Odboráři protestovali proti šikaně

  18:37aktualizováno  18:37
Sobotín - Stovky odborářů z celé republiky přijely v úterý demonstrovat do Sobotína na Šumpersku. Chtěly tak podpořit členy odborů společnosti Bike Technology & Public Relations, kterým firma údajně značně ztěžuje pracovní podmínky za to, že se organizují. Odboráři tvrdí, že vedení firmy cílevědomě pracuje na tom, aby odbory zlikvidovalo.

"Jsme s vámi," znělo skandování sedmi set lidí vybavených transparenty s názvy krajů, kšiltovkami v barvách odborového svazu Kovo a píšťalkami.

"Nemůžeme trpět, aby zaměstnavatel znemožňoval odborům jejich práci. Tohle je vůbec první akce v České republice, kdy na obranu odborářů vystupují v jednom místě lidé z celé republiky," řekl šéf Odborového svazu Kovo Jan Uhlíř.

Podle něj se v drtivé většině jednání snaží zaměstnavatelé s odboráři dohodnout. "Co se děje v Sobotíně opravdu nemá obdoby," dodal. 

Uvedl, že nečekal velkou účast zaměstnanců firmy. "Máme signály, že jim ředitel Miloš Novák vyhrožoval, že s nimi zatočí, pokud se zde objeví. Přesto sem někteří přišli. To je opravdu velká odvaha," uznal Uhlíř.

Odborovým předákům podle místopředsedy svazu Kovo Jaroslava Součka dlužilo vedení společnosti mzdy a a vyhrožovalo, že přijdou o práci. "Odboráři museli vyklidit místnost, kde pracovali." Šéf odborářů Bike Technology František Lipold nedorazil. Je totiž v pracovní neschopnosti.

"Nebylo možné ten nátlak vydržet. Ředitel mě vyzval, abych ukončil pracovní poměr dohodou. Když prý odmítnu, něco si najde a vyhodí mě pro porušení pracovní kázně. Mám z toho psychické problémy," uvedl do telefonu Lipold.

Na akci však přišel bývalý člen závodního výboru a dnes už bývalý zaměstnanec Luděk Škaroupka. "Když jsem odmítl odejít z firmy na jeho návrh, přeřadil mě Novák bez důvodu na nejhůř placenou práci. Mám svou důstojnost a ponižovat se nenechám," prohlásil Škaroupka, který stále čeká na mzdy za leden a únor.

V závodním výboru ze sedmi lidí vydrželi jen dva. "Proti takovým praktikám musíme rozhodně protestovat. Neznám v současné době jiný případ, kdy by byli odboráři tak pronásledováni," sdělil Uhlíř.

"Zatímco jinde se odboráři s vedením firmy dohadují o zvýšení prémií, tady nedostávají výplaty, v zimě seděli ve vaťácích v nevytopené místnosti. Tak se slušný zaměstnavatel k odborům nechová," podotkl odborový předák Jiří Hanák, který před časem pomáhal odbory v Sobotíně zakládat.

Jiří Klekar z Vamberka byl mezi těmi, kteří přijeli sobotínské odboráře podpořit. "Jsem v odborech už řadu let. Když jsem se dozvěděl, co se tady děje, neváhal jsem ani minutu. Je smutné, když se lidé svého práva být v odborech musí domáhat takovým způsobem," řekl Klekar, který je šéfem odborů ve firmě Esa Vamberk.

"My s vedením firmy dobře spolupracujeme. Pokud se zaměstnavatel chová tak, jako zde, nikdy to nic dobrého nepřinese," podotkl.

Novák nebyl celý den k zastižení. Nedávno však v reakci na stížnosti odborářů uvedl, že se nezakládají na pravdě. "Uvádění výroků o nevyplácení mezd a ukřivďování zaměstnancům považujeme za vměšování do vztahů uvnitř firmy, hrubou pomluvu a špinění dobrého jména a zvažujeme podání trestních oznámení," řekl.

O žádných sporech s odboráři prý neví. "S podivem se dozvídáme, že by v naší firmě panoval ostrý spor s odborovou organizací. Naše firma si je rovněž jista, že respektuje svobodu sdružování," sdělil Novák.

Situací v sobotínském závodě se na popud odborů zabývá také šumperský úřad práce pro podezření z porušování pracovně právních vztahů. "Šetření ještě probíhá. V tuto chvíli není možné nic bližšího uvést," uvedl zástupce ředitele úřadu práce Petr Habich.

Bývalá společnost Velamos skončila letos v únoru v konkurzu. Ještě předtím však převedla většinu majetku na firmy Czech Bike a Kovl, od kterých si výrobní provozy pronajala společnost Bike Technology & Public Relations. Ta převzala také dvě stě zaměstnanců bývalého Velamosu.

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

Kanceláří je nedostatek. V Praze přibudou nová coworkingová centra

Impact Hub v Cyrilské ulici

Nejen startupy a pracovníci na volné noze. Společná centra využívají i velké firmy. Tuzemský trh se sdílenými...

Altria a Philip Morris jednají o fúzi, vznikl by tabákový supergigant

Cigarety české pobočky společnosti Philip Morris

Dvě z největších tabákových firem na světě, Philip Morris a Altria, v úterý médiím sdělily, že jednají o spojení....

Soud zamítl další odsunutí případu miliardáře Vítka, jednání začne zítra

Podnikatel Radovan Vítek.

Majitel realitní skupiny CPI Property Group Radovan Vítek podle obžaloby úmyslně zdržuje soudní líčení v New Yorku, ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz