Pecina nahradil Topolánka v čele VAE Controls a navíc získá část firmy

  11:43aktualizováno  11:43
Expremiéra Mirka Topolánka na postu ředitele ostravské skupiny VAE Controls vystřídal Martin Pecina. Bývalý ministr vnitra získá navíc část firmy, tří ze čtyř majitelů chtějí své podíly ve společnosti prodat.

Pecina naopak aktivně působí ve dvou dceřiných společnostech skupiny, je členem dozorčí rady, a rošádu tak označuje pouze za výměnu navštívenek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Ostravská VAE Controls je dodavatelem technologií pro petrochemii, energetiku a vodárenství. Vedení firmy změny ve vedení oznámilo obchodním partnerům a zaměstnancům uplynulý víkend. Topolánka v poslední době zaměstnává především lobbing za stavbu plynovodu Eastring pro holding EPH Daniela Křetínského. V rámci VAE Controls proto poslední dobou stále více ustupoval do pozadí.

Pecina naopak aktivně působí ve dvou dceřiných společnostech skupiny, je členem dozorčí rady, a rošádu tak označuje pouze za výměnu navštívenek. „Ve firmě pracuji už dva roky a pozice generálního ředitele je pro mě jen vizitka,“ říká.

Tři čtvrtiny firmy k mání

Změna nejvyššího managementu je však zároveň předzvěstí proměny majetkové struktury. Tři ze čtyř majitelů – Milan Lindovský, Jiří Štverka a Tomáš Novák – chtějí své podíly ve firmě prodat. Čtvrtinový podíl si plánuje ponechat pouze Leo Matloch.

Pecina přiznává, že menší část VAE Controls Group získá i on sám. „Majitelé dnes shánějí investora, kterých je několik. Jednoho z nich zastupuji já a měl bych také miniaturní podíl ve firmě,“ říká bývalý šéf ministerstva vnitra.

Kdo za ním stojí, nechce Pecina prozatím prozradit. Podle informací serveru iDNES.cz se jedná o dosud nepříliš známého olomouckého podnikatele Milana Bussinowa. Jeho jméno se v minulosti objevilo v několika firmách působících v energetice nebo v oblasti životního prostředí. „Nezlobte se, k tomu se ale nebudu nijak vyjadřovat,“ řekl pro iDNES.cz Bussinow.

Podle informací z trhu se obě strany už dohodly, podepsáno však ještě není. Celá transakce by měla být dokončena do konce roku.

Zatím není ani jasné, na kolik si majitelé své podíly cení. Lidé z branže odhadují hodnotu každého čtvrtinového podílu minimálně na desítky milionů korun.

Vedle Bussinowa po ostravské firmě pokukovali i další zájemci. Mezi nimi měl údajně být i bývalý předseda Fondu národního majetku Michal Hrubý. Ten po odchodu z funkce na konci devadesátých let založil poradenskou společnost Cautor. Mezi klienty Cautoru patří řada energetických firem, takže Hrubý by k oboru mohl mít blízko. Na zaslané dotazy však včera nereagoval.

VAE Controls Group se pod Topolánkovým vedením dařilo významně navyšovat tržby. Obrat firem skupiny po mírném propadu v roce 2014 přesáhl loni 1,6 miliardy korun. VAE Controls dodává technologická řešení prakticky do celého světa.

Oproti častému tvrzení Topolánek neměl po odchodu z politiky ve VAE Controls Group majetkový podíl, zastával pouze manažerskou pozici. „Pravda je taková, že jsem byl čtvrtinovým podílníkem firmy VAE, která vlastnila 34 procent VAE Controls do roku 2000,“ vyjasnil expremiér loni v rozhovoru pro týdeník Ekonom.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Nekonečný příběh pokračuje. Kladenská Poldi byla znovu vydražena

Historické věže vápenných pecí Vojtěšské hutě byly původně čtyři.

Huť Poldi Kladno byla vydražena za 140 milionů korun. Vydražitelem se stala společnost Opimo Trade. Devadesát milionů...

Pod tlakem Applu a Číny. Čtvrtletní provozní zisk Samsungu se propadl

Čtyři fotoaparáty pro každou příležitost. Prohlédněte si Samsung A9

Jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics podle předběžných údajů klesl ve čtvrtém čtvrtletí provozní zisk...

Neumíme dřevo v Česku zpracovat, jen vyvézt, říká obchodník

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Mají se lépe, ale hojí si horší léta. Tak hodnotí dopad kůrovcové kalamity na zpracovatele Tomáš Pařík, předseda...

Najdete na iDNES.cz