Sobota 6. června 2020, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 6. června 2020 Norbert

Pasquale má vodní říši na hraně monopolu

  1:00aktualizováno  1:00
Antonio Pasquale, třiasedmdesátiletý Ital se švýcarským pasem - vlastní a řídí Mattoni, Dobrou vodu a od letošního léta i Poděbradku. Jeho expanzi už jednou zarazil antimonopolní úřad, který mu v roce 2004 již uskutečněnou koupi Poděbradky zakázal.

Antonio Pasquale | foto: Martin StolařMF DNES

Nový šéf antimonopolního úřadu ji však před několika měsíci povolil. Vodní království se tedy opět rozšířilo: Pasquale je dotáhl do bodu, kdy je o další vody již rozšiřovat nemůže. Proto se už rozhlíží, kam jít dál.

"V dohledné době budeme dělat energetické nápoje do našich sportovních lahví Mattoni," říká Pasquale. Mělo by jít typově o něco podobného, jako jsou nápoje Isostar, a objevit by se měly ještě v letošním roce.

Tím plány nekončí, ale k tomu, co má Pasquale dál za lubem, zatím nechce prozrazovat více. Rozhlíží se i mimo Českou republiku.

"V minerálkách už nic koupit nemůžeme, to by nám antimonopolní úřad nedovolil," říká Pasquale. Už teď je osm minerálek z deseti z jeho dílny, ať už jde o mattonku či magnezii.

Po ovládnutí Poděbradky, kde před pár týdny získal 51 procent, posílí i ve vodách s příchutěmi. Mattoni spolu s Dobrou vodou dnes Pasqualemu ročně nese tržby zhruba čtyři miliardy, s Poděbradkou získá další miliardu.

Ročně mu firma vydělá přes půl miliardy korun. Kromě toho vlastní ještě třetinu Hanácké kyselky. "Tam bych můj podíl rád zvedl, ale nevím, jestli to bude možné," říká.

Třiasedmdesátiletý Antonio Pasquale přišel do Česka koupit minerálky u Karlových Var před patnácti lety ve věku, kdy lidé houfně míří do důchodu. On sám oplývá vitalitou dodnes, a jak říká, práce má více než dříve.

Na otázku, jestli tedy firmu neprodá, říká: "Hned bych to prodal. Je mi 73 let, nemám čas na své koníčky, jenže čím jsem starší, tím musím více pracovat." Slova o prodeji firmy však říká s úsměvem, protože druhým dechem vysvětluje, jak ji předává svým dětem.

Už příští rok chce navíc celé vedení přestěhovat z Karlových Var do Prahy. V říjnu se do Prahy stěhuje, ještě do pronájmu, marketingové oddělení Mattoni. Za sedm až osm měsíců pak bude následovat celé vedení.

"Jsme tady odříznuti od všeho. Praha je politické i finanční centrum," říká k důvodům přesunu po patnácti letech v Karlových varech.

Po té době je v nich Pasquale jako doma, když přijede na oběd do Grandhotelu Pupp, má už na parkovišti své místo a někteří číšníci už s ním trénují italštinu.

V Praze však už Pasqualeho manželka, která, jak sám říká, "dělá do realit", pro firmu koupila reprezentativní sídlo, Trauttmannsdorfský palác na Mariánském náměstí na Starém Městě.

Vítězný rok
Letošní rok může Pasquale slavit především proto, že se mu po letech podařilo získat do své říše Poděbradku. Poprvé ji sice koupil, jak bylo uvedeno výše, už v roce 2002, ale antimonopolní úřad pod tehdejším vedením Josefa Bednáře spojení neschválil.

Pasquale tak nejprve převedl 49procentní podíl na Jaroslava Pečenku a po desetimilionové pokutě od úřadu i zbytek na Raiffeisen Investment. S tou uzavřel dohodu, že do března 2007 může podíl koupit zpět za stejnou cenu 142 milionů korun, což se také teď stalo.

Letošní "ano" antimonopolního úřadu pod vedením Martina Peciny pokládá Pasquale za potvrzení toho, že měl vždy pravdu. On i Pecina se odvolávají, že v Česku má sice s říší Mattoni významný podíl, ale že je třeba se na něj dívat z pohledu celé Evropy.

