Netradiční banka v mobilu. Startup Revolut má evropskou bankovní licenci

  7:00aktualizováno  7:00
Technologické firmy stále častěji nabourávají monopol tradičních finančních domů na poskytování bankovních služeb. Londýnský startup Revolut má po Evropě přes tři miliony zákazníků a nyní získal evropskou bankovní licenci. Od příštího roku chce potom fungovat jako klasická banka - nabídne běžný účet, spotřebitelské úvěry či obchodování s akciemi.

Revolut nabourává byznys tradičních finančních domů. | foto: Profimedia.cz

Revolut začal před třemi lety jako aplikace v mobilním telefonu. Uživatele lákal hlavně na možnost platit a převádět peníze v zahraničí za podmínek mezibankovního kurzu. A tedy výhodněji než u tradičních bank. Do Česka oficiálně vstoupil letos v květnu, nyní tu má 45 tisíc klientů.

Licenci získal Revolut v Litvě, požádal o ni také v Lucembursku. Díky tzv. pasportizaci však bude platit po celé Evropské Unii. Díky licenci budou například peníze na účtu v Revolutu kryté až do výše 100 tisíc eur (tedy zhruba 2,6 milionu korun) evropským systémem pojištění vkladů.

Zavádění nově získané licence napříč Evropou proběhne v horizontu tří až šesti měsíců. Firma se nejprve zaměří na britský, francouzský a polský trh. „Naše vize je jednoduchá: jedna aplikace s desítkami milionů uživatelů, která řeší každý aspekt vašich financí v kombinaci nejlepší ceny a technologie,“ říká zakladatel a šéf Revolutu Nik Storonsky.

Revolut v příštím roce také plánuje expanzi mimo Evropu, a to do Spojených Států, Kanady, Singapuru, Japonska, Austrálie a na Nový Zéland. Nyní firma otevírá denně mezi osmi a deseti tisíci účty. Měsíční objem provedených transakcí se přehoupl přes čtyři miliardy dolarů. Tržby Revolutu meziročně vzrostly o pětinásobek.

V Česku je potenciál fintechového trhu podle studie poradenské společnosti Deloitte tři až osm miliard korun ročně. V budoucnu by mohl dosáhnout až 15 miliard. Vedle Revolutu už dříve na český trh vstoupil například platební portál PayPal.

„PayPal je považován za jednu z prvních a významných fintech firem. Jeho tržní kapitalizace letos přesáhla sto miliard dolarů. Stejně tak najdeme příklady úspěšných českých fintech firem, které operují ve světovém měřítku. To je například Spendee nebo Twisto,“ říká hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Pražský startup Twisto obdobně jako Revolut nabízí platební kartu s výhodnějším kurzem proti tradičním bankám. Aplikace navíc funguje obdobně jako kreditní karta, umožňuje za poplatek odkládat platby.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Online hazard kvete. Obrat sázkovky Maxi-Tip stoupl o 82 procent

Ilustrační snímek

Sázková společnost Maxi-Tip loni zvýšila obrat meziročně o 82 procent na 2,16 miliardy korun. Obrat ze sázek na...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

KOMENTÁŘ: Apple je paralyzovaná firma. Akcie mohou dále klesat

Ilustrační snímek

Akcie technologického gigantu Apple se minulý týden sklouzly jako po sjezdovce. Mnozí investoři i analytici, zejména po...

Najdete na iDNES.cz