanady, Singapuru, Japonska, Austrálie a na Nový Zéland. Nyní firma otevírá denně mezi osmi a deseti tisíci účty. Měsíční objem provedených transakcí se přehoupl přes čtyři miliardy dolarů. Tržby Revolutu meziročně vzrostly o pětinásobek.

V Česku je potenciál fintechového trhu podle studie poradenské společnosti Deloitte tři až osm miliard korun ročně. V budoucnu by mohl dosáhnout až 15 miliard. Vedle Revolutu už dříve na český trh vstoupil například platební portál PayPal.

„PayPal je považován za jednu z prvních a významných fintech firem. Jeho tržní kapitalizace letos přesáhla sto miliard dolarů. Stejně tak najdeme příklady úspěšných českých fintech firem, které operují ve světovém měřítku. To je například Spendee nebo Twisto,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Pražský startup Twisto obdobně jako Revolut nabízí platební kartu s výhodnějším kurzem proti tradičním bankám. Aplikace navíc funguje obdobně jako kreditní karta, umožňuje za poplatek odkládat platby.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

Jen 10,5 miliardy. Čistý zisk ČEZu loni klesl o téměř polovinu

ČEZ

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ loni meziročně klesl o 45 procent na 10,5 miliardy korun. Meziroční srovnání...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

S daty klientů nebudeme nikdy šmelit, říká šéf Komerční banky

Jan Juchelka, generální ředitel Komerční banky

Většina českých bank se pustila do velkých změn uvnitř své struktury, aby dokázaly pružněji reagovat na to, co se kolem...

Najdete na iDNES.cz