Pátek 30. července 2021, svátek má Bořivoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 30. července 2021 Bořivoj

Pasquale má vodní říši na hraně monopolu

  1:00
Antonio Pasquale, třiasedmdesátiletý Ital se švýcarským pasem - vlastní a řídí Mattoni, Dobrou vodu a od letošního léta i Poděbradku. Jeho expanzi už jednou zarazil antimonopolní úřad, který mu v roce 2004 již uskutečněnou koupi Poděbradky zakázal.

Antonio Pasquale | foto: Martin StolařMF DNES

Nový šéf antimonopolního úřadu ji však před několika měsíci povolil. Vodní království se tedy opět rozšířilo: Pasquale je dotáhl do bodu, kdy je o další vody již rozšiřovat nemůže. Proto se už rozhlíží, kam jít dál.

"V dohledné době budeme dělat energetické nápoje do našich sportovních lahví Mattoni," říká Pasquale. Mělo by jít typově o něco podobného, jako jsou nápoje Isostar, a objevit by se měly ještě v letošním roce.

Tím plány nekončí, ale k tomu, co má Pasquale dál za lubem, zatím nechce prozrazovat více. Rozhlíží se i mimo Českou republiku.

"V minerálkách už nic koupit nemůžeme, to by nám antimonopolní úřad nedovolil," říká Pasquale. Už teď je osm minerálek z deseti z jeho dílny, ať už jde o mattonku či magnezii.

Po ovládnutí Poděbradky, kde před pár týdny získal 51 procent, posílí i ve vodách s příchutěmi. Mattoni spolu s Dobrou vodou dnes Pasqualemu ročně nese tržby zhruba čtyři miliardy, s Poděbradkou získá další miliardu.

Ročně mu firma vydělá přes půl miliardy korun. Kromě toho vlastní ještě třetinu Hanácké kyselky. "Tam bych můj podíl rád zvedl, ale nevím, jestli to bude možné," říká.

Třiasedmdesátiletý Antonio Pasquale přišel do Česka koupit minerálky u Karlových Var před patnácti lety ve věku, kdy lidé houfně míří do důchodu. On sám oplývá vitalitou dodnes, a jak říká, práce má více než dříve.

Na otázku, jestli tedy firmu neprodá, říká: "Hned bych to prodal. Je mi 73 let, nemám čas na své koníčky, jenže čím jsem starší, tím musím více pracovat." Slova o prodeji firmy však říká s úsměvem, protože druhým dechem vysvětluje, jak ji předává svým dětem.

Už příští rok chce navíc celé vedení přestěhovat z Karlových Var do Prahy. V říjnu se do Prahy stěhuje, ještě do pronájmu, marketingové oddělení Mattoni. Za sedm až osm měsíců pak bude následovat celé vedení.

"Jsme tady odříznuti od všeho. Praha je politické i finanční centrum," říká k důvodům přesunu po patnácti letech v Karlových varech.

Po té době je v nich Pasquale jako doma, když přijede na oběd do Grandhotelu Pupp, má už na parkovišti své místo a někteří číšníci už s ním trénují italštinu.

V Praze však už Pasqualeho manželka, která, jak sám říká, "dělá do realit", pro firmu koupila reprezentativní sídlo, Trauttmannsdorfský palác na Mariánském náměstí na Starém Městě.

Vítězný rok
Letošní rok může Pasquale slavit především proto, že se mu po letech podařilo získat do své říše Poděbradku. Poprvé ji sice koupil, jak bylo uvedeno výše, už v roce 2002, ale antimonopolní úřad pod tehdejším vedením Josefa Bednáře spojení neschválil.

Pasquale tak nejprve převedl 49procentní podíl na Jaroslava Pečenku a po desetimilionové pokutě od úřadu i zbytek na Raiffeisen Investment. S tou uzavřel dohodu, že do března 2007 může podíl koupit zpět za stejnou cenu 142 milionů korun, což se také teď stalo.

Letošní "ano" antimonopolního úřadu pod vedením Martina Peciny pokládá Pasquale za potvrzení toho, že měl vždy pravdu. On i Pecina se odvolávají, že v Česku má sice s říší Mattoni významný podíl, ale že je třeba se na něj dívat z pohledu celé Evropy.

Konkurence, z které ve vodách zbývá hlavně Korunní či Kofola, si to nemyslí. Majitel Korunní Vladimír Komár říká, že dovážet vodu zdálky se nevyplatí, čehož je český trh důkazem.

"Zdá se, že chování antimonopolního úřadu se teď vydalo mnohem vyrovnanější cestou," říká Pasquale, kterému v podniku nikdo neřekne jinak než po italsku "dottore".

Nedlouho po oznámení, že Pecina dal spojení s Poděbradkou zelenou, vyšel úřadu vstříc. Stáhl zpět žalobu proti desetimilionové pokutě, kterou od úřadu dostal za ovlivňování Poděbradky v roce 2004.

"Máme jiné, důležitější věci, než se dohadovat u soudu," vysvětluje dnes Pasquale, proč náhle od žaloby ustoupili. A dokládá to bonmotem, že jeho starý profesor na právech mu vždy říkal, že člověk se má soudit, jen když nemá pravdu, protože pak má poloviční naději, že mu soudce dá za pravdu.

"Když máš pravdu, tak je padesátiprocentní šance, že ti nedají za pravdu. Co se týče antimonopolu, měli jsme pravdu my, takže bylo lepší žalobu stáhnout," stojí si na svém.

