Pátek 23. října 2020, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 23. října 2020 Teodor, Theodor

NKÚ: Lesy ČR špatně hospodařily se státním majetkem a plýtvaly penězi

  10:07aktualizováno  14:55
Ve státním podniku Lesy ČR panoval v letech 2009 a 2010 velký nepořádek. Vyplývá to ze zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu, kterou úřad vyvěsil na svých stránkách. Úřad odhalil, že si podnik v tomto období například nevýhodně najímal majetek, platil moc za právníky, držel nevýhodnou smlouvu na prodej dříví či převáděl majetek, jehož se zbavovat vůbec neměl. Lesy ČR závěry NKÚ popírají.
Lesy ČR. Jeseníky. Ilustrační foto

Lesy ČR. Jeseníky. Ilustrační foto | foto: Lesy ČR.

Za špatné hospodaření podle NKÚ může však vedle Lesů ČR (LČR) také ministerstvo zemědělství, které je zakladatelem státního podniku starajícího se o lesy.

Ministerstvo má ze zákona hospodaření jím založeného podniku kontrolovat a stanovovat mu mantinely rozvoje a tím i rozpočtu. Resort ale strategii dalšího rozvoje podniku nezpracoval a na jeho kontrole nebyl od roku 2004.

Uteklo mu tak například to, že šéf podniku Svatopluk Sýkora byl zároveň místopředsedou představenstva společnosti, v níž LČR neměly majetkovou účast a jejíž podnikání bylo částečně shodné s činností státního podniku. Zákon o státním podniku ale takovýto souběh funkcí neumožňuje, upozornil NKÚ.

Lesy ČR: Zákony jsme neporušily

Reakci státního podniku na zprávu NKÚ najdete zde

Lesy ČR  závěry NKÚ odmítají. Podle svého vyjádření žádné zákony neporušily a vždy postupovaly v souladu se zákonem a s péčí řádného hospodáře.

"Se závěry NKÚ podnik nesouhlasí, nejsou podloženy racionálními podklady, mají výrazně subjektivní charakter. NKÚ se snaží za každou cenu najít cokoli, co by mohlo vzbudit mediální zájem," uvedl tiskový mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík.

Ministerstvo zemědělství na základě zjištění kontrolního úřadu zkoumá, zda na jeho straně nedošlo k pochybení. "V současné chvíli ministerstvo zemědělství zpracovává právní rozbor ke kontrolnímu závěru NKÚ. Jakmile bude rozbor ukončen, resort své stanovisko zveřejní," reagoval mluvčí Jan Žáček. Podle něj ministerstvo provádí kontinuálně a na Lesy ČR naposledy dohlíželo ve druhé půlce roku 2011, kdy jeho zástupci byli v Lesním závodě Židlochovice.

Lesy dosáhly velkého zisku díky prodeji majetku

Vedle neoprávněného souběhu funkcí generálního ředitele odhalila kontrola NKÚ další řadu pochybení. Nevýhodná byla například smlouva na prodej dříví, který měl podnik dohodnutý s jednou firmou. Smlouvu i přes upozornění NKÚ v roce 2004, že je pro stát nevýhodná, LČR dále prodlužovaly.

Lesy špatně hospodařily

Příklady špatného hospodaření:
- drazí právníci (vybraná firma si účtovala až 9 000 korun za hodinu. Po tendru jen 1 950 až 3 500 Kč)
- za pronájem nábytku zaplatily LČR 810 000 Kč, nábytek stál jen
191 tisíc Kč.
- Pronájem prostor bez využití stál 859 000 Kč

Další pochybení
- Jihomoravské dožínky, muzikál Baron Prášil či koncerty rádia Blaník byly sponzorovány skrytě
- pozemky v Radějově byly vyměněny neoprávněně

Zdroj: NKÚ, zprávu čtěte zde

Tato smlouva pak ovlivnila i hospodaření celého podniku. V roce 2009 totiž Lesy ČR utržily za dřevo 2,65 miliardy Kč a skončily v zisku 582 milionů Kč. Do plusu se ale dostaly hlavně díky tomu, že prodaly majetek v celkové hodnotě 521 milionů. Pokud by se tato půlmiliarda odečetla, účetnictví firmy by vypadalo mnohem hůř.

Lesy vyměnily strategické pozemky

Státní podnik se podle kontrolorů dopustil chyb také tím, že vyměnil více než tisíc hektarů v Radějově, který patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, za kusy lesních pozemků roztříštěných do pěti krajů. Pozemky podle informací Hospodářských novin vyměnil s bývalým majitelem paštikářské firmy Hamé Leošem Novotným.

Na jejich výměnu ale neměl podle NKÚ právo například proto, že pozemky v Radějově byly strategické a neprodejné či že část území přiléhala k hranici se Slovenskem, a z jakékoliv výměny tak byly vyloučeny. "Některé samostatné komplexy lesa nenavazovaly na pozemky, s nimiž má právo hospodařit státní podnik Lesy ČR," vyjmenovává ve zprávě další důvod NKÚ.

Nevýhodné nájmy a drazí právníci

Důkazy o špatném hospodaření LČR našli kontroloři také při najímání nábytku do kanceláří. Státní podnik zaplatil za nájem nábytku přes 800 tisíc korun, ačkoliv cena nábytku byla necelých 200 tisíc. Dalších 860 tisíc zaplatil podnik za prostory, které vůbec nevyužíval. 

Penězi plýtvaly Lesy ČR také u právnických služeb, a to proto, že u nich pozdě vypsaly výběrové řízení. Před vypsáním tendru si najatá advokátní kancelář za hodinu práce účtovala osm až devět tisíc korun, po vypsání výběrového řízení si tři kanceláře účtovaly hodinu práce už jen v rozmezí 1 950 Kč až 3 500 Kč.

Nepovolené dary

Velké nesrovnalosti našli kontroloři také u sponzoringu. Ten je LČR povolen v rámci pravidel určených usnesením vlády. Lesy ČR ale tato pravidla obcházely tím, že dary na akce, jako byly například Jihomoravské dožínky, muzikál Baron Prášil či koncerty rádia Blaník, evidovaly jako výdaje za propagaci a reklamu.

Špatně také dopadla kontrola veřejných zakázek. NKÚ přišel na to, že například při nákupu vozů Audi pro vedení firmy Lesy ČR záměrně rozdělovaly zakázky, aby na ně nemusely vypisovat tendry, za což je potrestal i antimonopolní úřad (více zde).

NKÚ kontrolu provedl od listopadu 2010 do července 2011. Kontrolovaným obdobím byly roky 2009 a 2010, v případě věcných souvislostí i období předchozí a období do ukončení kontroly.

Podle NKÚ Lesy ČR některé nedostatky odstranily. Přetrvávající nedostatky úřad zjistil zejména u zakladatele, tedy ministerstva zemědělství. "Ministerstvo například nezlepšilo součinnost s dozorčí radou státního podniku a od roku 2004 neprovedlo u státního podniku žádnou veřejnosprávní kontrolu," uvádí NKÚ.

  • Nejčtenější

Tři týdny a konec. Prodloužení restrikcí by nás zničilo, tvrdí obchodníci

Vládní rozhodnutí o uzavření obchodů a služeb jejich provozovatele rozzlobilo, přestože většina z nich tento krok...

Vaříme zadarmo, zoufají si restauratéři. Za rozvoz platí 30 procent

Restauratéři i Svaz obchodu a cestovního ruchu kritizují provize rozvozových firem. Vyzvali je, aby projevili...

Poslanci kývli na delší ošetřovné, kompenzaci pro podnikatele i přerušení EET

Nárok na ošetřovné při péči o děti do deseti let budou mít lidé po celou dobu uzavření škol. Kývli na to poslanci. Výše...

Poslední šichta před zavřením pánského holičství končila v šest ráno

Pobolívala jej kolena a chodidla, ale cítil se nabitý energií. V šest hodin ráno mu skončila směna, kterou neplánoval....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ekonomika spadne víc, než se čekalo, soudí experti i zástupci byznysu

Jarní uzávěra kvůli epidemii koronaviru vrátila českou ekonomiku o několik let zpět. A teď vláda tlumí byznys znovu....

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

  • Další z rubriky

Stát pokryje restauracím mzdy. Rychlé a jednoduché, chválí zástupci odvětví

Po jednání se zástupci odvětví přichází ministerstvo obchodu a průmyslu se dvěma druhy pomoci pro restauratéry. Po dobu...

Kellnerova PPF může převzít vlastníka Novy, rozhodla Evropská komise

Skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera může převzít mediální společnost Central European Media Enterprises,...

Zavřela kina Cinema City v USA a Británii. Bez práce zůstane 45 tisíc lidí

Společnost Cineworld kvůli koronaviru dočasně uzavře všechna svá kina v USA a Británii. Bez práce se tak ocitne 45...

Kellnerův Home Credit spadl v pololetí do ztráty 16,7 miliardy korun

Skupina Home Credit, která je součástí skupiny PPF Petra Kellnera, vykázala v prvním pololetí ztrátu 619 milionů eur,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Cukrářka Iveta Fabešová se rozvádí. Přišla o své provozovny

Cukrářka Iveta Fabešová (36) se na sociálních sítích svým fanouškům svěřila, že se s manželem rozvádějí. Kvůli tomu...

V 47 letech zemřela herečka Daniela Krhutová, pohádková Marie Růžička

Po dlouhé nemoci zemřela herečka a zpěvačka Daniela Krhutová, bylo jí 47 let. Její nejznámější rolí byla Marie Růžička...

Po čtyřicítce žijeme na vypůjčený čas, říká lékař David Sedmera

Premium Lidské tělo je velmi přesný a dokonalý mechanismus. V některých směrech až zázračný. Proč je však uspořádání těla...

N-word jsem měla vypustit, omluvila se z rasismu nařčená Čvančarová

Jitka Čvančarová (42) se ocitla pod palbou kritiky mnoha uživatelů sociálních sítí. Při imitování raperky Cardi B v...

Na porod jsem se těšila, ale všechno bylo jinak, říká Míša z Malých lásek

Za jedenáct let pomohla porodní asistentka Michaela Malotinová na svět asi sedmi tisícům dětí. První minuty života...