Prodej Sazky prověří státní zástupce, podmínky mu přijdou příliš tvrdé

  3:01aktualizováno  3:01
Prodej zkrachovalé Sazky, který režíruje insolvenční správce Josef Cupka, budí čím dál větší pozornost. Kromě finanční skupiny Penta Investments, která Cupku obviňuje z toho, že prodej firmy směřuje do rukou vybraných věřitelů PPF a KKCG, se na pravidla výběrového řízení chce zaměřit také vrchní státní zastupitelství.
Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační snímek

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Případem Sazky se zabýváme od začátku. Proto se chceme podívat i na podmínky prodeje Sazky mimo dražbu tak, jak je schválil insolvenční soudce," uvedla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Podle informací MF DNES se státnímu zástupci příliš nezdají tvrdé podmínky pro případné uchazeče, především půlmiliardová kauce a případná 1,5miliardová pokuta v případě, že vítěze tendru následně zpochybní antimonopolní úřad.

Mluvčí zastupitelství Válová zatím žádné závěry v případu Sazky vyvozovat nechce. "Zatím jde o pečlivé nastudování podmínek, teď nelze předjímat náš postoj," uvedla Válová.

Pokud by státní zástupce shledal na prodeji Sazky něco nezákonného, může v krajním případě podat trestní oznámení. "Celý proces ale přímo zastavit nemůže. Jeho postavení v rámci insolvenčního řízení není vyšší než jiných věřitelů, byť vykonává jakýsi dozor z pohledu trestněprávního," vysvětluje Petr Zapletal z advokátní kanceláře Weinhold Legal.

Podnět ze strany státních zástupců by především mohl ovlivnit případné uchazeče.

Dozor je standardní, myslí si insolvenční správce

Insolvenční správce se však takového scénáře neobává a dozor státního zástupce považuje za standardní. "Městské státní zastupitelství se o nás zajímá dlouhodobě, je to standardní dozor, o vrchním zastupitelství nic nevím, ani nás nepožádalo o žádné podklady," uvedla mluvčí správce a Sazky Lenka Tichá.

Prodej zkrachovalé Sazky oficiálně začal 19. srpna. Největší věřitelé, soustředění ve věřitelském výboru, odsouhlasili prodej mimo dražbu ve veřejném výběrovém řízení. Výbor poté spolu s insolvenčním správcem Josefem Cupkou nastavil pro případné zájemce několik hlavních podmínek, které jim následně odklepl i soud.

Podmínky ale leží v žaludku Pentě, která by nejraději viděla Sazku buď ve své moci, nebo co nejslabší. Podle ní jsou podmínky nestandardní, netransparentní a nezákonné, účelově odrazují ostatní možné investory a tím zvýhodňují zájemce z řad hlavních věřitelů, skupinu Petra Kellnera PPF a KKCG Karla Komárka.

Pentě se kromě vysoké kauce a obří pokuty také nelíbí fakt, že nabídky včetně kaucí mají směřovat do J&T Banky. "Ta má významné hospodářské vazby právě na skupinu PPF a KKCG," upozorňuje Martin Danko, mluvčí Penty.

Jde o účelové kroky, jak prodej Sazky co nejvíce prodlužovat

Tendr se nelíbí ani držitelům dluhopisů. Pětinu z nich zastupuje londýnská advokátní společnost Dewey&LeBoeuf. Ta minulý týden vzkázala, že tyto ostré podmínky povedou pouze k nižšímu výnosu.

Pokud věřitelský výbor podmínky nezmění, Penta se do tendru nepřihlásí. Místo toho Penta spolu s E-Investem Martina Ulčáka podá vlastní závaznou nabídku mimo Cupkův tendr. "Jde o to, aby bylo možné ji veřejně porovnat s jakoukoliv nabídkou, kterou zveřejní insolvenční správce Josef Cupka," zdůvodňuje Danko.

Skupina PPF takovou nabídku považuje pouze za manipulaci. Podle Kamila Zieglera, šéfa týmu pro Sazku za PPF, jde pouze o účelové kroky, jak prodej Sazky co nejvíce prodlužovat a blokovat tak, aby Penta se svou Fortunou mezitím ovládla trh. "To je však cesta k výraznému poškození všech věřitelů Sazky. To je nepřijatelné," říká Ziegler.

  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

ČEZ chce prodat Počerady Tykačovi. Většina uhlí skončí do roku 2040

Energetická společnost ČEZ plánuje nyní prodat hnědouhelnou elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka...

Světlo naděje pro Boeing. Neznámý kupec si pořídil 18 letounů 737 Max

Prodejní sucho výrobce letadel Boeing je u konce. Letouny Boeing 737 Max ještě nepatří do šrotu – v září se firmě...

Soud může Facebooku nakázat smazat příspěvek, rozhodla Evropská unie

Soudy v Evropské unii mohou nařídit Facebooku, aby napříč sítí po celém světě smazal takové příspěvky svých uživatelů,...

Facebook čelí dalšímu antimonopolnímu vyšetřování, již počtvrté v řadě

Spojené státy se vydaly do boje proti technologickým gigantům. Antimonopolní vyšetřování se na obří firmy ze Silicon...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz