Prodej Sazky začíná, zvítězí nejnaditější obálka

  14:01aktualizováno  15:17
Pražský soud povolil prodej Sazky ve výběrovém řízení. Vyhověl návrhu insolvenčního správce Josefa Cupky. Prodej loterijní firmy tak může každým dnem začít. Přihlásit se může kdokoli, kdo má na půlmiliardové pomyslné vstupné. Společnost získá ten, kdo nabídne nejvíc. Dozvíme se to zhruba za šest týdnů.
Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační foto

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Rozhodnutí soudu, proti kterému není možné odvolání, dalo správci Cupkovi povel k tomu, aby vypsal výběrové řízení na prodej Sazky. "Bude se prodávat jako celý podnik, včetně všech dceřiných společností, jednou jedinou smlouvou," říká Cupka. Tendr vyhlásí během několika dní.

Kvůli způsobu prodeje čelil kritice ze strany Penty, Cupka ale prodej formou tendru hájí. "Je to nejtransparentnější a nejrychlejší způsob a garantuje zároveň nejvyšší výnos," říká. Formu dražby, kterou preferovala Penta, odmítá kvůli tomu, že u něj o výsledné ceně rozhoduje druhá nejvyšší nabídka.

Co všechno je Sazka

Sazka se prodává v jednom balíku s dceřinými společnostmi. Má jich devět a jednu nadaci. Zájemce získá kromě hlavní (loterijní) firmy i další:

- dceřiná společnost Business Centre, a. s. - zajišťuje provoz budovy Sazky
- dceřiná společnost KPS Media, a. s. - zajišťuje televizní pořady pro Sazku a provozuje televizní technologie v O2 areně
- dceřiná společnost GTECH Czech republic LLC - poskytuje Sazce technickou podporu
- dceřiná společnost Agro Tera, a. s. - zabývá se pronájmem nemovitostí
- dceřiná společnost ARKADIA, a. s. - zabývá se pronájmem nemovitostí
- dceřiná společnost KOLBY, a. s. - vyrábí a prodává víno
- dceřiná společnost Sportlease, a. s. - zajišťuje leasingové služby
- dceřiná společnost Sazka International - ruská společnost provozující loterie a jiné hry na on-line systémech
- dceřiná společnost Bestsport, a. s. - zajišťuje závodní stravování Sazky a provozuje O2 arenu (od letošního března je v insolvenci)
- Nadace Sazka - soustředí se na podporu vzdělávání v ČR

Jakmile Cupka tendr vyhlásí, můžou se hlásit zájemci. Potencionální kupec může být fyzická nebo právnická osoba, nezáleží, zda česká či zahraniční. Zájemce o Sazku nemusí mít zkušenosti s loterijním byznysem ani loterijní licenci.

"Vstupné" je půl miliardy

Od advokátní kanceláře HKDW, která bude zajišťovat administrativní část transakce, dostanou zájemci v první fázi základní informace o společnosti. Obsahuje veřejně známá data zpracovaná do přehledné formy, ale i text kupní smlouvy. "Chceme, aby byla od samého začátku kupní smlouva transparentně přístupná a mohl se s ní seznámit kdokoliv z případných zájemců," vysvětluje Cupka.

Dalším krokem k získání Sazky je složení půlmiliardové kauce. Ta by měla zajistit, že se tendru zúčastní jen skutečně vážní zájemci o koupi. Za 500 milionů získají zájemci kompletní dokumentaci o stavu firmy, která zabírá asi 800 stran. "Obsahuje veškeré podklady a informace potřebné k rozhodování a předložení závazné kupní ceny," přibližuje Cupka obsah materiálu. Je v něm i znalecký posudek odhadující cenu Sazky. Půlmiliardovou jistina zdůvodňuje prodávající také jako jistou pojistku proti zneužití citlivých informací z tohoto manuálu.

Jistinu je nutné složit do 21. dne od vyhlášení výběrového řízení na zvláštní vázaný účet u J&T Banky. Ta podle Cupky a věřitelského výboru nabídla nejlepší podmínky ze šesti oslovených bank. Jistina bude budoucímu kupci započítána do kupní ceny.

Pak už přijde na řadu placení a doručování obálek s nabídkami. Ty musejí zájemci, kteří složili jistinu, podat nejpozději pět týdnů po vyhlášení tendru. Kromě závazné nabídky ceny musejí dodat i potvrzení, že složili na již zmíněný účet celou nabízenou částku a podepsanou kupní smlouvu.

Rozhoduje jen cena

Nejpozději tři dny po vypršení termínu pro podávání nabídek se sejdou insolvenční správce, předseda věřitelského výboru a notář, aby otevřeli obálky s nabídkami a vybrali vítěze. "Jediným kritériem bude výše nabízené kupní ceny," říká Cupka.

V tuto chvíli se prodej může přehoupnout do další fáze, nebo také definitivně skončit. Insolvenční správce může totiž výběrové řízení bez udání důvodu kdykoliv zrušit. Pokud by to udělal, je pravděpodobné, že by to bylo právě v tento okamžik, pokud by nejvyšší nabízená cena neodpovídala jeho představám o dostatečném zhodnocení firmy.

Pokud se tak nestane a nabízená suma bude podle správce dostatečná, vstoupí do hry antimonopolní úřad, který musí podle zákona transakci posoudit. Má na to pět měsíců. Vítěz tendru tak bude v situaci, kdy zaplatil za Sazku nabízenou cenu, ale firmu bude dál ovládat insolvenční správce. Kupní smlouva totiž nabude účinnosti až dnem doručení kladného rozhodnutí úřadu. Pokud bude vítězný zájemce ze zahraničí, může se prodejem zabývat i evropský antimonopolní úřad.

V případě, že zájemce povolení úřadů nezíská, bude chudší o 1,5 miliardy smluvní pokuty a výběrové řízení bude vypsáno znovu. Poměrně vysoká pokuta je stanovena kvůli tomu, aby se tendru účastnili jen vážní zájemci o koupi a ne někdo, kdo by chtěl jen spekulovat nebo zdržovat. Kdyby se muselo vypsat druhé výběrové řízení, hodnota Sazky by výrazně klesla, argumentuje Cupka.

Ať už prodej dopadne jakkoliv, jisté je, že věřitelé nedostanou zpět plnou hodnotu svých pohledávek. I kdyby se Sazka prodala za účetní hodnotu, která dosahuje zhruba 12,5 miliardy korun, nestačily by peníze na celkové dluhy firmy. Věřitelé se budou vyplácet z peněz za prodej podle podílu jejich pohledávek na celkových dluzích Sazky.

K zájmu o koupi Sazky už se přihlásili její dva hlavní věřitelé, skupiny miliardářů Karla Komárka a Petra Kellnera KKCG a PPF. "Nejprve musíme prostudovat podmínky výběrového řízení. Obecně ale můžeme deklarovat zájem skupiny KKCG účastnit se výběrového řízení společně se skupinou PPF," sdělil mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Drahé ozdravení. Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank dostanou 127 miliard

Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu (25. dubna 2019)

Generální ředitel Deutsche Bank Christian Sewing spěchá s přípravou záložního plánu, kterým chce postavit na nohy...

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz