Nová huť přichystala velké propouštění

  • 4
Ostravská firma Ispat Nová huť začíná plnit své plány na snížení počtu zaměstnanců. Do konce příštího roku zruší téměř dva tisíce pracovních míst. Letos podnik propustí první tři stovky lidí.

"Letošní propouštění pocítí nejvíc lidé v administrativě a v obslužných činnostech," prohlásil generální ředitel huti František Chowaniec pro agenturu ČTK.

Jak ale bude úbytek míst postupovat dál, není zatím přesně jasné. "Podle smlouvy, kterou při privatizaci podepsal náš vlastník LNM, má Nová huť na konci příštího roku zaměstnávat 8860 lidí," říká mluvčí huti Ivo Čelechovský.

Dnes má podnik necelých jedenáct tisíc zaměstnanců. Kolik z nich jich skutečně přijde o práci a kolik jich pouze přejde pod jiné firmy, které budou dál pracovat pro Novou huť, zatím nikdo neví. "Dělají se analýzy, ale není to ještě jasné," tvrdí Čelechovský.

Propouštění zbrzdila konjunktura
Už letos mělo být podle původních plánů podniku propouštění razantnější, zbrzdila je ale silná ocelářská konjunktura - Nová huť stejně jako jiné firmy z branže vyrábí naplno, hodně vydělává a k propouštění ji v této chvíli nic nenutí.

Vedení společnosti uvažuje o tom, že nabídne lidem, kteří dobrovolně odejdou, mimořádné odchodné. "Tito zaměstnanci by měli mít určitou výhodu, aby například mohli rozjet vlastní podnikání," míní odborový předák kunčické Ocelárny Roman Bečica.

"O podobném opatření se jedná. Připravuje se určitá finanční nabídka pro lidi, kteří dobrovolně uzavřou dohodu o rozvázání pracovního poměru," potvrdil mluvčí Nové huti.

Zprávy o chystaném propouštění přišly krátce poté, co se v Nové huti začaly rozpadat odbory. Po neúspěšném letním pokusu o stávku se jednota odborů drolí - z podnikové odborové rady už vystoupily odbory závodů Automatizace, Rourovny a Ocelárny, jež společně sdružují téměř dva a půl tisíce odborářů. Další závody zřejmě budou následovat.

Odbory: Bude to drastické
"Lidi to teď budou mít těžší, odbory nebudou schopny propouštění zbrzdit. Příští rok bude drastický," prorokuje odstupující místopředseda kunčických odborů Jaroslav Marek. Dodal, že se podniková odborová rada chystala propouštění bránit, teď ale bude mít vedení firmy volnější ruce.

Roman Bečica z Ocelárny ale nevěří, že odbory propouštění mohly výrazně bránit. "To, že huť má koncem příštího roku zaměstnávat 8 860 lidí je dáno plánem, který byl zveřejňován už dřív. Na tyto údaje je vázána státní pomoc huti, uvádělo se to při privatizaci, je to údaj, který má udržet životaschopnost," říká.

Není si jen jist, jestli závazek je huť vůbec schopna splnit: "Podnik už tlačí čas, hromadné propouštění k 1. květnu by muselo vedení začít projednávat už teď a to se neděje. Je otázka, zda je to všechno vůbec reálné," řekl.

Řadoví zaměstnanci zatím většinou vyčkávají, jak se situace dál vyvine. "Neovlivníme to, nechceme to komentovat," shodují se. "Není doba, kdy si člověk může dovolit nahlas o něčem mluvit. Kdo se zviditelní, může se na seznamech propouštěných objevit první," tvrdí lidé z Nové huti.