10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Seriál   16:30aktualizováno  16:30
Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu. Investiční banka Lehman Brothers právě vyhlásila bankrot. „Většina lidí však chodila dál do kanceláře na čas, ale neměli jsme naprosto nic na práci,“ vzpomíná Nik Storonsky, který tehdy v bance pracoval. Nyní šéfuje společnosti Revolut, kterou před třemi lety založil.

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut. | foto: iDNES.cz

Těsně před vypuknutím finanční krize jste pracoval pro investiční banku Lehman Brothers. Uvědomovali jste si, že se pod povrchem děje něco špatného?
Nastoupil jsem tam těsně po studiích jako obchodník s deriváty a pracoval jsem tam dva roky. Pracovní prostředí bylo strhující, finanční trhy rostly již několik let - byl to klasický „býčí trh“. Chodil jsem do práce v sedm ráno a nikdy neodcházel před osmou večer. Měl jsem dojem, že jsem šťastný, práce pro Lehmany byla v té době nesmírně prestižní. Banka byla technologicky mnohem dál než konkurence. Byla to velká a silná finanční instituce, takže nikdo nečekal, že padne.

Nik Storonsky (34)

Storonsky vystudoval všeobecnou a aplikovanou fyziku na Moskevském fyzikálně-technickém institutu, titul MA poté získal na Ruské ekonomické škole NES.

V letech 2006 až 2008 pracoval jako obchodní s deriváty v investiční bance Lehman Brothers, poté stejnou pozici zastával v Credit Suisse.

V roce 2015 založil v Londýně finančně technologickou společnost Revolut, která poskytuje digitální bankovní účet. Nyní má přes 2,5 milionu klientů po celé Evropě.

Jednou spadly akcie Lehman Brothers na pár sekund na nulu - na terminálu Bloomberg nejspíš došlo k závadě, protože se hned vrátily na 20 dolarů. Ale bylo to špatné znamení. Za dva týdny šly na nulu znovu kvůli oznámení o bankrotu. Až do té chvíle nikdo nevěřil, že by se to mohlo stát.

A jak byste atmosféru v bance popsal?
Zpočátku jsem byl naprosto šokován. Během následujícího měsíce jsme hledali novou práci, šířily se zvěsti, že naši část převezme Nomura Holdings. Většina lidí chodila dál do kanceláře na čas, ale neměli jsme naprosto nic na práci. Všichni hráli jedinou internetovou hru, která nebyla zablokována. Byla to návyková arkádová hra, v níž se sestřelovaly vrtulníky. Pořádali jsme v té hře soutěže, abychom se neunudili. Nomura skutečně naši divizi koupila, měli jsme jistotu práce. Lidé z jiných divizí však byli hodně pod tlakem, protože neměli žádné místo. Já jsem ale nakonec dostal nabídku od Credit Suisse a odešel jsem.

Bylo správně, že americká vláda nechala Lehmany spadnout?
To už se nedalo zachránit, Lehman Brothers zašli příliš daleko. Krizi už nešlo v té době předejít.

Jak je na tom investiční bankovnictví dnes? Změnilo se?
Banky ztratily svou konkurenční výhodu při najímání nových lidí. Ještě před bankrotem Lehmanů v roce 2008 chtěli všichni mladí absolventi pracovat buď v oblasti financí nebo poradenství. V posledních deseti letech vidíme, že mladé mozky jdou do technologických firem. Jsou to lidé, kteří mají stejný hlad po úspěchu. Technologický sektor z toho značně těží, protože přitáhl nejlepší světové talenty. A je to dobře, protože všichni tihle lidé mají pravděpodobně lepší užitek pro společnost, než kdyby pracovali ve financích.

10 let od pádu Lehman Brothers

A co se stalo s těmi, kteří jako vy začínali kariéru u Lehmanů?
Mnozí špičkoví zaměstnanci Lehman Brothers, kteří odešli po kolapsu, rozjeli vlastní byznys. Mnozí z nich byli rozčarováni z toho, jako funguje finanční systém. Já jsem se v Credit Suisse setkal s Vladem Yatsenkem. Viděli jsme, že hodně lidí přestává důvěřovat tradičním bankám, proto jsme společně v červenci 2015 rozjeli Revolut, abychom se pokusili přestavět odvětví od základu a s vyšším využitím technologií.

Existují hrozby pro bankovní systém či světovou ekonomiku jako celek právě teď nebo nějaké známky budoucích problémů? Mohla by se finanční krize opakovat?
Finanční krize značně bankovní sektor omezila. Nová pravidla neumožňují s penězi dělat takové věci, jak to šlo před tím, takže jsme mnohem lépe chráněni před takovými událostmi. Banky navíc posílily svůj kapitál. Nemyslím si, že teď někde tikají skryté bomby. Ale kdo ví, co se může stát v příštích pěti až deseti letech.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Úvěr klient získá až podepsáním smlouvy a rozhodčí doložky.

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V....

OBRAZEM: Památky i skvostné stavby. Projděte si nejkrásnější nádraží

Nádraží Antwerpen-Centraal v belgických Antverpách

Nádraží nemusejí být pouze místem k odbavení cestujících. Některé světové železniční stanice jsou také významnými...

Kávový byznys je v krizi. Vypěstovat zrna se ziskem se daří jen stěží

Kávová zrna

Cena kávy jako suroviny klesá a vypěstovat a se ziskem prodat kávová zrna je pro zemědělce čím dál, tím složitější....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz