Penta požaduje změnu podmínek tendru na Sazku, nebo do něj nepůjde

  12:04aktualizováno  15:18
Investiční skupina Penta, která má zájem o koupi loterijní firmy Sazka, žádá věřitelský výbor, aby zásadně změnil podmínky prodeje firmy. Penta je označuje za protiprávní a říká, že se za nich tendru nezúčastní. Za špatné je považují i majitelé dluhopisů Sazky, kteří drží čtvrtinu bondů. Sazka však v podmínkách problém nevidí.
Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Podmínky výběrového řízení, které stanovil insolvenční správce Josef Cupka, považuje Penta za zcela nestandardní, netransparentní a nezákonné," uvedl mluvčí investiční skupiny Martin Danko.

Penta se proto se skupinou E-invest obrátila na členy věřitelského výboru s požadavkem, aby zastavili prodej podniku a dali Cupkovi pokyn, aby prodej proběhl ve veřejné dražbě či mnohem čitelnějším způsobem.

Ten současný podle nich nectí a negarantuje všechny zásady insolvenčního zákona, hlavně tu, která stanovuje, že žádný z účastníků nesmí být nespravedlivě poškozen nebo nedovoleně zvýhodněn a že se má dbát na co nejvyšší uspokojení věřitelů. "V případě, že věřitelský výbor nezmění své rozhodnutí, skupina Penta se ani přímo, ani nepřímo takto skandálního výběrového řízení nezúčastní," uvedl Danko.

Co se nelíbí Pentě

Podle Penty jsou nastavené podmínky diskriminační z těchto důvodů:

1. Zvýhodňují PPF a KKCG (hlavní věřitelé)
2. Snižují počet investorů, neboť se odmítnou do tendru přihlásit, když:
- lhůty pro podávání nabídek jsou nepřiměřeně krátké,
- kupující nemají možnost se seznámit se stavem podniku a stanovit odpovídající cenu,
- smluvní pokuty ve výši 1 500 000 000 Kč jsou zcela nepřiměřené a odradí od účasti další zájemce
- kupující musí před složením závazné nabídky složit zálohu v plné výši u společnosti J&T BANKA, která je propojena na PPF a KKCG. To znamená, že osoby, které budou mít přístup k údajům o stavu účtu u banky, budou z těchto informací moci dovodit, kolik činí nabízená kupní cena jednotlivých zájemců
- podmínky tendru odnímají zájemcům právo bránit se u obecných soudů, protože jim vnucují rozhodčí doložku;

Pentě se nelíbí několik okolností, které provázejí konkurz Sazky. Skupina upozorňovala hned od počátku, kdy Sazka vstoupila do insolvenčního řízení, na spojení insolvenčního správce Josefa Cupky a KKCG přes konkurz, který se týkal bývalého senátora Václava Fischera.

Dalším důkazem propojení hlavních věřitelů KKCG i PPF na Cupku byl podle Penty e-mail, v němž si mluvčí insolvenčního správce nechala tiskovou zprávu Sazky schvalovat před jejím zveřejněním (viz předchozí článek).

Z konkrétních podmínek tendru považuje Penta za neférové například to, že nabízené peníze půjdou do banky J&T (ta je propojena s PPF přes Energetický průmyslový holding) v takovém režimu, že banka bude znát výši kupní ceny od jednotlivých zájemců ještě před otevřením obálek.

Skandální je podle Penty také smluvní pokuta ve výši 1,5 miliardy Kč, kterou musí uhradit zájemce v případě, pokud ho zpochybní antimonopolní úřad.

Tendr zpochybňují také zahraniční věřitelé

Sazka podmínky prodeje hájí. "Forma prodeje je standardní a dle našeho názoru nejlepší možná. Podmínky schválil věřitelský výbor i soud. Ve výboru jsou zastoupeni i držitelé dluhopisů a při hlasování se zdrželi," řekla už dříve mluvčí Sazky Lenka Angelika Tichá.

PPF prodej v nastaveném výběrovém řízení podporuje. "Chápeme, že pro Pentu by bylo nejlepší vyhrát ve výběrovém řízení a následně 'naprosto neočekávaně' nezískat souhlas antimonopolního úřadu anebo nezískat financování, umrtvit prodej na dalších šest měsíců a mezitím získat třicet procent loterijního trhu pro sebe. To je však cesta k výraznému poškození všech věřitelů Sazky. Taková cesta je pro nás nepřijatelná," říká Kamil Ziegler, šéf Sazka týmu ve Skupině PPF a člen věřitelského výboru loterijní firmy v konkurzu.

Podmínky tendru se ale nelíbí ani zahraničním věřitelům Sazky, kteří drží zhruba čtvrtinu jejích dluhopisů. Ti upozorňují na to, že je nepřiměřené, aby zájemce předem složil jistinu ve výši půl miliardy korun a následně mu hrozila vysoká sankce za věci, které není schopen dopředu garantovat.

"Potřeba vysoké hotovosti a mimořádně vysoké sankce mohou odradit finanční i strategické investory – ať už lokální či zahraniční – od účasti na výběrovém řízení," uvedla londýnská advokátní kancelář Dewey & LeBoeuf, která údajně nespokojené majitele bondů zastupuje. Podmínky nepovedou k maximální možné návratnosti pohledávek, což majitele dluhopisů výrazně poškodí, dodala kancelář.

Autoři: ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Googlu došla trpělivost s prodejcem vstupenek Viagogo, stopl mu inzerci

Jedna z poškozených klientek služby Viagogo.

Americká společnost Google vyloučila britského prodejce vstupenek Viagogo z řad svých inzerentů. Reagovala tím na...

Šéfové Vodafonu si snížili bonusy. Chtějí zabránit vzpouře investorů

Šéf Vodafone Group  Nick Read

Vrcholoví manažeři Vodafonu požádali o snížení svých akciových bonusů o pětinu. Tímto krokem chtějí zabránit...

Největší německá banka má problémy. Propustí až 20 tisíc lidí, tvrdí zdroje

Německá banka Deutsche Bank

Největší německá a jedna z předních světových bank Deutsche Bank chce propustit zhruba 20 tisíc z více než 91 tisíc...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz