Některé z největších českých firem si v meziročním srovnání pohoršily, jiným zisk stoupl. Nejvyšší nárůst výdělku si připsala elektrárenská společnost ČEZ, jejíž hospodářský výsledek nepřesáhl miliardu jednu, ale hned pět.
ČEZ vykázal podle českých účetních standardů čistý zisk 5,1 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 1,8 miliardy korun. Výsledek překvapil analytiky, kteří očekávali opačný vývoj - pád zisku až o třicet procent.
"Podle očekávání s otevřením trhu poklesly naše tržby za elektřinu, což souvisí i se snížením cen. Do hospodářského výsledku se však naopak kladně promítlo především posílení kursu tuzemské měny, díky čemuž vzrostly finanční výnosy o 2,7 miliardy korun," vysvětlil výkonný ředitel pro finance a správu ČEZ Petr Vobořil.
Komerční banka mírně ztratila
Zisk 1,28 miliardy korun (měřeno mezinárodními účetními standardy), meziročně nižší o dvaatřicet milionů. Tak vypadá čtvrtletní hospodaření Komerční banky. Klienti jí v porovnání s první čtvrtinou loňského roku svěřili o šest miliard korun méně, když do banky vložili 286,1 miliardy korun.
Počet zaměstnanců kvůli restrukturalizační politice nového vlastníka ústavu, francouzské Société Générale, meziročně poklesl z 10 409 na 9218 pracovníků. Banka chce propouštět i nadále.
Zisk klesl i ČSOB
S poklesem zisku se potýká také Československá obchodní banka. Oznámila, že během prvního kvartálu vydělala podle českých účetních standardů 1,312 miliardy korun, což je o zhruba sedm set milionů méně než ve srovnatelném období loni.
Za poměrně výrazným meziročním rozdílem stojí podle mluvčího ČSOB Milana Tománka mimořádné splacení ohroženého úvěru v prvním čtvrtletí loňského roku, který bance vynesl po zdanění právě zmíněných 759 milionů korun.
Jediným peněžním ústavem z trojlístku největších českých bank, který se zatím nepotýká s klesajícím ziskem, je Česká spořitelna. V prvním čtvrtletí vydělala podle českých účetních standardů 1,546 miliardy korun. Oproti loňským 877 milionům si banka polepšila o 76 procent. - Více si přečtěte ZDE.
Telecomu klesají výnosy, zisk si ale udržel
Konkurence v podobě mobilních sítí i alternativních operátorů pevných linek zapříčinila, že Českému Telecomu klesly v prvním čtvrtletí celkové výnosy o deset procent na 12,8 miliardy korun.
"Výnosy byly ovlivněny novými cenovými programy zavedenými v únoru, které v měsíčním poplatku zahrnují volný kredit," poodkryl druhou stranu mince finanční ředitel firmy Juraj Šedivý. Výnosy z nově nastavených paušálních poplatků stouply meziročně o třicet procent.
Český Telecom si navzdory sílící konkurenci udržel počet uživatelů pevných linek na 3,84 milionu. K internetu se jejich prostřednictvím připojovalo 540 tisíc uživatelů, což je meziročně o 93 procent více.
Dcery Unipetrolu většinou prodělaly
Akciové společnosti Benzina v prvním čtvrtletí meziročně klesly tržby na 2,760 miliardy korun. Největší provozovatel čerpacích stanic v tuzemsku zároveň snížil ztrátu na 27,5 milionů korun.
Česká rafinérská vykázala za první čtvrtletí letošního roku ztrátu před zdaněním 677 milionů korun. Tržby rafinérie za první tři měsíce letošního roku činily 9,3 miliardy korun.
Chemopetrol skončil za první čtvrtletí v čisté ztrátě 147 milionů korun, zatímco o rok dříve dosáhl čistého zisku přes čtvrt miliardy. Tržby firmy poklesly na 4,2 miliardy korun.
Spolana prohloubila ztrátu na 56 milionů korun při tržbách 1,4 miliardy.
Kaučuk Kralupy vykázal za první tři měsíce letošního roku čistý zisk 14 milionů korun při tržbách 1,6 miliardy korun. Paramo utržilo za první tři měsíce roku 1,01 miliardy korun při hrubém zisku osm milionů.