Pasquale má vodní říši na hraně monopolu

  1:00aktualizováno  1:00
Antonio Pasquale, třiasedmdesátiletý Ital se švýcarským pasem - vlastní a řídí Mattoni, Dobrou vodu a od letošního léta i Poděbradku. Jeho expanzi už jednou zarazil antimonopolní úřad, který mu v roce 2004 již uskutečněnou koupi Poděbradky zakázal.

Antonio Pasquale | foto: Martin StolařMF DNES

Nový šéf antimonopolního úřadu ji však před několika měsíci povolil. Vodní království se tedy opět rozšířilo: Pasquale je dotáhl do bodu, kdy je o další vody již rozšiřovat nemůže. Proto se už rozhlíží, kam jít dál.

"V dohledné době budeme dělat energetické nápoje do našich sportovních lahví Mattoni," říká Pasquale. Mělo by jít typově o něco podobného, jako jsou nápoje Isostar, a objevit by se měly ještě v letošním roce.

Tím plány nekončí, ale k tomu, co má Pasquale dál za lubem, zatím nechce prozrazovat více. Rozhlíží se i mimo Českou republiku.

"V minerálkách už nic koupit nemůžeme, to by nám antimonopolní úřad nedovolil," říká Pasquale. Už teď je osm minerálek z deseti z jeho dílny, ať už jde o mattonku či magnezii.

Po ovládnutí Poděbradky, kde před pár týdny získal 51 procent, posílí i ve vodách s příchutěmi. Mattoni spolu s Dobrou vodou dnes Pasqualemu ročně nese tržby zhruba čtyři miliardy, s Poděbradkou získá další miliardu.

Ročně mu firma vydělá přes půl miliardy korun. Kromě toho vlastní ještě třetinu Hanácké kyselky. "Tam bych můj podíl rád zvedl, ale nevím, jestli to bude možné," říká.

Třiasedmdesátiletý Antonio Pasquale přišel do Česka koupit minerálky u Karlových Var před patnácti lety ve věku, kdy lidé houfně míří do důchodu. On sám oplývá vitalitou dodnes, a jak říká, práce má více než dříve.

Na otázku, jestli tedy firmu neprodá, říká: "Hned bych to prodal. Je mi 73 let, nemám čas na své koníčky, jenže čím jsem starší, tím musím více pracovat." Slova o prodeji firmy však říká s úsměvem, protože druhým dechem vysvětluje, jak ji předává svým dětem.

Už příští rok chce navíc celé vedení přestěhovat z Karlových Var do Prahy. V říjnu se do Prahy stěhuje, ještě do pronájmu, marketingové oddělení Mattoni. Za sedm až osm měsíců pak bude následovat celé vedení.

"Jsme tady odříznuti od všeho. Praha je politické i finanční centrum," říká k důvodům přesunu po patnácti letech v Karlových varech.

Po té době je v nich Pasquale jako doma, když přijede na oběd do Grandhotelu Pupp, má už na parkovišti své místo a někteří číšníci už s ním trénují italštinu.

V Praze však už Pasqualeho manželka, která, jak sám říká, "dělá do realit", pro firmu koupila reprezentativní sídlo, Trauttmannsdorfský palác na Mariánském náměstí na Starém Městě.

Vítězný rok
Letošní rok může Pasquale slavit především proto, že se mu po letech podařilo získat do své říše Poděbradku. Poprvé ji sice koupil, jak bylo uvedeno výše, už v roce 2002, ale antimonopolní úřad pod tehdejším vedením Josefa Bednáře spojení neschválil.

Pasquale tak nejprve převedl 49procentní podíl na Jaroslava Pečenku a po desetimilionové pokutě od úřadu i zbytek na Raiffeisen Investment. S tou uzavřel dohodu, že do března 2007 může podíl koupit zpět za stejnou cenu 142 milionů korun, což se také teď stalo.

Letošní "ano" antimonopolního úřadu pod vedením Martina Peciny pokládá Pasquale za potvrzení toho, že měl vždy pravdu. On i Pecina se odvolávají, že v Česku má sice s říší Mattoni významný podíl, ale že je třeba se na něj dívat z pohledu celé Evropy.

Konkurence, z které ve vodách zbývá hlavně Korunní či Kofola, si to nemyslí. Majitel Korunní Vladimír Komár říká, že dovážet vodu zdálky se nevyplatí, čehož je český trh důkazem.

"Zdá se, že chování antimonopolního úřadu se teď vydalo mnohem vyrovnanější cestou," říká Pasquale, kterému v podniku nikdo neřekne jinak než po italsku "dottore".

Nedlouho po oznámení, že Pecina dal spojení s Poděbradkou zelenou, vyšel úřadu vstříc. Stáhl zpět žalobu proti desetimilionové pokutě, kterou od úřadu dostal za ovlivňování Poděbradky v roce 2004.

"Máme jiné, důležitější věci, než se dohadovat u soudu," vysvětluje dnes Pasquale, proč náhle od žaloby ustoupili. A dokládá to bonmotem, že jeho starý profesor na právech mu vždy říkal, že člověk se má soudit, jen když nemá pravdu, protože pak má poloviční naději, že mu soudce dá za pravdu.

"Když máš pravdu, tak je padesátiprocentní šance, že ti nedají za pravdu. Co se týče antimonopolu, měli jsme pravdu my, takže bylo lepší žalobu stáhnout," stojí si na svém.

Větší než Coca-Cola
Pasqualemu se v Česku podařilo vybudovat vodní říši, která je co do tržeb silnější než nadnárodní prodejci nealkoholických nápojů, jako je Coca-Cola (včetně vlastní vody Bonaqua) či Pepsi Cola.

Další mezinárodní giganti, jako je Nestlé se svou vodou Perrier či Aquarel nebo Danone s Evianem, na českém trhu zatím neprorazily.

Mimo jiné i kvůli Pasqualemu. Ze zprávy antimonopolního úřadu totiž vyplývá, že Danone mělo před dvěma lety zájem koupit Poděbradku, ale Karlovarské minerální vody její koupi překazily.

Otázku, jestli i dnes dostává majitel vodní říše nabídky na prodej, odbývá Pasquale opět s úsměvem. "Dnes a denně," říká.

Po spojení s Poděbradkou se bude řada výrobků jeho království překrývat. Ochucené vody dělá Poděbradka stejně tak jako Dobrá voda či Aquila a podobně ledové čaje se prodávají pod značkou Aquila, ale s masivní reklamou je zavedla i Poděbradka pod značkou SunDay.

"Konečným soudcem bude trh," říká o skladbě svých produktů Pasquale. Dokud se výrobky budou prodávat, mají podle něho na pultech obchodů své místo.

Široký záběr čítající zhruba sedmdesát výrobků od malých lahví po větší a nejrůznější chutě má své výhody. Výrobce se takto snaží zabrat v obchodě co nejvíc místa, aby se co nejméně dostalo na konkurenci.

Víc už nevypijeme
Při úvahách, kam expandovat, si je Pasquale vědom toho, že Češi už více vody než dnes nevypijí. Ročně se tu na hlavu vypije 250 litrů nealkoholických nápojů, z toho vody necelá polovina. "Je to množství, které je obvyklé v zemích, kde se pije pivo," říká Pasquale.

Podle něho proto už nebude docházet k nijak významným nárůstům ve spotřebě a tržbách. "Maximálně se mohou podíly posunout z jednoho podniku do druhého," říká.

Na výsledcích za loňský rok, i přes půlmiliardový výdělek, je vidět mírný pokles tržeb a zisku Karlovarských minerálních vod. Ale ten prý byl dán špatným počasím. Letos to zřejmě nebude o moc lepší.

"Horký červenec mohl vykompenzovat prvních šest studených měsíců, ale kvůli problémům s dopravou jsme z toho tepla měli něco jen zčásti," stýská si byznysmen.

Důvodem podle něho je nový bodový systém, který začal platit a který omezil jízdy kamionů. V červenci, kdy velká vedra zvedla žízeň, jich byl proto nedostatek a kamiony nestíhaly podle pana Mattoni vykrýt poptávku.

Sám se o nový bodový systém zajímá nejen kvůli dodávkám vody, ale i z vlastního zájmu. Holduje totiž rychlým autům, ale i veteránům. Pyšný je aktuálně hlavně na svůj nový úlovek - Tatru 80, podle milovníků této značky skvost mezi starými vozy.

Pokud jde o současné automobily, donedávna si jich Pasquale užíval každý pátek a konec víkendu, kdy jezdil autem do Švýcarska. Po nehodě začal raději létat.

Švýcarsko má ze tří zemí, s kterými je spojen, nejraději. "Mám rád Itálii, protože je to země mého původu, Česko - protože tady žiji a pracuji, ale nejlépe se žije ve Švýcarsku," říká.

I tam má plány na výrobu minerálky, ale zatím se mu nepovedlo dohodnout, jak ji skloubit s přírodou kolem města St. Moritz.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Lidé jsou na slevách závislí jak na cukru, řekl šéf H&M. Omezí je

Logo H&M

Zboží švédského oděvního řetězce H&M si Američané zvykli často nakupovat ve slevách. Nový šéf v USA Martino Pessina to...

Za každý den důchodu 100 tisíc. Mercedes se o svého šéfa štědře postará

Dieter Zetsche na archivním snímku 2006: tehdy uváděl luxusní SUV GL, později...

Šéf německé automobilky Daimler Dieter Zetsche v květnu letošního roku ukončí po dlouhých 43 letech svou kariéru ve...

Neplatič Amazon. Druhý rok v řadě nebude platit federální daň z příjmu

Jeff Bezos, prezident a výkonný ředitel amerického obchodního portálu Amazon.com

Část Američanů se zájmem čekala na to, kolika místná bude federální daň, kterou zaplatí technologický gigant Amazon. Ta...

Najdete na iDNES.cz