Větší než Coca-Cola
Pasqualemu se v Česku podařilo vybudovat vodní říši, která je co do tržeb silnější než nadnárodní prodejci nealkoholických nápojů, jako je Coca-Cola (včetně vlastní vody Bonaqua) či Pepsi Cola.

Další mezinárodní giganti, jako je Nestlé se svou vodou Perrier či Aquarel nebo Danone s Evianem, na českém trhu zatím neprorazily.

Mimo jiné i kvůli Pasqualemu. Ze zprávy antimonopolního úřadu totiž vyplývá, že Danone mělo před dvěma lety zájem koupit Poděbradku, ale Karlovarské minerální vody její koupi překazily.

Otázku, jestli i dnes dostává majitel vodní říše nabídky na prodej, odbývá Pasquale opět s úsměvem. "Dnes a denně," říká.

Po spojení s Poděbradkou se bude řada výrobků jeho království překrývat. Ochucené vody dělá Poděbradka stejně tak jako Dobrá voda či Aquila a podobně ledové čaje se prodávají pod značkou Aquila, ale s masivní reklamou je zavedla i Poděbradka pod značkou SunDay.

"Konečným soudcem bude trh," říká o skladbě svých produktů Pasquale. Dokud se výrobky budou prodávat, mají podle něho na pultech obchodů své místo.

Široký záběr čítající zhruba sedmdesát výrobků od malých lahví po větší a nejrůznější chutě má své výhody. Výrobce se takto snaží zabrat v obchodě co nejvíc místa, aby se co nejméně dostalo na konkurenci.

Víc už nevypijeme
Při úvahách, kam expandovat, si je Pasquale vědom toho, že Češi už více vody než dnes nevypijí. Ročně se tu na hlavu vypije 250 litrů nealkoholických nápojů, z toho vody necelá polovina. "Je to množství, které je obvyklé v zemích, kde se pije pivo," říká Pasquale.

Podle něho proto už nebude docházet k nijak významným nárůstům ve spotřebě a tržbách. "Maximálně se mohou podíly posunout z jednoho podniku do druhého," říká.

Na výsledcích za loňský rok, i přes půlmiliardový výdělek, je vidět mírný pokles tržeb a zisku Karlovarských minerálních vod. Ale ten prý byl dán špatným počasím. Letos to zřejmě nebude o moc lepší.

"Horký červenec mohl vykompenzovat prvních šest studených měsíců, ale kvůli problémům s dopravou jsme z toho tepla měli něco jen zčásti," stýská si byznysmen.

Důvodem podle něho je nový bodový systém, který začal platit a který omezil jízdy kamionů. V červenci, kdy velká vedra zvedla žízeň, jich byl proto nedostatek a kamiony nestíhaly podle pana Mattoni vykrýt poptávku.

Sám se o nový bodový systém zajímá nejen kvůli dodávkám vody, ale i z vlastního zájmu. Holduje totiž rychlým autům, ale i veteránům. Pyšný je aktuálně hlavně na svůj nový úlovek - Tatru 80, podle milovníků této značky skvost mezi starými vozy.

Pokud jde o současné automobily, donedávna si jich Pasquale užíval každý pátek a konec víkendu, kdy jezdil autem do Švýcarska. Po nehodě začal raději létat.

Švýcarsko má ze tří zemí, s kterými je spojen, nejraději. "Mám rád Itálii, protože je to země mého původu, Česko - protože tady žiji a pracuji, ale nejlépe se žije ve Švýcarsku," říká.

I tam má plány na výrobu minerálky, ale zatím se mu nepovedlo dohodnout, jak ji skloubit s přírodou kolem města St. Moritz.

Autoři:
  • Nejčtenější

Británii děsí prázdné regály. Chybí jídlo, lidé z obchodů se vyhnou karanténě

Britská vláda oznámila, že vybraní dodavatelé a skladníci obchodů s potravinami dostanou výjimku z nařízené desetidenní...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Británie chce překopat brexitovou dohodu. Máte, co jste si schválili, zní z EU

Necelý rok poté, co po mnoha pokusech uzavřela Británie obchodní dohodu s Evropskou unií, žádá Spojené království její...

Češi mohou mít funkční přístav u moře. Stačí kývnout na hamburskou výměnu

Premium Česku opět svitla naděje, že dlouhodobě zanedbané přístavní území v Hamburku přestane dělat u západních sousedů ostudu....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dejte zaměstnancům sprchy, uleví se dopravě, vyzývají zastupitelé

Pražští zastupitelé za Piráty Adam Zábranský a Vít Šimral oživili na sociálních sítích debatu o dopravě do zaměstnání....

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Hračky podraží. Poptávka je příliš velká, Vánoce budou letos nákladnější

Tržby amerického výrobce hraček Mattel stouply ve druhém čtvrtletí meziročně o 40 procent na 1,03 miliardy dolarů (22,4...

Čipy stále nejsou. Výroba ve Škodovce bude stát i týden po dovolené

Výroba v automobilce Škoda Auto se nerozjede ani v týdnu po celozávodní dovolené, která je plánována na první dva týdny...

Draslovka pokračuje v nákupech. Za miliardy získá divizi Chemours Company

Český chemický výrobce Draslovka Holding koupí divizi Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company za...

Češi vyrazili do zahraničí. Prodáváme víc než před pandemií, libují si cestovky

Zájem Čechů a Češek o dovolenou v zahraničí roste, a to navzdory neustálým změnám protiepidemických opatření, shodují...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...