Konkurence, z které ve vodách zbývá hlavně Korunní či Kofola, si to nemyslí. Majitel Korunní Vladimír Komár říká, že dovážet vodu zdálky se nevyplatí, čehož je český trh důkazem.

"Zdá se, že chování antimonopolního úřadu se teď vydalo mnohem vyrovnanější cestou," říká Pasquale, kterému v podniku nikdo neřekne jinak než po italsku "dottore".

Nedlouho po oznámení, že Pecina dal spojení s Poděbradkou zelenou, vyšel úřadu vstříc. Stáhl zpět žalobu proti desetimilionové pokutě, kterou od úřadu dostal za ovlivňování Poděbradky v roce 2004.

"Máme jiné, důležitější věci, než se dohadovat u soudu," vysvětluje dnes Pasquale, proč náhle od žaloby ustoupili. A dokládá to bonmotem, že jeho starý profesor na právech mu vždy říkal, že člověk se má soudit, jen když nemá pravdu, protože pak má poloviční naději, že mu soudce dá za pravdu.

"Když máš pravdu, tak je padesátiprocentní šance, že ti nedají za pravdu. Co se týče antimonopolu, měli jsme pravdu my, takže bylo lepší žalobu stáhnout," stojí si na svém.

Větší než Coca-Cola
Pasqualemu se v Česku podařilo vybudovat vodní říši, která je co do tržeb silnější než nadnárodní prodejci nealkoholických nápojů, jako je Coca-Cola (včetně vlastní vody Bonaqua) či Pepsi Cola.

Další mezinárodní giganti, jako je Nestlé se svou vodou Perrier či Aquarel nebo Danone s Evianem, na českém trhu zatím neprorazily.

Mimo jiné i kvůli Pasqualemu. Ze zprávy antimonopolního úřadu totiž vyplývá, že Danone mělo před dvěma lety zájem koupit Poděbradku, ale Karlovarské minerální vody její koupi překazily.

Otázku, jestli i dnes dostává majitel vodní říše nabídky na prodej, odbývá Pasquale opět s úsměvem. "Dnes a denně," říká.

Po spojení s Poděbradkou se bude řada výrobků jeho království překrývat. Ochucené vody dělá Poděbradka stejně tak jako Dobrá voda či Aquila a podobně ledové čaje se prodávají pod značkou Aquila, ale s masivní reklamou je zavedla i Poděbradka pod značkou SunDay.

"Konečným soudcem bude trh," říká o skladbě svých produktů Pasquale. Dokud se výrobky budou prodávat, mají podle něho na pultech obchodů své místo.

Široký záběr čítající zhruba sedmdesát výrobků od malých lahví po větší a nejrůznější chutě má své výhody. Výrobce se takto snaží zabrat v obchodě co nejvíc místa, aby se co nejméně dostalo na konkurenci.

Víc už nevypijeme
Při úvahách, kam expandovat, si je Pasquale vědom toho, že Češi už více vody než dnes nevypijí. Ročně se tu na hlavu vypije 250 litrů nealkoholických nápojů, z toho vody necelá polovina. "Je to množství, které je obvyklé v zemích, kde se pije pivo," říká Pasquale.

Podle něho proto už nebude docházet k nijak významným nárůstům ve spotřebě a tržbách. "Maximálně se mohou podíly posunout z jednoho podniku do druhého," říká.

Na výsledcích za loňský rok, i přes půlmiliardový výdělek, je vidět mírný pokles tržeb a zisku Karlovarských minerálních vod. Ale ten prý byl dán špatným počasím. Letos to zřejmě nebude o moc lepší.

"Horký červenec mohl vykompenzovat prvních šest studených měsíců, ale kvůli problémům s dopravou jsme z toho tepla měli něco jen zčásti," stýská si byznysmen.

Důvodem podle něho je nový bodový systém, který začal platit a který omezil jízdy kamionů. V červenci, kdy velká vedra zvedla žízeň, jich byl proto nedostatek a kamiony nestíhaly podle pana Mattoni vykrýt poptávku.

Sám se o nový bodový systém zajímá nejen kvůli dodávkám vody, ale i z vlastního zájmu. Holduje totiž rychlým autům, ale i veteránům. Pyšný je aktuálně hlavně na svůj nový úlovek - Tatru 80, podle milovníků této značky skvost mezi starými vozy.

Pokud jde o současné automobily, donedávna si jich Pasquale užíval každý pátek a konec víkendu, kdy jezdil autem do Švýcarska. Po nehodě začal raději létat.

Švýcarsko má ze tří zemí, s kterými je spojen, nejraději. "Mám rád Itálii, protože je to země mého původu, Česko - protože tady žiji a pracuji, ale nejlépe se žije ve Švýcarsku," říká.

I tam má plány na výrobu minerálky, ale zatím se mu nepovedlo dohodnout, jak ji skloubit s přírodou kolem města St. Moritz.

Autoři:
  • Nejčtenější

Vlakem do Chorvatska za šest set korun. RegioJet očekává masivní zájem

Během příštího týdne zahájí provozovatel vlakové a autobusové dopravy RegioJet prodej jízdenek do chorvatské Rijeky....

Česko zdražuje nejrychleji z celé EU. Mohou za to platy i slabá koruna

V polovině zemí Evropské unie kvůli koronaviru ceny služeb i zboží v obchodech klesají. Česko stojí na opačném konci –...

Kellnerovi se čínské dobrodružství vymstilo, přišel o miliardy

Expanze Petra Kellnera na čínském trhu měla vést k rychlému růstu hodnoty jeho majetku jednoho z největších boháčů ve...

Budeme škrtat a zdražíme, odmítají řetězce zvýšení podílu českých potravin

Obchodní řetězce varují před schválením novely zákona o potravinách. Už od příštího roku by musely některé z nich...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Křetínský zaskočil zahraniční analytiky. Investuje tam, kde jiní couvají

Daniel Křetínský v čase krize opět investuje do rizika. Uplatňuje tak osvědčenou strategii, své jmění rozhojnil právě...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...

  • Další z rubriky

Rostlinné burgery od Nestlé už nebudou „neuvěřitelné“. Uhnou konkurenci

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé musí přejmenovat své rostlinné burgery. Rozhodl tak místní soud v Haagu. Název...

Odboráři ostravské huti budou řešit problémy firmy přímo s majitelem

Odboráři hutního podniku Liberty Ostrava se dnes s majitelem firmy Sanjeevem Guptou domluvili, že spolu do budoucna...

Ředitelé ve Volkswagenu si vymění místa, odejít má i šéf Škody

V koncernu Volkswagen se schyluje k velké ředitelské rošádě. Šéf celé Volkswagen Group Herbert Diess vyjádřil podporu...

Kellnerově skupině PPF loni stoupl zisk na 27 miliard korun

Skupině PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera stoupl v loňském roce zisk o 16 procent na 26,7 miliardy korun. Dařilo se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Měla jste se víc zajímat, vzkázal soud Vondráčkové ve sporu o túje

Helena Vondráčková prohrála pravomocně spor s obcí Řitka kvůli pokáceným tújím na obecním pozemku před jejím domem....

Astronauté z Crew Dragonu jsou na palubě Mezinárodní vesmírné stanice

Americká soukromá loď s lidskou posádkou Crew Dragon se připojila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) a astronauté...

Když dobrota škodí. Jak zdravotníci z WHO otrávili půlku Bangladéše

Případ Bangladéš zůstává nejčernější skvrnou na nedávné minulosti Světové zdravotnické organizace. Chuť být prospěšný a...

SuperStar vyhrála Slovenka Barbora Piešová. Porotkyně Bagárová chyběla

Česko Slovenskou Superstar 2020 se stala zrzka Barbora Piešová (19), která rozplakala svým finálovým výkonem porotu i...

Češi mají rádi orální sex, potvrdil průzkum. Jak jste na tom vy?

Obliba orálního sexu roste. Dopřává si jej 75 procent Čechů, pětina lidí by mu dala přednost před jinými sexuálními...